Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 18, poslední: 16.5.2022 12:56:3770166.Informace
Ahoj, na Jawě 350/640 nemůžu vyřešit to, proč je rozdíl v otáčkách na studené a teplé v motoru skoro 1000 otáček. Po nastartování na studeném motoru jsou otáčky cca 1200 ale po zahřátí přes 2000. Celé sání a kolem karburátoru přetěsněno a bez úspěchu. Jehla je na prvním zářezu, šroub bohatosti směsi povolen o 1 a čtvrt otáčky.
Zvláštní je, že když šroub bohatosti směsi povoluji, tak se otáčky nemění a zůstávají stejné. Možná to s tím souvisí ?
Předem díky za rady.
Pro grafomana alias [-]: Dost pochybuju, že poznáš rozdíl ve volnoběhu, když do oleje dáš m2t oproti nějaký zahradní vodičce. Proto ta onanie. [Bakoun] (16.5.2022 12:56:37)
Jasně, že v mrazu to vše celkově zatuhne. Hlavně olej v převodovce než se zahřeje, točí se hřídele hodně ztěžka. Celá věda je, když to nedrží volnoběh, zatočit šroubkem a když jo, nešahat na to:-) [Jad] (16.5.2022 10:56:48)
Bakoun: Psát na mánii zbytečný příspěvek taky. Přečti si staré příručky k motocyklům a najdeš. Kdo má rád nízký volnoběh na způsob traktor svoboda, tak se ho to v zimě možná týká. Jezdil jsem za holkou i v -15°C a něco do sebe to mělo. [-] (16.5.2022 7:56:33)
Řešit viskozitu oleje v souvislosti s volnoběžnýma otáčkama je už slušná onanie. [Bakoun] (15.5.2022 21:29:50)
Otakar: Zkus jít více do hloubky, a zjistíš, že například u olejů existuje něco jako viskozitní index. Tedy závislost viskozity na teplotě. Oleje "obyčejné" mají viskozitní index cca 100 a s niží teplotou roste výrazně jejich viskozita. Rostou tedy výrazněji ztráty třením. Proto je v zimě někdy potřeba na volnoběh malinko přizvednout šoupátko, aby se pokryly tyto větší mechanické ztráty. Obvykle stačí tak o 1/12 až 1/6 otáčky dorazového šroubku. V zimě je válec bez regulovaného chlazení obecně chladnější. Oleje "moderní" mají viskozitní index běžně 150 a více. S nižší teplotou viskozita roste méně. Ztráty třením nerostou tak výrazně. [-] (15.5.2022 0:03:29)
Otakar -děláš z toho zbytečné drama, ve studeném motoru se benzín ze směsi zvýšeně usazuje na chladných stěnách,pokud by to bylo jak říkáš ty, tak by ohřátí motoru nepomohlo, protože pořád nasáváš studený vzduch. Olej souvisí s bohatostí směsi, čím víc oleje tím je směs chudší - teoreticky správně ale prakticky k ničemu, ten motor na to zdaleka tak citlivý není. [El Fag] (14.5.2022 22:44:06)
S tím tedy absolutně nesouhlasím. Studený vzduch je hustší, tudíž pro dodržení správného stechiometrického poměru musíme volnoběžnou směs obohatit. Jako příklad uvedu sytič. Proč asi směs obohatí (buď pošle více benzinu, nebo méně vzduchu) a nehýbe s šoupětem?
Dále nechápu jak by měl souviset typ oleje (respektive jeho kvalita) s množstím otáček motoru v zimě. To spolu nijak nesouvisí. Olej jako takový souvisí s bohatostí směsi, respektive jeho poměr a jeho hustota. Čím hustší olej, či čím větší jeho množství, tím je celková směs chudší. Rovnou můžeš tvrdit že směs nastavujeme podle barvy svíčky......

Jediné s čím souhlasím je to, že se motor z vyšších volnoběžných otáček lépe "sebere".
[Otakar] (14.5.2022 20:29:29)
Když je karburátor v pořádku, nalezena vhodná volnoběžná tryska a správně seřízen, není více potřeba do nastavení zasahovat. Leda tak na velkou zimu malinko přizvednout šoupátko. Do bohatosti se nezasahuje. Pokud se do benzínu používá "normální" olej a ne mazut, tak není potřeba ani přizvedávat šoupátko. Poznámka: U motoru 638 jsem nezkoušel jinou volnoběžnou trysku, protože nebylo potřeba. Na své 639 jezdím volnoběžné otáčky cca 1500-1800 protože jezdím bez baterky, tak aby blikaly blinkry i při stání a za jízdy z kopce nepohasínalo úplně světlo. Krom toho se motor líp sbírá z volnoběhu. Studený motor řeší sytič. Po chvilce jej lze vypnout a motor se už v pohodě udrží. Nicméně stejně je sytič potřeba tak cca 500 metrů, jinak to při rozjezdech odmítá jet. Moto se chová trochu jinak než standard, protože jsem udělal několik změn. [-] (14.5.2022 9:34:55)
Bakoun: přesně tak. Když je chladno tak je potřeba volnoběžná směs bohatší, než když je venku teplo.

Já třeba volnoběžnou směs nastavuju na 250 tak, že když jedu, tak na rovince v určitou chvíli nechám plyn otevřený na naprosté minimum, ale tak aby to furt jelo a sleduju co to dělá. Když motor bouchá nepravidelně, vynechává, nebo prostě jede tak všelijak, tak to za jízdy upravím a zkouším znova. Neříkám že to je úplně správně, ale mě se to osvědčilo. Upřímně ale nevím jestli to je využitelné i u 350...
[Otakar] (12.5.2022 16:43:10)
Chtěl jsem napsat něco podobného, co Michi. Když se nastavuje volnob. směs za horka a u uhřátýho motoru, pak to zastudena chcípe a obráceně. Je potřeba nějaký kompromis. Třeba duben byl zajímavý v tom, že ráno jsem obohacoval a odpoledne lehce ochuzoval. Volnob. otáčky samořejmě lítaly. Teď mám směs nastavenou na teď běžnou teplotu a lehce obohaceno právě proto, aby ten rozdíl otáček nebyl tak velký. Jinak to umělo udělat třeba 1500 ot/min. Ale já mám lehkou kliku a ten motor je obecně háklivější. Volnoběh mezi 1500-2000 ot/min. Jak lítá ručička. [Bakoun] (12.5.2022 12:29:26)
Úplně normální, viz Uďa. Ale jestli chceš méně rozlítané rozdíly v otáčkách, tak decentně na zahřátém motoru přidej bohatost směsi - fakt decentně - max 1/5 otáčky,pak cukni s plynem a uvidíš že klesnou - dolaď volnoběžným šroubem na šoupátku a máš to. Obecně ale třeba je známo, že na vyšší volnoběh se motor do otáček sbírá o něco rychleji, už se to tu řešilo. Já mám volnoběh zhruba 1800 a mě to stačí. [Michi] (11.5.2022 21:39:40)
Jak zaznělo. Zkontroluj, jestli šoupátko zavírá nadoraz. Zkontroluj, jestli nesaje někudy falešný vzduch (kontrola pomocí spreje čistič brzd je osvědčená metoda, otáčky se při stříknutí na netěsné místo krátce změní). Vyčisti volnoběžnou trysku (měděnou licnou=zkroucených pár jemných měděných drátků z elektrikářského lanka). Byšroubuj držák volnoběžné trysky a zkontroluj, jestli není zdeformovaná malá emulzní trubička na něm. Poznáš to tak, že dírky v ní nebudou kulaté, ale oválné. Musí se to dotahovat jen s citem. Zkontroluj, jestli není vylítané šoupátko. S hodně opotřebeným šoupátkem je dobré seřízení obtížné, až nemožné. Zkontroluj hladinu paliva v karburátoru (posaď karburátor bez plovákovky na vhodnou sklenici a přívodem nechej natéct benzín, až plovák zavře jehhlový ventilek. Změř vzdálenost mezi hladinou a dosedací plochou karburátoru (hrdlem sklenice). Má to být tuším 11mm. Raději zapátrej a ověř si, že to má být těch 11mm. Pak to slož a s teplým motorem zahřátým jízdou seřiď volnoběh dle instrukcí. Někde to tu na mánii je. V podstatě začni tak, že povolíš šroubek bohatosti o cca 1/4až1/2 od dosednutí a došteluješ si volnoběh dorazem šoupátka, aby motor nechcíp. Motor běží jakoby těžkopádně. Pak povoluješ šroubek bohatosti otáčky nejdříve rostou a zároveň motor běží více zlehka, ale ještě pravidelně. Průběžně otáčky snižuj povolením dorazu šoupátka, abys je měl pořád cca 1500 otáček. Při dalším povolování šroubku bohatosti se běh stává více nepravidelným a otáčky někdy ještě rostou. Do dorazu šoupátka už nezasahovat. Pak je třeba šroubek zpátky utahovat až motor projde přes oblast, kdy běží pravidelně a lehce až do momentu, kdy začnou otáčky prudčeji klesat a motor změní charakter běhu na těžkopádný. Pak povolit jen o kousek, aby motor opět vstoupil na začátek oblasti, kdy otáčky lehce vzrostou a motor běží lehčeji a pravidelně. Nepovolovat více, ikdyž by motor dále stále běžel pravidelně a lehce. Pak doladit otáčky dorazem šoupátka. [-] (11.5.2022 14:37:50)
Vzal bych sprej na čištění brzd nebo benzín a jak píše Ota, zkusit všechno ošplíchat, jestli to nesaje faleš. Pokud jo, tak se otáčky krátce sníží. Jinak pokud byly dole válce, tak se sání na 640 těsní stylem prvně příruba karbu na válce a pak teprve utažení válců. Jinak je riziko, že si to nesedne. A ty válce mohl mít sundané někdo před tebou a třeba to složil blbě. [longr] (11.5.2022 13:07:37)
Tazatel píše, že celé sání a vše kolem karburátoru je přetěsněno, takže falešnej vzduch jsem nepředpokládal. Nicméně i to lze zkontrolovat potíráním spojů za chodu motoru štětečkem namočeným v benzínu. Pokud se změní otáčky, tak to tamtudy přisává. Každopádně je divné, že motor nereaguje na povolování šroubu bohatosti volnoběhu. To značí, že je něco špatně. Pokud vyloučíme přisávání falešnýho vzduchu, mohl by být přicpaný i volnoběžný okruh karburátoru. Anebo, jak jsem psal, může to být způsobeno špatně seřízeným lankem, kdy šoupátko visí na lanku a nedosedne až na dno šachty. Tím pádem nejde karburátor kloudně seřídit. [Ota] (11.5.2022 12:49:16)
Spíš než že by se zahřál olej se zahřeje celý motor, čímž dojde k lepšímu nasátí směsi. Ta se totiž lépe vypařuje a tudíž jí tam stačí méně. To je důvod proč se za studena používá sytič. [559ka] (11.5.2022 11:27:45)
No ono je celkem normální, že motor za studena jde ztuha a po zahřátí, kdy olej v převodovce se zahřeje, jde motor lehčeji. Nastav si volnoběžné otáčky při zahřátém motoru a pak by to mohlo být v pořádku. pokud ne, tak bych hledal to přisávání vzduchu. [Uďa] (10.5.2022 21:19:14)
jestli ti nejde ubrat, tak ti to saje falešnej luft, třeba pod zapalováním. [Hugo22] (10.5.2022 16:39:02)
Nevisí ti šoupátko na lanku? Pokud je tam malá vůle, tak se to projevuje často tak, že se za tepla samovolně zvyšují otáčky. Zkus pro zkoušku úplně vyšroubovat dorazový šroubek šoupátka (ten šikmý). Při prudkém zavření plynu musí být slyšet, jak šoupátko dosedne až na dno. [Ota] (10.5.2022 12:22:47)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,172 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 4.7.2022 19:39:56