Kvaltoměr

Kvaltoměr, neboli ukazatel zařazené rychlosti je kromě budíků můj nejnovější počin. Sice na tyhle věci nemám moc čas, a kvůli TDM se 350 už skoro nevěnuji, ale i tak si myslím že zatím nedokončené dílo stojí za to zveřejnit už kvůli inspiraci pro jiné. Předem se omlouvám za kvalitu fotek, foťák to nějak nezvládal ...

Fáze 1 - Umístění

Nějvětším problémem je tady vymyslet umístění, protože motor 350 rozhodně nebyl vymyšlený tak, aby se do něj vešlo něco doma bastleného, přinejmenším ne bez půlení, takže už vlastní konstrukce byla docela boj. Po počátečních neúspěších s lištou s kontakty, která se mi zdála moc málo robustní na to aby byla umístěná v místě kde drasticky šplouchá olej a hned vedle rotuje poměrně rychle spojkový koš a celkově se tam toho dost hýbe. Po několika neúspěších jsem to nejdřív vzdal, abych o asi půl roku později přišel s převratným nápadem, jak vyřešit problém nedostatku místa, a dostat elektroniku pryč z oleje a od pohybujících se částí motoru.

Vynález století spočívá v tom, že nejde Mohammed (snímač) k hoře (pohyb kulisy řazení), ale hora k Mohammedovi. V praxi jsem docílil toho, že jsem vyvedl pohyb kulisy dostatečně odolným a spolehlivým způsoběm ven z motoru, kde se dá rozumně zpracovat. Princip výroby spočívá v "provrtání" kulisy řazení, což je největší problém, protože je tvrzená a hlavně bez půlení motoru tam není jak dostat vrtačku. Odpoledne s fortunkou s diamantovou hlavičkou to spraví a čtyřka díra se pak dá místo provrtání v kulise prostě vybrousit:-). Aby se přitom hlavice nezavařila, je nutné ji neustále chladit, předem upozorňuji že to je práce pro opravdu trpělivé povahy.

Fáze 2 - Princip a konstrukce

Vlastní princip mechanismu pracuje tak, že z motoru je vyvedené lanko, lépe řečeno struna kvůli oboustranné reakci pohybu, a tato struna pod nádrží (lepší místo k dispozici nebylo aby byl poloměr zahnutí bovdenu minimální) ovládá posuvný potenciometr umístěný v hliníkové krabičce z jeklu. Potenciometr pak funguje jako dělič napětí a pro další zpracování a digitální zpracování bude potřeba jeho výstupní analogový signál zpracovat. Pokud budete mít k dispozici vhodný materiál, neměl by být problém jej nahradit diskrétními spínacími kontakty. Vlastní potenciometr a zpracování jeho zapouzdření bohužel vyfocené nemám a tak je dodám asi až někdy později.

Fotky:

  

  

Některá důlěžitá fakta: 

  • Při umístění ovládání na okraj kulisy má mechanismus běh cca 1 cm na každý zub kulisy, tj. sekvence 1-N-2-n-3-N-4 odpovídá cca. 6 cm běhu struny, tolik musí mít snímací potenciometr. Kvůli konstantnímu vývodu není běh úplně lineární, ale na krajích se drobně odchyluje, s tím je potřeba počítat při snímání, nejlépe vyzkoušet osobně
  • Ideální struna je plynové lanko ze Škodovky, které je dostatečně pružné pro vedení cyklistickým bovdenem a zároveň dostatečně pevné aby bylo schopné bez lomení přénést tlačnou sílu. Protože v krajních polohách je i toto na hranici použitelnosti (na těch asi 10 cm se i tahle struna při náznaku problému začíná při tlačení lámat), je vhodné kolem střední polohy udělat kolem něj "klec" která vymezí jeho pohyb ve vodorovné ose a zabrání jednak jeho zlomení a jednak kolizi se spojkovým košem nebo čímkoliv jiným v případě zaseknutí.
  • Výstup bovdenu není třeba nijak těsnit, ačkoliv jsem to očekával, olej nikudy neuniká, mám tam jen O-kroužek pro vymezení vůle ve výstupním osazení.

Fáze 3 - Zisk

Sám jsem na motorce od doby co jsem toto vyrobil moc nejezdil, ale řadí dobře, systém nevypadá že by tomu uškodil nebo motorku nějak omezoval. Možná je potřeba na řazení o malinko větší síla, ale na noze se to stejně moc nepozná. Až budou někdy hotové budíky, stačí napojit výstup kvaltoměru na A/D převodník a zobrazit co bude potřeba.

Přeju hodně štěstí pokud se o něco podobného budete snažit a dejte mi vzkazem nebo v poradně vědět jak to dopadlo a co jste případně vylepšili.

HejtmaMa(c) 23:53 22.11.2006