Vybavení

Protože každá sériová motorka potřebuje trošku doladit aby byla k obrazu svého majitele, i TDMka dostává patřičnou péči díky které se z ní stává stroj především cestovnější.

Kufry

 

Kufry jsou základní potřebou každého cestovatele. Protože se občas chystám vyrazit do světa i ve dvou, přidal jsem k hlavnímu kufru i dva boční. Všechny kufry jsou 42L Motodetail od Louise, s nejlepším poměrem cena/výkon. Cena jednoho kufru je asi 60 EUR. Plotny jsou kovové, a kufry mohou být použity i jako boční. Po cestě do Alp s bočními kufry se ukázalo, že pokud se do nich cpe hodně věcí, tlak působící na víko kufru rozevírá jeho boky a kromě vizuální ošklivosti se přidává i deformace kufru, počítám že takhle by se jeho zavírací mechanismus brzo opotřeboval, proto jsem provedl úpravy kufrů pro přizpůsobení na boční použití.

Základem této úpravy jsou zámky na bedny koupené v prodejně s hudebními potřebami PRODANCE. Narozdíl od běžných zámků sehnatelných v železářství jsou tyto jednak hezké, a jednak s povrchovkou, proto by měly něco vydržet. Každý kufr obsahuje na každém boku jeden tento zámek v místě, kde se víko kufru nejvíce rozevíralo, to zamezí jeho další deformaci. Zámky jsou ke kufru jednoduše přišroubovány tak, aby menší část byla na víku a větší, s mechanickým uzávěrem, na základně kufru. Po otevření zámků funguje otevření kufru stejně jako normálně. Náklady na úpravu: 2 x 54 Kč zámky + pár šroubků a matiček.
Další úprava kufrů spočívá v zajištění pevnosti víka a pantů při otevření. Originální uchycení používá jedinou šňůrku poměrně blízko uchycenou, což v poloze bočních kufrů nebo při zvýšené zátěži na víku způsobuje vyvracení pantů. Proto je toto nahrazeno šňůrkami na obou stranách, uchycených na větším rameni.

Na horním kufru jsem instaloval zahrádku, nikoliv originální, ale nízkorozpočtovou, která ovšem svými možnostmi a kompaktností přesahuje tu originální. Zahrádku tvoří 6 držátek na dvířka na nábytek. Mezi nimi je natažena zavazadlová síť. Náklady na zahrádku: 6 x 13 Kč držátka + pár šroubků + 150 Kč zavazadlová síť. Na zahrádce vozím trvale plachtu na motorku a normální plachtu na vyrobení nouzovéo přístřešku do deště. Kvůli zatížení pantů kufru je víko při otevření vyváženo zajišťovacími šňůrkami v naloženém stavu.

Ani boční kufry nezůstaly ušetřeny zvýšení zavazadlových možností, a dostaly svoje vlastní minizahrádky na karimatky. Karimatka je lehká, má velký objem a tak by uvnitř kufru zabírala víc místa než je vhodné. Technologie výroby je stejná jako u horní zahrádky, každá se skládá ze 4 nábytkových držátek. Pořizovací náklady: 8 x 18 Kč držátka (nějak nám podražily, asi jdou na dračku :-)). Jak už bylo řečeno, zahrádky jsou určeny pro karimatky. Při "návrhu" byl kladen důraz na umístění tak, aby se motorka do šířky víc neroztahovala, a zároveň aby karimatky nezavazely spolujezdci. Další potřebou byla možnost otevření kufru bez sundávání karimatky, a proto je jejich umístění až takto na boku, je to jediné místo kde jsou všechny požadavky na výtvor splněné.

Padací rám

 

Padací rám měla motorka už při koupi. Je dost masivní, a liší se velmi od všech rámů na TDM900 které jsem viděl u nás prodávat. Rám tvoří pod motorem kolébku, na kterou se motorka položí, když padne na zem. Drží za rám motorky a za vlastní motor. Už jsem měl příležitost ho vyzkoušet, a můžu si ho jen pochvalovat. Při pádu motorky na beton v 60 km/h a následné 20m jízdě motorky po boku chytil většinu nárazu a kromě menších odřenin se mu nic nestalo, žádná deformace rámu se nekonala. Díky jeho šířce a kolébkovému tvaru dokáže motorku zvednout ze země poměrně bezproblémů jediný člověk.

Kryty na ruce

 

Kryty na ruce jsem pořídil ze dvou důvodů: Ochrana před letícími předměty, vodou a větrem, a také kvůli vizuálnímu vylepšení motorky. Kryty se skládají ze dvou částí, spodní "karbonově vypadající" jsou univerzální kryty rukou jako replika Acerbis a představují základní rám krytu a ochranu hřbetu ruky (32 EUR). Na nich jsou přidělány drobně upravené originální spojlery Acerbis pro zvýšení plochy krytu a ochraně celé ruky (16 EUR).

Úložný prostor

 

Kromě kufrů nabízí TDMka při troše vynalézavosti spoustu místa na základní "servisní" vybavení. Hlavní prostor je standardně pod sedlem, kde jsem kromě originálního nářadí a lékárničky uložil následující:

  • Standardní motolékárnička
  • 2x výstražná vesta
  • Sada imbus klíčů
  • Sada normálních klíčů a nářadí
  • Balík pytlů na odpadky
  • Náhradní žárovky
  • Balíček pro základní opravy elektroinstalace
  • Vazací pásky

Kromě toho jsem zde zabudoval zapalovačovou zásuvku tak, aby bylo možné pod sedlem během jízdy nabíjet mobil. Také zde zbylo místo na řetez se zámkem, které ovšem využívám pouze na delších cestách.

Další úložný prostor, se kterým pravděpodobně konstruktéři motorky ani nepočítali, se nachází pod přední kapotáží. Levá část kapotáže obsahuje hlavní řídící jednotku a zapalovací civky a tak v ní volný prostor není. Oproti tomu pravá část překypuje místem, a proto v ní trvale vozím nouzové vybavení větších objemů:

  • Profesionální lepící pásku (neboli duck tape)
  • Pláštěnku na tankvak
  • Toaletní papír
  • Zapalovač

Celkové vybavení motorky tedy pokrývá dostatek místa pro vybavení pro neobvyklé situace.

Teploměr

 

Protože jsem zvyklý jezdit i v teplotách blízko nuly, pořídil jsem si teploměr, abych byl včas varován před přicházející námrazou a dal si na ni pozor. Teploměr je pouze jednoduchý a přimontovaný neinvazivně (jen montážními páskami), časem jej nahradím něčím kvalitnějším s více funkcemi (palubní napětí, obě teploty najednou, alarm, a podsvícení).

Vyhřívané rukojeti

 

Opět kvůli teplotě bohatě využívám funkce vyhřívaných rukojetí. Mají už něco za sebou, protože na TDMce byly už v době koupě a potřebovaly trochu servisu, ale po opravě fungují zase jako nové a nemůžu si je vynachválit. Jedná se o rukojetě Saito II, s polohami Start (40W), Low (10W) a High (20W). Vřele doporučuji každému kdo jezdí v teplotách pod 15 stupňů.