Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
ČZ 487 [Borderer](10.5.2026 20:13:47)
Příspěvků: 9, poslední: 18.5.2026 12:03:2074877.Informace
Ahoj,
nedalo mi to a po mnoha letech se mi zastesklo po době, kdy sem byl označován prašivkářem a brázdil luhy České na stopětasedmě.
Jelikož selektivní paměť za těch 13 let udělala své (než zjistím, jak hrozná ta motorka je), tak bych se rád zeptal:

1. Pojďme se pohádat o olejích. Spojka je korková a mocně si pamatuju, že oleje PP90 a PP80 svou nevalnou kvalitou způsobovaly unášení spojky. Z následné epizody s J640 si pamatuju nějaký všespásný "Motul transoil", který sem tam před lety koupil a na ten spojka makala jak u Japonce. Jenže sem narazil, jsou dvě varianty 10W30 a 10W40. Podle viskozity jsem dohledal, že 10w30 je něco mezi PP80 a 90 s tím, že 10w40 je hustší, jak PP90. Co říká praxe?

2. Zítra hodlám zbavit nádrž rzi pomocí kyseliny citronové v 10% vroucím roztoku. Kolik sody aplikovat po proplachu? Taktéž př. polovina nádrže a 10% roztok sody?

Dvojtaktnímu smradu zdar,
Borderer.
Oki. Zkusím tedy prvně ten 80W90 a když to bude kravit, kouknu na spojku. Je to pár šroubů. Prozatím mám odrezenou nádrž a jsem stále ve fázi zprovozňování, protože "už nebudu řešit" maličkostí vylezlo docela dost. [Borderer] (18.5.2026 12:03:20)
Případně zkroucené mezilamely do banánu jsem viděl u Simsona. [Kalasnikov Č175] (16.5.2026 18:31:15)
V tom případě je spojka blbě seřízená nebo jsou v koši vymaćkaný drážky od lamel, který je nutno zabrousit do roviny - ale tak, aby lamela zabírala za všechny výstupky rovnoměrně. Já jsem vždy používal celoroční převoďák 80W-90 a spojka mi vždy fungovala dobře. [Ota] (16.5.2026 12:56:50)
Tak olejem co tam patří to určitě není, začal bych sundáním víka, mačkat spojku a koukat co dělá jestli se nesekají lamely, jestli rozpíná rovnoměrně. [Kalasnikov Č175] (14.5.2026 21:54:29)
KalasnikovČ175: Přesně tak. Začne vypínat když zmáčknu packu cca o 1cm a stejně kvalt při stojící motorce nevyhodím a je slyšet, jak to motor dusí. [Borderer] (14.5.2026 18:27:28)
A unáší? [Kalasnikov Č175] (13.5.2026 22:55:21)
Kalasnikov Č175: Tak v tom případě je spojka osinková. Je původní, tak sem předpokládal korek. [Borderer] (13.5.2026 11:52:57)
Korek tam nemá co dělat, už v 477 byl osinek. S normálníma lamelama není s převoďákem problém, v poslední době kupuju dvoustupňový 80W90 apod. protože proč ne. Funguje to normálně.

Koncentrace sody je jedno pokud je jí dost na to aby zneutralizovala zbytky kyseliny. Následně jsem vypláchl čistou vodou zbytky sody a vzniklých solí. Pak vyplách litrem denaturáku aby se navázala zbylá voda. A pak už mastný benzín a vše perfekt ani tečka koroze.
[Kalasnikov Č175] (12.5.2026 21:13:38)
Ahoj,
nádrž jsem proplachoval 5% roztokem sody a vše OK.
[vladab] (12.5.2026 11:59:52)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,078 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 14.6.2026 9:39:32