Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 29, poslední: 6.9.2019 7:22:1367220.Informace
Ahoj chystám se na výměnu gufer motoru Jawa 250/353 Kývačka a měl bych dva dotazy. Jaký rozměr gufera používáte pod řetěz. kolečko v katalogu je 30x52x8,5 ale tento rozměr se neprodává, na e-shopech jsou dva druhy rozměry 30x52x8 nebo 30x52x10 jaké je vhodnější? Druhý dotaz jak nejlépe vyloupnout starý gufero z motoru (u kliky i pod řetěz. kolečkem) tak abych neponičil kartery, je to vůbec možné když nebudu půlit kartery? Děkuji.
Jen ať to víc zamíchám - na MF 70 jsme před mnoha lety dávali červené francouzské gufera.Byly doby kdy se měnily po každé sezoně ale to se s tím sekaly hektary zahrad kolem chalupy a pár hektarů tak kolem 30 kiláků a to se jezdilo po vlastní ose -lištu,benzín,olej,svačinu a spacák na vozíček za frézu a jelo se [nunici] (6.9.2019 7:22:13)
Jirka: :-) [Peterson] (5.9.2019 11:50:34)
Jen blbec čte montážní postupy a řídí se jimi. Praktik rozdělá motor jen s pomocí šroubováků, rozloupne jej jak škebli a píst vytluče paličkou během minutky. [Jirka] (4.9.2019 19:41:29)
Zahradník: takže celá ta věc o větší mechan. odolnosti je jenom z nějakého školení. To mi asi stačí. [Bakoun] (4.9.2019 17:23:33)
Asi to musely být šmejdy už z výroby, jinak si moc nedokážu vysvětlit, že některým obyč černá gufera tak rychle odcházejí. Např. na ČZ 487 mám vlevo na klice NBR gufero mezi ložiskama. Dostalo pokouřit už při montáži, kdy se nahřívalo s karterem jednou při vkládání ložiska, podruhé při vkládání kliky, nevim jestli jsem ho vůbec mazal, možná jen čep kliky... A drží furt, už roky a tisíce km. [Jad] (4.9.2019 14:42:11)
Zbyňa: Tak tak. :-) Taky gufero jen pořádně namažu i ze strany pružinky a než dám motor do rámu a dostanu se k tomu to projet, je kopec času, aby si to udělalo to svý. Když jsem měnil v něčem gufero, a mělo to hned na to běžet, máznul jsem ho třeba už když jsem začal věc rozebírat.
V práci nám odcházely velmi rychle gufera. Mazáno bylo během montáže. Pravděpodobně docházelo ke "spálení" břitu při výstupním testu mašiny. Pak jsme začali gufera před montáží máčet v oleji a bylo po problému.

Bakoun: Neviděl jsem žádný tvůj argument, že tomu tak s otěruvzdorností není. Dokonce ani to kdyby. :-) Já to mám ze školeni SKF. Jinak je taky potřeba více číst, než něco napsat. Pár minut na netu a info třeba zde: https://o-ring.info/en/materials/nitrile--nbr/ https://www.chien-chie.com/list/nbr.htm https://eshop.haberkorn.cz/o-krouzek-nbr.html https://www.kovaz.cz/o-krouzky-nbr-c2346/

Asi jsem měl zatím vždycky štěstí, že NBR gufera nebyla z lisované tmy, protože slouží. Nejstarší asi 40 let v babettě. Další hezký příklad sekačka s babettovým motorem 25 let provoz plný knedlík několik hodin jednou za týden až 14 dní během sezóny. Dvakrát překroužkován motor a jeden výbrus. Nikdy se nepůlilo, ani se gufera neměnila. PF 62 v motoru přinejmenším 40 let. Takže pokud se nemění způsob použití motoru (např závody a s tím spojené vysoké tepelné namáhání), nebo prostředí (zvláštní mazací oleje, jiné palivo), tak nemám důvod očekávat selhání NBR.

Klouzek: Ani jedno ze 4 PF62, co mi prošly rukama, neměly problém s gufery. Ikdyž příznaky byly třeba podobné - neseřiditelnost volnoběhu, chcípání a špatné startování. K zadřené 634, nemohlo to být obráceně? Motor se přehříval a gufero umřelo? Stačí, když je těsnější ložisko vedle gufera a víc hřeje. Možná ale fakt smůla na lisovanou tmu.
[Zahradník] (4.9.2019 12:02:30)
Ty otáčky mi přijdou trochu divný. Důležitá je obvodová rychlost, ne? [Davy_] (4.9.2019 8:18:03)
V babetách a pionýrech jdou ty obyčejný rychle do prdele, teď jsem dělal motor do PF62 a dal jsem tam taky hnědý, sice 400,-kčs ale je na to spoleh, 634 jsem přidřel kvůli rozteklýmu guferu černýmu, takže všude na kliku hnědý a pokoj. [Klouzec] (3.9.2019 20:53:54)
Já zase mám obyč NBR na všech Jawa/ČZ plečkách a bez problémů. Na „závodním“ pinckovi šly rychle do háje, teď tam jsou fluorkaučuky. [Bakoun] (3.9.2019 20:31:20)
NBR - nitrilová pryž
- obvyklý materiál,barva černá, pokud není v označení gufera materiál uveden, vždy se jedná o tuto pryž
- použití na všechny minerální oleje a tuky, vodu a prací roztoky, benzin, naftu, líh, otáčky hřídele max. do 3000 ot/min
- teplotní odolnost od -40°C do +70°C, krátkodobě do 90°C

MVQ - silikonová pryž
- vhodná pro automobilové oleje a tuky, max. do 10.000 ot/min
- teplotní odolnost od -50°C do +120°C, krátkodobě do +150°C

FKM - fluorkaučuková pryž
- vhodná pro všechny minerální oleje a tuky, vodu a prací roztoky, benzin, naftu, líh, otáčky hřídele max. do 10.000 ot/min
- teplotní odolnost od -30°C do +130°C, krátkodobě do +160°C (pro vodu a prací roztoky: do +80°C, krátkodobě do +100°C)

Tu to je aj z max otáčkami.
Mám skúsenosť ako Klouzec. Ja už dávam do motorov iba FKM (FPM, Viton). Zodraté NBR guferá po pár stovkách km zasa nepotrebujem meniť (pri montáži boli namazané). To sú guferá tak do práčky na bubon alebo max. na výstup z prevodovky. Na kľuku to už nedávam
[Milos634] (3.9.2019 20:24:32)
Zatím co Jawědci píšou elaboráty na net a louhujou gufera, tak mechanici potřou břit vazelínou a namontujou. :)) [Zbýňa] (3.9.2019 20:10:08)
Zahradník: pořád netuším, kde jsi vzal tu informaci o lepší otěruvzdornosti. Nějaký kdyby není argument. [Bakoun] (3.9.2019 20:08:08)
Akrylnitrilový butadien - nitrilkaučuk
Akrylnitrilový butadien – nitrilkaučuk (NBR) je “univerzální” materiál pro těsnění. Tento kopolymer, který se vyrábí z akrylnitrilu a butadienu, vykazuje dobrou odolnost proti následujícím látkám:

většina minerálních olejů a plastických maziv na bázi minerálních olejů
běžná paliva, jako je benzín, nafta a lehké topné oleje
živočišné a rostlinné oleje a tuky
horká voda.

Přípustný rozsah provozních teplot činí -40 až +100 °C (–40 až +210 °F).. Břit těsnění v tomto rozsahu teplot může tolerovat krátkodobý chod nasucho. Krátkodobě mohou teploty dosáhnout až 120 °C (250 °F). Při vyšších teplotách materiál tvrdne a ztrácí pružnost.
Fluorkaučuková pryž
Pro fluorkaučukovou pryž (FKM) je charakteristická vysoká tepelná a chemická odolnost. Tento materiál se vyznačuje dobrou odolností proti stárnutí a ozónu a jeho propustnost plynů je velmi nízká. Má vynikající charakteristiky opotřebení i v náročných podmínkách prostředí. Přípustný rozsah provozních teplot je -30 až +230 °C (-20 až +445 °F). Břit těsnění v tomto rozsahu teplot může tolerovat krátkodobý chod nasucho.
FKM je odolná vůči olejům a hydraulickým kapalinám, palivům a mazivům, a také minerálním kyselinám a alifatickým a aromatickým uhlovodíkům, které vyvolávají poškození těsnění vyrobených z jiných materiálů. FKM by neměla přijít do styku s estery, étery, ketony, některými aminy a horkými bezvodými hydrofluoridy.
Těsnění z FKM vystavená otevřenému ohni nebo teplotám nad 300 °C (570 °F) představují ohrožení zdraví a životního prostředí! Jsou nebezpečné i po vychladnutí. Přečtěte si a dodržujte bezpečnostní opatření.
[JakubPB] (3.9.2019 19:59:20)
Hoši pustili jste se do těch simeringů zdatně, ale nikdo se nezmínil o tom že ať u toho budete dělat sebevětší obřady, stejně vám to ten krásnej benzín rozežužlá, já se naučil používat florkaučukový a nemusí se na to šáhnout deset let.. Než ty NBR pchjongjangu. [Klouzec] (3.9.2019 19:54:35)
Bakoun: V grafech z odkazu je třeba správně číst. Rozlišují vhodnost materiálu v principu na základě tepelné odolnosti a teplota břitu je ovlivněna mimo jiné uváděnou obvodovou rychlostí a průměrem. (malé průměry hřídelů hůře odvádějí teplo zpod břitu, proto pro některou obvodovou rychlost se NBR hodí až u větších průměrů) Otěruvzdornost nezmiňují. Ke tvrdosti. Materiál NBR jde vyrobit podle potřeby v různých tvrdostech. Běžně 60 - 90 ShA. Volí se podle účelu použití. Proč se na NBR gufera používá 70ShA, asi je to pro gufero ověřené optimum. Co se mechanické životnosti týče, má NBR větší odolnost proti otěru. Kdyby na tom bylo FKM s otěruvzdorností líp než NBR, používalo by se běžně v hydraulice a pneumatice na těsnění posuvných součástí místo NBR. [Zahradník] (3.9.2019 15:48:11)
Namazání čelní funkční strany a břitu je takřka nutné, aby se montáží nepoškodil břit. Zda olejem, či tukem je víceméně jedno. Materiál NBR je nenasákavý, tak jej louhovat můžete, ale vliv to moc nemá. https://www.technicka-pryz.cz/vypisprodukt/95-kompaktni-tesneni-z-nbr.html?id=95&novinka=kompaktni-tesneni-z-nbr
Ovšem historicky technická pryž (resp.Nitril Butadien Rubber) tu není od nepaměti a používaly se i materiály jiného složení, dokonce i na bázi PVC, které nasákavé být mohly. I dnes je možné si materiál gufer vybrat. http://atstrutnovnx.nextis.cz/Materialy-gufer-cz Nicméně zmíněné NBR je v pohodě a na co bacha, tak na červené silikonové u kliky. Nejsou odolné benzínu a tomu s lihem už vůbec ne a rozpadnou se.
[Verdom] (3.9.2019 13:36:50)
S nějakou krátkou životností NBR gufera v jawích motorech jsem nikdy neměl problém. O nasáknutí slyším prvně, vždycky jsem ho jen těsně před montáží máznul olejem a nazdar. [Jad] (3.9.2019 10:16:58)
Zahradnik: FKM, FPM, Viton jsou jen jine vyrazy pro fluorkaucukova gufera. Taky nevim, kde jsi vzal vetsi mechanickou zivotnost britu a ze jsou lepsi NBR.

Tady je to naopak: http://www.vs-trading.com/produkty-gufera.php fluorkaucuk. vydrzi vetsi teploty, vetsi obvodovou rychlost a maji vetsi tvrdost.
[Bakoun] (3.9.2019 10:06:16)
Možná, kdyby lidi gufera nechávali nasáknout, nečetl bych tady často o výměnách gufera na klice dřív než odejdou ložiska. NBR možná olejem i trochu změkne. Nejenom samotná hrana břitu. Že se máčet doporučuje jsem slyšel i na školení u SKF. Nejhorší je vyměnit na klice gufero bez nasáknutí a rovnou to jet projet a do otáček a na výkon. Nevhodné zacházení s gufery může vést k mylnému závěru, že např "obyč" černá NBR gufera jsou málo kvalitní, málo vydrží a FKM, Viton a pod. jsou lepší. Opak je pravdou. Tam, kde chemicky... vyhoví NBR gufero, je lepší použít to NBR. Má vyšší mechanickou životnost břitu = lepší kluzné vlastnosti. Že je levnější, je bonus navíc. Nevhodnou demontáží a montáží lze zavinit to, že gufero po pár desítkách kilometrů je ve stavu, jako by naběhalo kilometrů tisíce. Vyháčkovat gufero rozhodně nedoporučuju. Háček by musel být z o dost měkčího materiálu než hřídel. I tak hrozí poškození povrchu hřídele např díky nečistotě-prachu při vyháčkování. Na funkci rostlináře slabounké škrábnutí sice zásadní vliv mít nebude (vzduch přisávat nebude), jen bude mírně propouštět olej a zapalko bude časem více, či méně mastné. Zvlášť, když škrábnutí bude mírně šikmo a při otáčení hřídele bude mít tendenci jakoby vytahovat olej ven směrem k zapalku. Funguje to dost účinně jako čerpadlo. Rozumné zaklepnutí hrany za guferem ve třech bodech (když není drážka pro pojistný kroužek) nemuselo nutně být špatné řešení. Nožem jde hliník při demontáži odškrábnout a znovu zaklepnout se dá o kousek vedle. Víc než několik půlení se stejně nepředpokládá. Furt lepší, než gufero něčím fest přilepit tak, že pak nejde ven. Nehledě na to, že se lepidlo může byť stopově dostat na břit (třeba ho tam "spláchne" olej. Ne že by se břit zrovna přilepil, ale nemusí být chemicky rezistentní proti nějaké složce lepidla. O zaklepnutí hrany, sice asi k jinému výrobku, jsem četl i v nějaké dílenské příručce. [Zahradník] (3.9.2019 9:23:06)
Tak nějakou nasákavost ta guma má, Regum taky funguje na principu, že se do tý gumy vsakuje. [Montgomeryx] (3.9.2019 6:49:05)
nasakne mozna tak kozeny :-D
pro jistotu prej skladovat gufera pod hladinu oleje. Zejmena ty sodikovy!
[noname] (2.9.2019 20:51:32)
Na netu jsem dohledal i namáčení 15-20 min do těsněné kapaliny o teplotě 18-25°C, které se po dohodě s výrobcem dá nahradit namazáním vhodným mazivem, které zabrání poškození gufera před tím, než se tam dostane dostatek maziva. Vzhledem k tomu, že třeba gufero pod zapalkem běží z jedné strany nasucho a než se k němu dostane mazivo přes ložisko, asi je dobré, aby tam toho maziva bylo dost už předem. [longr] (2.9.2019 18:54:34)
Záleží na tom jestli je gufero pojištěný segrovkou nebo ne, pokud ano dává se 8, pokud ne dává se 10. 8 by se mohlo pusobením tlaku v klikovce vytlačit, ale to se stávalo občas i u 10, a proto někdy ruzni "odborníci" hranu karteru za guferem zaklepali jako kdyby to už nikdo nikdy neměl opravovat. Vydloubnutí viz Ota, a Olej viz Bakoun, máčí se dřevěný sudy, ale gufera??? proč je to guma. [rikša] (2.9.2019 18:51:55)
Nikdy jsem nic nemáčel. Vše stačilo řádně máznout a funguje to do dnes. Guma není houba. Je nesavá. [skodna] (2.9.2019 18:48:25)
Namáčení do oleje a to že guma tak změkne není výmysl poslední doby. Je to popsáno už v Knize knih z roku 1974 a jistě i ve starších vydáních, kdybyste ji náhodou někdo někdy četl... :D [pračlověk] (2.9.2019 18:48:04)
Kde se vzalo to dávání gufera do oleje, copak se ten olej do gumy nasákne? Tomu moc nevěřím. Potření břitů při montáži musí stačit. [Bakoun] (2.9.2019 17:35:35)
Kup raději 8 mm vysoký gufero. To vyšší by se nemuselo vejít pod kolečko. Jinak taky lze k vydloubnutí starýho gufera použít starý šroubováček, ohnutý na konci do háčku, který opatrně kolem hřídele zarazíš pod gufero. [Ota] (2.9.2019 10:37:02)
Jen doplním. Do čela gufera klepnout kalenou rýsovací jehlou dírku a do ní našroubovat vrut a vytrhnout gufero. Kromě zmíněného poškození ložiska je potřeba se vyvarovat také poškození povrchu hřídele. Nové gufero před montáží na jeden den nechat ležet v oleji, ať se nasákne. Samotné pořádné namazání břitu může stačit taky, ale motor by měl běžet nejdřív tak na druhý den, jinak hrozí poškození břitu gufera. [Zahradník] (2.9.2019 10:10:28)
poslední rozměr u gufera je jeho "hloubka", takže klidně dej 8 mm. Ničemu to vadit nebude. 10 mm nevím jestli se vejde. Pokud nepůlíš, tak starý gufera se nejlíp vyndavaj tak, že vezmeš vhodný vrut, kterej do gufera našroubuješ (opatrně ať neprojedeš až do klece ložiska) a kombinačkama vytáhneš [Marlboro] (2.9.2019 7:50:55)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,078 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 19.4.2024 14:36:30