Příspěvků: 30, poslední: 19.7.2013 20:52:4954380.Nejede nebo nestartuje
Ahoj chlapáci,
předevčírem mě nechala má 354.03 na cestě a včera jsem zjistil, že se mi zapekla spojková tyčka v hřídeli a to tak, ze nejde vytáhnout. Máte někdo podobné zkušenosti? Jaké jsou příčiny. Motor má po komplet GO najeto 4000km a v převodovce je olej Gyrol 90. Hladina oleje OK.
Jen tak mimochodem vyhazováky do forem se dělaj právě ze stříbrnice. Ten materiál má takovou zajímavou vlastnost. Když se na něj křivě podíváte tak ztvrdne. Když to bude člověk řezat flexou tak je slušná šance že se konce zakalej samy ode sebe.
[Hlade]
(19.7.2013 20:52:49)
Jo nezakalené konce jsou průser. Já měl tyčku omačkanou, než jsem ji vyhodil, tak jsem ji chtěl dát šanci. Pilníkem to samozřejmě nešlo, ale flexa to příliš nahřála a taky odbrousila prokalenou vrstvu a povrchová tvrdost se ztratila. Znovu zakalit to pak doma v kotli nejde, zkoušel jsem vodu i olej, ale bez znalosti materiálu a přislušných teplot se to nejspíš nepovede. Šel jsem tedy do obchodu pro novou a hle, nebyla kalená vůbec. Prý to nevadí, že to funguje i bez prokalené vrstvy a Jawa to tak teď taky montuje. No nevím, ale nic jiného mi nezbylo, zatím to tam mám a snad mě nepotká to, co Abdula :-) Bohužel nemám nikoho známého z nástrojárny, nebo kaliče (ne hospodského) :-) I co jsem kupoval novou na pionýra, tak nebyla kalená, ale hlavně že byla v pozinku.
[Lukáš Jawa 350/634]
(19.7.2013 17:07:33)
verdom: Vyhazovaky jsou skvela vec, ty jsem si ve fabrice taky nabral - pri repasi forem na hlinik jdou vetsinou do srotu - a jeste je mam schovany :)
[70CB750]
(19.7.2013 12:49:54)
Pucfol: Spíš bych se přidal k Mirkovi150 - stříbrnka v základní stavu není to pravé ořechové, ale má výhodu, že konce nahřeješ do červena a v kýblu s vodou zakalíš. Originál materiál tyček byla ocel 12 060 a kalila se vysokofrekvenčně, ale také se dá nahřít plamenem a kalit do oleje. No a já jsem měl na pionýru tyčku Poldi Radeco - nezničitelné.
[Milan(OHC)]
(19.7.2013 12:19:13)
pucfol: no nevím, pokud to jde uříznout tak to není dost tvrdé na konce
[Mirek150]
(19.7.2013 9:29:08)
Používám jako tyčky vyhazováky z forem na plast. Je to excelentní materiál a nástrojáren, co dělají formy je hodně. Stačí v okolí nějakou najít a pokusit se s nimi domluvit. Konce poté doma na barvu zakalim sám autogenem. Je to navěky.
[verdom]
(19.7.2013 8:06:09)
(Holdas) Spatne jsem pochopil otazku od (hlade)....kulicka mezi tyckama nebyla a tycky jsem pouzil stare s prekalenyma koncema! Asi jsem to dojebal nastavenim spojky.
[Abdul]
(19.7.2013 6:41:13)
Pucfol, Ty neumíš číst? Níže jsem vysvětlil, jak k zadření dojde. Záleží na zušlechtění tyček, nějaký chytrák taky může tyčku zkrátit a je vymalováno, odstraní cementační vrsvu. Je pravda, že staré tyčky jsou kvalitnější než novodobé napodobeniny. Já si zásadně už nechávám tyčky dělat z ověřeného materiálu a tepelně zpracovat. Ale to nemění nic na faktu, že na 250/350 kulička mezi tyčky nepatří a v sestavě ND taky není.
[holdas]
(18.7.2013 21:05:52)
Měl jsem snad všechny jawy a čezety z poválečné výroby,ale tohle se mi nikdy nestalo a pokud jsem viděl trochu roztemované tyčky trochu jsem je přelíznul na brusce po obvodu a byl klid. holdasy kuličku mezi tyčkami mám a jednu pod automatem,krásně to vypíná,protože kdyby náhodou jena tyčka byla ohnutá a točila se s hřídelem ta kuička tomu tření zabrání,to je snad jasné.Kulička musí být samozřejmě dostatečně veliká a s min vůlí.Pořád nechápu,čemu by mohla ta kulička vadit?Jsem zvědav,kdo mi na to odpoví.
[Pucfol]
(18.7.2013 20:49:46)
Je to kuličkou mezi tyčkami a blatovým zpracováním tyček. Taky jsem se takto vydrbal a zakousl tyčky v hřídeli. Pomohlo jen vyjiskření, ještě že to byla 250.
Pucfol, spojka vypíná při každém zařazení a tím tlakem se konce temují, až se roztemují tak, že se to do sebe "zavaří".
KULIČKA MEZI TYČKY NEPATŘÍ !!!
[holdas]
(18.7.2013 20:28:13)
Já u svý 350 kuličku mezi tyčkami mám,v tom bych problém neviděl,ani když tam bude.Tyčka má mít při běžné jízdě vůli,tlak na ni je jenom při smačknuté spojce.Spojka musela špatně a těžko vypínat už při zadření tyčky a chyba byla to hned neopravit.Podle mě se nejspíš odlomil konec překalené tyčky a následně se tyčka zašprajcovala pod druhou tyčku a porucha byla na světě.
[Pucfol]
(18.7.2013 20:13:27)
dával si tam nový tyčky?...ať je tam jakákoliv kombinace tyček a kuliček tak tyčka s kalenýma koncema by ti tohle neudělala... co sem viděl nově dělaný tyčky tak je to jen kus ufiklé hlazenky bez jakýhokoliv zušlechtění
[malejmisa]
(18.7.2013 20:11:45)
Příčiny a pořadí pravděpodobnosti
1) kulička tam nemá co dělat
2) blbě seřízený poloautomat, takže je tyčka pod stálým tlakem
3) příliš měkký materiál tyčky
4) málo oleje
[smradzjzd]
(18.7.2013 19:06:58)
Není to o zapečení, je to o tom, že kulička mezi tyčkama, který nemajou kalený konce, tyto konce roztemuje takovým způsobem, že se zadřou do hřídele převodovky...
[fatik]
(18.7.2013 16:00:40)
no a jaká je tedy konkrétně příčina zapečení, co se tam o sebe tak třelo, že se tam ta tyčka zapekla? zvlášť když tam bude kulička navíc?
[spec]
(18.7.2013 15:28:47)
Vskutku neveselá story..leč vše zlé k něčemu dobré - budiž to pro ostatní odstrašující případ, aby necpali kuličku tam, kde nemá co dělat. Jediná kulička v sestavě vypínání spojky patří pod seřizovací šroub poloautomatu, nikam jinam.
[z477]
(18.7.2013 14:49:10)
Abdul: Tak to jsi vyhrál jackpot. Pokud se ti to z toho nepodaří vytlouct tak už jedině vyjiskřit. Nebejt tam ta koule tak by se to ještě možná podařilo odvrtat.
[Hlade]
(18.7.2013 14:04:25)
(Hlade)Jojo, byla tam....proste si udelam rozborku a uvidi se :D
[Abdul]
(18.7.2013 13:10:38)
Byla mezi tyčkama kulička?
[Hlade]
(18.7.2013 12:57:44)
Je to zapečený úplně na tvrďáka :D nezpruží ani prd, zkoušel jsem poklepat a ozval se krásnej kovovej zvuj :)
[Abdul]
(18.7.2013 11:17:09)
Šak ona spojka tak nějak zapruží na pružinách, takže když do ní flákneš tak ti ji to možná pomůže uvolnit jak ji to "vrátí zpátky"
[Roadrunner]
(18.7.2013 10:42:30)
(longr)Překalená byla, tím jsem si jist:) No uvidíme, hřídele mám,tyčky taky, takže mě odvrtávání ani tak netrápí, jen to půlení se mi nechce podnikat:D Zlatě půlit dvěpade.
[Abdul]
(18.7.2013 10:25:12)
(longr)Překalená byla, tím jsem si jist:) No uvidíme, hřídele mám,tyčky taky, takže mě odvrtávání ani tak netrápí, jen to půlení se mi nechce podnikat:D Zlatě půlit dvěpade.
[Abdul]
(18.7.2013 10:18:28)
mirček- pokud myslíš starou 350/354,360,362 tak to nejde a i kdybys to tam nějak surově nabastlil, tak na stk byl by problém.
[chlup]
(18.7.2013 9:59:48)
zdravim muzu dat motor 638 do stare 350 deto mamji s tp slo by to nak udelat nebyl by problem na stk dekuji. mirek
[mirček]
(18.7.2013 9:47:13)
Sundat spojku a vytlouct směrem doleva. Může za to mizerná spojková tyčka.
[Hlade]
(18.7.2013 9:43:58)
Já bych do ní zkusil přes kus mědi nebo něčeho měkšího fláknout kladivem..
[Roadrunner]
(18.7.2013 9:41:50)
z ruky stím těžko něso uděláš. rozebrat motor a zkusit tyčku pod lisem vytlačit nebo ve stojanovce odvrtat dlouhým vrtákem. zapečený bude jen kousek,pravděpodobně roztemovaný konec tyčky
[Mirek150]
(18.7.2013 9:08:08)
Stává se to, pokud je malá vůle - dostává se tam málo oleje. Taky na vině může být špatný materiál (zušlechtění) tyčky. Jestli neměla tvrzené konce, tak se zapekla tam. Vyndává se to těžko, odvrtat to nejde, nejspíš by to asi šlo vyjiskřit.
[longr]
(18.7.2013 8:40:26)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (6), 0,094 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 14.6.2026 9:39:32