Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 16, poslední: 1.12.2021 21:20:5468902.Elektro
Zdravím, vím že to nesouvisí úplně s Jawama.
Ale tento typ zapalování se dával na některé předválečné Jawy co jsem se díval.
Hodně podobné zapalování se dávalo do různých předválečných motocyklů, také od Boschu, jsou stejné vevnitř.
Magneto nehází jiskru žádnou, při otáčení naměřím od 6 do 12v, takže napětí nějaké dává, ale jiskra nikde. Jemné vinutí na cívce je už špatně, to spodní silné bude v pohodě. Nenašel jsem nikoho zatím kdo by to převinul. Max bylo do 0.2mm. 0.08mm je už hodně ten
Díky za odpovědi, píšu po delší době, protože jsem čekal na dvouválcové zapalování, teď už jedno mám v perfektním stavu. Stačí brknout prstem a kope hodně na oba vývody.
Teď akorát musím vymyslet jak ho napasovat.

Tomáš S. - mám stejné, jak jste posílal na té fotce.
Akorát ho nemůžu upevnit, jak jste posílal, jelikož už je tam setrvák blízko.
Dám ho tedy jako origo zapalování které mělo na hřídelce zezadu ozubené kolečko a na hřídeli od motoru bylo také ozubené kolečko a tím se spojovaly.
Budu to muset promyslet, jak to napasovat, abych nevrtal do konstrukce motoru, kdybych v budoucnu přešel na origo zase, po opravě cívky.

Mohu se zeptat, jak se nastavuje předstih u tohoto typu zapalování, otáčením vačky, nebo jak a jaké parametry chce cca tento motor - Slavia 3HP?
+ když jsou tam dva vývody, takže od toho vývodu 2 (nepoužívaného) vyvedu kabel jednoduše, a ukostřím ho pod nějaký šroub na motoru, bude to stačit aby se cívka neničila ? Když obrousím ten jeden hrb na vačce, tak ukostřovat už nemusím ?
Nejsem si jist jestli na té hřídelce mám odtrhovou spojku, ale nejspíše to nebude asi ona ne (foto níže) ? Takže to dám asi pryč a dám tam to ozubené kolo co bylo u origo zapalka.
Při nejhorším si na to zvyknu bez té spojky, akorát budu muset trochu více zatočit abych dohnal otáčky když je to redukované, ale provozovat by to snad šlo.

Fotky zapalování + uchycení na motoru - https://ctrlv.cz/cOOi
[Magneto] (1.12.2021 21:20:54)
Tomáš S - mechanicky to prasečina není, na původním stroji jsi nic nevratně nezničil, fungující stroj je pro mě cennější než mrtvola. [El Fag] (26.11.2021 19:57:03)
Zde je foto pro inspiraci jak jse to naprasil na stabilák. Jednoválec, 4takt, 300 ccm, otáčky magnetky poloviční oproti klice: https://postimg.cc/GBL7LtCP
Jednoduchá příruba, distanční sloupky, křížový kloub z pertinaxu pro eliminaci nesouososti, úpravy magnetky jak jsem zmínil níže. Jedno škubnutí klikou a jede to jaxviňa.
Přebytečný vývod VN lze zkratovat, ale nepovažuji to za čisté řešení. Výroba nové vačky dle potřeby pro mě není problém.
[Tomáš S.] (26.11.2021 18:50:03)
U Vape se taky při použití dvouválcového na jednoválec má jeden vývod ukostřit, jinak hrozí poškození cívky. U magneta je to totéž. [longr] (26.11.2021 11:03:34)
Tomáš S -nebylo by lepší vývod pro nepoužívaný(neexistující) válec proste ukostrit nebo pripojit k k svíčce volně ložené?To že VN vývod nemůže zůstat volný je jasné,napětové namahaní by po case prorazilo izolaci VN cívky.Zbroušení vačky je přece jenom nevratný zásah.
Magneto - pokud na to mechanicky máš tak by to melo fungovat, jen musíš dodržet spravnou polohu natočení hřídelek vúči sobě.Problém může být radiální zátížení ložisek, ktere je při normalní montáži minimalní.
[El Fag] (26.11.2021 8:32:04)
Ještě si uvědomuju že při změně směru otáčení nebude fungovat odtrhová spojka takže je otázka, jestli to stojí za to. [Tomáš S.] (25.11.2021 23:55:19)
Pravotočivou magnetku lze použít jako levotočivou, ale musíte vyměnit vačku přerušovače a jejím natočením na hřídeli nastavit správný magnetický odtrh.
Údajně lze použít i původní vačku, ale v opačném směru otáčení má pozvolnější náběh a kontakty přerušovače se budou ploužit. Nezkoušel jsem to, snad by to mohlo fungovat. Opět ji ale musíte správně nastavit aby se magnetický odtrh kryl s odtrhem kontaktů.
Pokud seženete magnetku na dvouválec, nedejte na rady brouků Pytlíků a kondenzátor určitě pro zapalovací soustavy a vačku musíte zbrousit, jinak by díky vestavěnému rozdělovači zůstala cívka při jednom odtrhu nabitá a rychle by se zničila.
[Tomáš S.] (25.11.2021 23:49:05)
Díky za odpovědi, moc mi to pomohlo.
Zkusím nejdříve tu cestu výměny magneta.
Na ten dvouválec se shání hůře než na jednoválec. Ale budu čekat až se naskytne za nějakou rozumnou cenu.
Povedlo se mě sehnat levně hned na jednoválec s odtrhovou spojkou jenom, než seženu na dvouválec, což může chvilku trvat, lze to s tím pravotočivým zapalováním na levotočivý motor nějak zkusit, napadlo mě udělat držák jednoduchý a zapalování natočit směrem k ventilům. Na vývod motoru dát řetězové kolečko a na zadek zapalování také, a celé to pohánět řetězem, tím že bude zapalování otočené by to mělo jakž takž běhat ne, nebo musím udělat něco ještě ? Děkuji
[Magneto] (25.11.2021 22:02:51)
Může být proražený kondenzátor. Tak jako tak stojí za to jej vyměnit-nahradit. Čím a jak ti poradí strejda google. Američani si s tím hrají dost a dost. Kapacita kondenzátoru bude pravděpodobně kolem 220nF. Co jsem viděl, úspěšně tam dávají v podstatě tohle https://www.gme.cz/mks4-220n-630v-rm15 .
Pokud je v pánu vysokonapěťové vinutí, tak by dost možná šlo vinutí odmotat, ponechat jen primár. Na chcípací drát/vývod z magneta přivést externí indukční cívku vývod číslo 1. Vývod 15 indukčky ukostřit. Indukčky vyzkoušet různé 8V z pincka, 6V z pincka, 4V z babetty podle toho, se kterou se dostaví kýžený výsledek. Nicméně řešení s externí indukční cívkou má vyšší energetické ztráty, ovšem mnohá magneta s tímto bastl řešením fungují.
Pokud půjdeš cestou výměny celého magneta za jiné, pravděpodobně nebude potřeba odbrušovat žádný výstupek vačky, ikdyby tam byl navíc. S nejvyšší pravděpodobností to vadit nebude. Jen to bude házet jiskru i do výfuku, kdy stejně není co zapálit. Běžně tak fungují zapalování v autech, i dvouvývodové vape na třiapůli.
[-] (24.11.2021 9:45:20)
Bošárna má inverzní vačku a točí se přerušovač. Moc si nedokážu představit, jak spolehlivě přes pohyblivý kontakt vytáhnout přerušovaný primární proud ven. Napětí na primáru u magnetek bývá kolem 200V.
Ty ruské magnetky jsou velmi spolehlivé, pokud teda nejsou vytažené z rybníku. Jedinou slabinou je kondenzátor, ten určitě vyměnit. Směr otáčení je vyznačen šipkou na čele. Zjednodušeně, pro jednoválce jsou pravotočivé, pro dvouválce levotočivé.
Pro stabilák Slavia 3HP tedy ruskou magnetku levotočivou, pro dvouválec s integrovaným rozdělovačem a odtrhovou spojkou. Bude nutné obrousit jeden "hrb" na vačce aby pálila jen jedenkrát za otáčku. Pro čtyřtakt je odtrhová spojka nutná. Kvůli redukovaným otáčkám 1:2 by při malých startovacích otáčkách magnetka bez spojky nedávala jiskru.
[Tomáš S.] (23.11.2021 21:38:40)
Díky za odpovědi, z jakého důvodu to nefunguje s tou indukční cívkou z jawy 50, když plní stejnou funkci jako to vysokonapěťové vinutí uvnitř toho zapalování, kdyby se ta cívka zapojila tam na místo kde je napěťový kabel s fajfkou (6 - 12v jsem naměřil) a zem by se dala někde pod šroubek. Nemůže se to napojit přímo před to silné vinutí, protože se to točí kolem toho magnetu, takže jenom jak je kabel od fajfky, pod kterým je uhlíková tyčinka, která tře o tu točící mosaz a tím pádem bere to napěti.

Ale jinak s tím ruským magnetem je to dobrý nápad, když si je najdu na inzerátu tak většina lidí nedokáže určit zda je levotočivé nebo ne (na mém zapalování je šipka do leva ,takže mám levotočivé), lze to nějakým trikem jednoduše odhadnout u těch ruských magnet, abych to nekupoval zbytečně ? A většinou se jedná o nálezový stav, ale myslím si že tyto zapalování budou hodně odolné, a není co by se tam nějak pokazilo, nebo se mýlím ?
Dále jsem se někde dočetl, že u čtyřtaktu musí být s tou spojkou to zapalování, ta ale je jen pro pohodlnější starty ne ? Je to na Stabilák, jako byl ve filmu na samotě u lesa. Děkuji
[Magneto] (23.11.2021 17:18:15)
Původní magneto bosch nelze opravit nabastlenou externí cívkou. Tyto případy řeším to výměnou za ruské magneto Katek.Jako bonus bývá u nekterých typů odtrhová spojka. Je k sehnání za levno na inzerci nebo burze. Je třeba ale vybrat správný směr otáčení.
Další možností je naroubování vačky a přerušovače a ind. cívky a celé to krmit z baterie.
Pro obě operace je třeba mít nějaké strojní vybavení pro výrobu mezikusu a dobré znalosti funkce zapalování.
[Tomáš S.] (23.11.2021 11:11:11)
Na vině je zapalovací cívka, kontaktujte pana Zahradníčka: https://www.dynamazahradnicek.cz/ [Čezet-rider] (23.11.2021 0:32:50)
Výměna sekundárního vinutí zapalovací civky a její nové navinutí drátem 0,08mm je v domácích podmínkách nemožné. Na Stadionu jsem horní poškozené vinutí kompletně odstranil, a na konec spodní cívky jsem zapojil cívku z Pionýra (na vývod 15, vývod 1 se ukostří). Někdo to horní vinutí ani neodstraňuje. [pračlověk] (22.11.2021 23:04:11)
Fotky, jak by mělo vypadat to vinutí - https://ctrlv.cz/UyoG
Fotka rotoru - https://ctrlv.cz/djmq

video úplně stejného zapalování a jak dává jiskru - https://www.youtube.com/watch?v=TjXokanJkNI
[Magneto] (22.11.2021 21:53:37)
0.08mm je už hodně tenké prý.
Moje otázka je, jestli lze nefunkčnost toho jemného vinutí obejít, jakoukoliv metodou, nejde o vzhled, klidně motobaterii, nebo externí indukční civkou z Jawy 50, jakkoliv. Potřebuji akorát jiskru pro zapálení směsi.
Předstih se nastavuje normálně na kladivkách. Jawa si taky vystačí jenom z baterie a induční cívky když jsou zapalovací cívky špatné, akorát nedobíjí.
Dokážě někdo říct, k čemu slouží to silné vespod vinutí, a to jemné nad ním ? Já si myslím že to jemné má funkčnost indukční cívky, že má nízké napěti ze spodu (z toho silného vinutí) přeměnit na to vysoké, aby přeskočila jiskra, protože nikde není indukční cívka zvlášť.
Dává to těch 6v až 12v, přímo na fajfce u svíčky, šlo by to nadstavit tou indukční cívkou z Jawy50 nebo křovinořezu ? O vzhled nejde. Je to jenom dočasné. Nebo motobaterkou 12v/6v ? Je jedno jak to bude vypadat a jak to bude veliké, jde jenom o dočasné řešení, jak nahradit to vinutí. Děkuji za odpovědi.
[Magneto] (22.11.2021 21:47:39)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,359 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 16.8.2022 6:41:33