Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 12, poslední: 4.12.2021 21:49:0168904.Elektro
Dobrý den, ahoj kolegové.
Mám dotaz, snažím se zprovoznit tuto jawu která cca 30 let stála a minulost mi není známa.
Motor mám po GO a přišlo na řadu elektro.
Každopádně jsem koupil novou kabeláž na příslušné moto a podle schématu zapojil celkem bez problémů.NEJSEM znalec elektra.
Do světel atd to vypadá že proud teče, ale když jsem zkoušel jestli mi hází svíčka jiskru tak nic.
Poté jsem zjistil, že na zapalování je značka uzemění a +.
Přehodil jsem zapojeni baterky ale jiskru neháže.
Potom co jsem se snažil proměřovat a rejpat v čem šlo tak mi najednou Ampérmetr začal po připojení baterky uplně zalejzat - ručička zmizela do - . Říkám si skrat. Když jsem odpojil kondík v zapalování, ručička se hejbe podle zapnutý- vypnutý zapalování.

Potřeboval bych poradit po čem jít. Jestli jsem opačnym zapojením neco pojebal, popř. jestli ta elektrika co jsem koupil může být jiná ....má na kostru mínus -třeba.

je mi jasný že kondík musím koupit novej, ale spíš jestli mám rovnou objednat i cívku.

Nevím jak se sem vkládají fotky, abych poslal schéma zapojení, i fotky toho jak to vypadá naživo.

Děkuju za reakce.
Tady maš schéma zapojení http://jawamania.info/Files/tech/elektricke_zapojeni_355_356.jpg 51 vede jen na relátko, pokud to máš dobře zapojený, ovšem pokud by bylo seplé relátko, Ametr by šel za roh a měla by se spálit pojistka.
Vytáhni ukostřený uhlík z šachty - co ukazuje A ? Při vytaženém uhlíku stiskni kotvu relé - A? Při vytaženém uhlíku a stisknutém rele nemá kam proud odtekat a A musí ukazovat 0 . Pokud ukazuje, tak to máš špatně zapojený. Vodič č 61 nemusíš zapojovat, tím se jen zapalování připojuje přímo na uhlík dynama, rozdíl mezi tím jestli zapalování připojíš za spínač regulátoru nebo před něj je nevýznamný a ty se tak ve dvou drátech k dynamu snáz zorientuješ.
[El Fag] (4.12.2021 21:49:01)
Ota> Seřizovat relátko (regulátor) raději fakt ne. To už chce někoho s alespoň hrubou představou, co je to napětí a proud, k tomu by měl vědět, jak ten regulátor funguje. [Deadman] (3.12.2021 18:45:30)
Zřejmě nefunguje správně zpětný spínač v relátku a po vypnutí motoru neodpadne kotva relátka, takže baterie se vybíjí přes vinutí dynama. Relátko je nutno správně seřídit (viz Dočkal a nebo dílenská příručka k relátkům - obojí ke stažení v sekci technika - což se ti přímo na motorce zřejmě nepodaří) nebo vyměnit za dobré či elektronické, ideálně od AEV. [Ota] (2.12.2021 9:10:26)
Tak zde El Fag tipoval že jsou přehozený dráty na zapalování 1 a 61 tak byly!
rukou zvedám kladívko - hází jiskru.
Děkuju za radu - zapojoval jsem podle obrázků a ne podle psanýho textu.

Ale vyskytl se jinej problém.
zůstává mi na Ampérmetru -4A i při vypnuté spínačce.
(jiskru hází - zapnutá spínačka)
Zjistil jsem, že když odpojím kabel ze zapalování č.61 nebo spínačka č.51 tak OK.

Pomůžete mi i toto tak lehce vyřešit? :-)

Díky
[Semtunovej] (1.12.2021 20:37:48)
Děkuju všem za rady, o víkend se tomu pověnuju a dám info co to dělá, sehnal jsem jinou cívku i kondík, ale jetý, takže uvidíme jestli se někam pohnu.
Multimetr mám, odpor změřit zvládnu.
[Semtunovej] (26.11.2021 11:53:25)
Drát který vede od civky spoj s vývodem kondenzátoru (stačí v ruce),A-metr pořád musí ukazovat -to je blbě spravně ma být:
Drát který vede od civky spoj s vývodem kondenzátoru (stačí v ruce),A-metr pořád musí ukazovat 0
[El Fag] (25.11.2021 9:07:57)
Asi bude vhodné půjčit nebo koupit si nějaký měřák který měří proud, napětí,odpor.Ty nejblbejší stojí kolem 200 a určitě se ti vyplatí.
Přívod z kontaktu cívky 1 by měl jít na svorku 1A na bakelitu regulátoru a tam by měl být připojený i vyvod kondenzatoru a přerušovače, často je svorka 1A vynechaná a vše je připojeno přímo na přerušovač.
Na svorce 1A nebo na přerušovači rozpoj všechny draty, po zapnutí zapalování A-metr ukazuje 0
Drát který vede od civky spoj s vývodem kondenzátoru (stačí v ruce),A-metr pořád musí ukazovat (pokud ne, zkratovany kondenzátor-velmi neobvyklé)
Mezi kontakty přerušovače strč kousek papíru aby byly rozpojené, pak připoj kondenzator s cívkou, A-metr musí pořád ukazovat 0, pokud ne, máš vadnou izolaci mezi pevnou a pohyblivou částí přerušovače(systém 3 fíbrových podložek v očku pevné části)
Po odstranění závady v izolaci rozpojeny kontak přerušovače 0amper,spojeny kontakt cca 3ampéry, pokud ukazuje za roh, tak jsi bud zaměnil draty 1 a 51(při dostatečně výkonné baterce a správné pojistce by měla shořet pojistka) nebo je vadná(zkratovaná) cívka,mezi svorkami 1 a 15 naměříš na civce asi 2 ohmy.
Až se dostaneš na správné hodnoty, pootoč motorem tak, aby kontakt přerušovače byl spojený(A-metr ukazuje 3A),pokud ted budeš kladívko ručně zvedat, musí na svíčce skákat jiskra(pokud to budeš dělat prstem tak tě to občas zabrní), pokud ne tak je vadná civka(VN vinutí), pokud bude kontakt silně jiskřit, je vadný kondenzator,mírné jiskření je normalní,definitivně posoudíš po nastartování.
[El Fag] (25.11.2021 9:03:33)
1) Mašina s ampérmetrem má opravdu mít na kostře +.
2) Zapalování se skratovaným kondem (to se velice málo vidí) nebo kladívkem
bere (podle typu cívky) kolem 3A, ampérmetr je kolem středu, tj. střed mezi
nulou a mínusem.
3) Podle toho, co píšeš, bude možná po smrti cívka. No, vlhla si tam řadu let.
A potom, co jsi laboroval se vším, sis vyrobil další závadu, skrat.
4) Schema zapojení netřeba posílat, je tu v technice.
5) Bohužel, zamžila se mi křišťálová koule, takže lépe poradit nemohu. Jo
přeci. Kontakty, wolfram. Pilovaly se, budou se pilovat, ač to výrobce
nedoporučuje, snad dokonce i zakazuje.
[Orel] (24.11.2021 22:45:25)
A VN kabel po odpojení fajfky jiskru háže? Není závada na něm? V technice -Dočkalovi je návod jak odzkoušet kondenzátor, fajfku a cívku jestli fungují. Ovšem pozor, když nejsi znalec elektra, zkouší se to 230V. Dále můžeš mít někde zkrat na přívodu proudu do primáru cívky. No a na očištění kontaktů je nejlepší pilník na kontakty, je velmi jemný. [pmr] (24.11.2021 20:39:43)
A ještě opiluj nebo ošmirgluj kontakty kladívek. Při dlouhém stání můžou na povrchu nějak zoxidovat, už jsem to zažil u motorky vytažené ze stodoly. [Jad] (24.11.2021 18:50:12)
Kabely nemají na +/- žádný vliv, zkontroluj izolace na kladívku jak píše pračlověk a projdi znova zapojení, spousta lidí si už myslelo, že těch 15 drátů dá a stejně nedá, ani podle schematu případně podle podrobného popisu z literatury. [Banak] (24.11.2021 18:09:22)
Dráty nemají na + a - vliv. Po zapnutí spotřebičů má ampérmetr ukazovat -, + ukazuje při běžícím motoru a funkčním dobíjecím okruhu. Jde po zapnutí zapalování proud do kladívka? Pohyblivý kontakt kladívka musí být izolován od zbytku dynama - buď izolačními podložkami nebo konektorem od kondenzátoru, co se vloží pod pružinu kontaktu. Začal bych odpojením všeho a opětovným připojením jednotlivých drátů, u každého drátu si uvědomit proč tam je. [pračlověk] (24.11.2021 17:53:01)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,141 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 18.1.2022 1:01:53