Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 26, poslední: 25.5.2010 14:23:4337964.Informace
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zdali by se našel někdo, kdo rozumí a vysvětlil by mi vysvětlil několik věcí z elektra(ne motoelektro).
1)k čemu přesně slouží uzemnění (ten kolík/3.vodič v zásuvce)?
2)Proč některá zařízení jsou s dvouvidlicí a některé s trojvidlicí (pro uzemenění), resp. k čemu je u některých spotřebičů (počítač) ono uzemnění
3)To nejdůležitější-Mám nový počítač. Sám jsem si komponenty vybíral, sám jsem si ho skládal. A jak výběr, tak i skládání jsem prováděl s maximální pečlivostí. Dal jsem si také záležet s výběrem napájení počítače (kvalitní zdroj, nové kabely, prodlužovačka s přepěťovou ochranou). Prostě jsem se snažil udělat vše proto, aby počítač spolehlivě a dlouho fungoval a abych ho i ochránil(přepětí). Dnes jsem ale zjistil velmi nepříjemnou věc-zásuvka, do které počítač připojuji, má jen 2 vodiče (zřejmě fázi a nulu propojenou jedním vodičem se zemnícím kolíkem). Prý to je ještě starý typ rozvodu. Jenže počítač, monitor i přepěťová ochrana má (asi i potřebuje) vidlici se třemi vodiči (2kolíky + zdířka). Bohužel asi máme staré rozvody a asi i máme všude jen dva vodiče v zásuvce ( je to starý klasický činžovní dům).
Co tedy toto znamená. Je to takto špatně zapojené (v zásuvce)? Bude fungovat přepěťová ochrana, když zřejmě chybí samostané uzemnění (indikaci hlásí OK). Existují nějaké rizika/hrozby pro počítač, když bude zapojen do zásuvky, která nemám vlastní uzemnění(pravá zdířka a kolík spojeny jedním vodičem) a tedy bude propojen jen 2vodiči, místo 3?
Bohužel této problematice vůbec nerozumím, proto se ptám. S počítačem jsem si dal opravdu práci a chtěl bych, aby dobře a dlouho sloužil. Nerad bych, aby mi ho nějaká pitomá "blbě zapojená" zásuvka poškodila nebo zničila, resp. aby nefungovala přepěťová ochrana, kterou jsem dokoupil. Děkuji za vysvětlení.
ABC: viz: [Deadman] (24.5.2010 12:22:59) [Propeller477] (25.5.2010 14:23:43)
Ahoj, tak díky moc za odpovědi. Jsem rád, že to je v pořádku a to jak rozvod elektřiny, tak zapojení, tak že mohu bezpečně a bezobav používat počítač a hlavně že bude fungovat ta přepěťová ochrana. Uf.
Jinak již čistě ze zvědavosti - čím je tedy lepší ten nový rozvod se třemi "nezávislými" vodiči oproti dvouvodičovému, když stejně jsou nakonec nula zem spojeny? Předpokládám, že na to je nějaká norma, a při rekonstrukcích a novostavbách se musá prováět toto zapojení, ale včem je lepší.
[ABC] (25.5.2010 13:01:55)
Přesně jak píše El Fag. Máš doma starý rozvod který je o trochu méně bezpečný než nový. Neřeš to. [jstefajn] (25.5.2010 7:01:37)
ABC - muzes to pouzivat uplne normalne, fugovat bude prepetova ochrana, poskozeni PC nehrozi. Rozdil mezi starym a novym rozvodem je v tom, ze u noveho rozvodu se ochranny vodic oddeluje v rozvadeci a k zasuvce jdou 3draty a u stareho jde ochrana spolecne s pracovnim vodicem jednim dratem az do zasuvky(druhym drazem jde faze) a teprve tam je ochrana a pracovni vodice rozdelena na 3 draty(svorky) - za zasuvkou v pripojovaci snure uz mas 3draty a ty nesmi byt spojeny. [El Fag] (25.5.2010 0:51:46)
To Jstefajn - bezna Tv antena kope v pripade ze je zemena a v pripade starsi TV - u tech mohla byt kostra spojena s fazi(privod 2vodic, dvojita nebo zesilena izolace) a kostra antenniho konektoru byla s kostrou sasi TV spojena pres bezpecnostni kondenzator(cca 1nF/2kV), v pripade ze se drzis anteny a do ruky vezmes privod k TV tak je citit. Nove spotrebice maji kostru od site oddelenou trafem spinaneho zdroje, tam byva spis problem, ze pres nejake pridavne zarizeni(video, PC, satelit atd) propjis kostru TV s kolikem zasuvky a TV neni na stejnem potencialu s antenou, 5V rozdil na starych rozvodec neni vzacnost a vyrovnavaci proud jsem nameril i 2A - pak to ma ovsem doprovodne problemy jak popisuje Mira 354 a mezi kostrou anteny a TV je nutne dat oddelovaci kond ktery zabrani(omezi) prutok proudu 50Hz. [El Fag] (25.5.2010 0:40:01)
No koukám, že se to tady zvrtlo v odbornou diskusi...Chtěl bych se tedy, zeptat, jesli jsem to opravdu pochopil správně, jak jsem již psal. A hlavně jestlo mohu dál bez obav a rizik zapojovat počítač do té zásuvky, aniž bych hrozilo nějaké poškození nebo zničení PC. Je to tedy tak, že počítač ten zemnící vodič nepotřebuje (aby správně a dobře fungoval)? Bude fungovat i ta přepěťová ochrana? Díky. [ABC] (24.5.2010 23:55:15)
jstefajn: na antene se ti nakmitá napětí, to je normalni. u zasuvek rozdil 60V už je na opravu či zrušení okruhu a natažení novým. Ale přecijenom, nikoho to nezabilo, i když se to nekde v krabici vyhřejvalo jako prase :-))) [krf] (24.5.2010 20:26:33)
U nás doma ta anténa normálně kope, přijeď si ji zkusit :-) [jstefajn] (24.5.2010 18:43:28)
jstefajn: no s anténou je to trochu blbej případ :-) zrovna u antény se ti naindukuje i VF proud když je dobře naladěná, ten je schopnej vytáhnout i pěknou jiskru a jeho špičkový hodnoty můžou bejt i dost velký. ale nejni životu nebezpečnej, protože lidský tělo nejni schopný ten proud přenést. toho se bězně využívá k zapalování TIG svářeček. ale co se trýče kolíků a rozdílu napětí mezi nima, to je bohužel pravda. klasickej případ je ten, že do jedný zásuvky připojíš zesilovač a do druhý na konci místnosti připojíš tuner, oba dva chráněný 3kolíkem. pak se proud mezi kolíkama vyrovnává přes stínění signálový cesty a to jsou zvuky. nebo připojíš projektor do jedný strany místnosti a komp do druhý, propojíš je stíneným VGA kabelem co má 10metrů a po obrazelítaj pruhy všeho druhu. tam se pak musí volit kompromis s tim, že se někde zemní smyčka přeruší (ustřihneš jeden 3tí kolík, nebo stínění), nebo táhnout prodlužovák a projektor, či tuner připojit do stejný zásuvky jako počítač a zesilovač. [Mira 354] (24.5.2010 18:09:19)
Henry úplně dole: bod 1 zabije pár lidí! Nulák je k tomu, aby při kontaktu fáze s nulákem shořela pojistka. Pokud ji tedy nějaký umělec nezapojí právě na nulák - viděl jsem!
Když se poruší izolace a sáhneš na fázový vodič, pojiska neshoří, dostaneš bombu!
Uzemnění funguje tak, že se na povrchu, který je vodivý a na který můžeš sáhnout, nedostane napětí. Uzemnění je spojeno se zemí, na které stojíš. Neměl bys tak dostat bombu od proudu, který teče z tvé ruky (sáhneš na odizolovaný drát nebo se napětí dostane na místo, kde normálně nemá být) do tvých nohou. Existují nestandardní případy, kdy je např. anténa na střeše a když její konektor vytáhneš z konektoru videa nebo TV, přeskočí jiskra. To je důkaz toho, že uzemnění v zásuvce elektrorozvodné sítě v praxi vůbec nemusí být na "nula voltech proti zemi" - takže i od kolíku v zásuvce můžeš dostat bombu, ačkoli právě proto tam je, abys ji nedostal :-)
Krásným případem byly strahovské koleje, dlouhé zásuvkové okruhy, když jsi měl pokoj ve třetině chodby, zásuvky na jedné stěně byly napájeny z jednoho fázového vodiče a připojeny na jeden rozváděč, na druhé stěně z jiného. Mezi kolíky bývalo běžně 60 V, což je podle normy nebezpečné napětí i v suchých prostorách.
Myslím, že El Fag a další mě doplní, ale tohle je zásadní.
[jstefajn] (24.5.2010 17:26:10)
Deadman: zaleži kdo to delal, jak to dělal z čeho to dělal a jak se to využívalo. Krabice na fasádě zvenku a v tom hlinikovy draty do kroutilek to je základ pro nefunkci :-) [krf] (24.5.2010 17:17:55)
Krf> Píšu obvykle a většinou, není tomu tak vždy, ale často. Nějaký ten přehrávač, kterýmu vede přívodní šňura ihned z panelu do trafa, nemá moc důvod mít uzeměnou plechovou krabici. Zato pračka a podobná zařízení, kde je spousta drátů, u kterých hrozí že upadne a šlusne do plechu, by uzeměnou bednu mít rozhodně meli. A k tomu potenciálu v důsledku špatného stavu elektroinstalace - jsi elektrikář, neděláš jen nové instalace, když se hrabeš v nějaké 30 let staré instalaci, kolik z nich je po 30-60 letech v dobrém stavu? Z toho co potkávám, minimum. [Deadman] (24.5.2010 16:59:40)
ABC:Podle mě to chápeš správně. [Ota] (24.5.2010 16:40:54)
P.S. Přepěťová ochrana (prodlužovačka s 6ti zásuvkami, vypínačem, a resetovacím kolíkem) není z Tesca. Je to model střední třídy (Home/Office) od APC. Výrobce i poskytuje záruku za připojené spotřebiče. Kupoval jsem ji v Mironetu. Navíc APC vyhrálo vtestu prodlužovaček s přepěťovou cohranu v MF Dnes. Snad to znamená, že funguje. [ABC] (24.5.2010 16:07:56)
Ahoj, díky za vysvětlení - chápu to tedy dobře, když:
1) uzemnění je třetí vodič, který defacto chrání osoby, před výskyten napětí tam, kde by se mo mohl snadno dotknout? Dané spotřebič ho tedy nepotřebuje a ani nemá na jeho funkci vliv. Je to prostě ochrana.
2) dvouvodičová přípojka a třívodičová přípojka je dána konstrukcí spotřebiče (lednice má, televize nemá).
3) Zapojení v našem bytě (fáze a nula spojena se zemí) nemá vliv na životnost, funkci ani nijak jiank počítač neohrožuje (počítači stačí fáze a nula). Uzemnění je pouze "pro jistotu".
Měl bych ted asi poslední dotaz bude správně v této zásuvce fungovat ona přepěťová ochrana (6-ti zásuvka s vypínačem a ochranou od APC)? Jak totiž čtu, tak i nových švodičových rozvodů je stejně na konci spojena fáze a nula "takže to vyjde jakoby na stejno".
Nemusím se tedy o počítač bát, že se mu něco stane, když máme jen dva vodiče?
[ABC] (24.5.2010 16:05:01)
Mike 350: jo, to mas pravdu, přesně by se to dalo zmeřit v nejaký laborce. Na prorostlym hliníku se spatnou zemí baráku se stava, že bojler probíjí :-))) ale to je tim, že tyhle baráky za komančů dělali kecalové a meloucháři co nekde menili zářivky v čkd a instalaci vyděli za dob krále klacka na učňáku a veděli všechno nejlip :c) jinak kde se pen rozděluje, není zásadou ho přizemňovat, zalezi jaka tam je impedancni smyčka [krf] (24.5.2010 15:57:52)
krf: na nuláku bude nějakej potenciál (proti zemi) vždycky, pokud jím poteče proud. Přes PE při běžných provozních stavech žádnej proud neteče, takže by na něm proti zemi žádný napětí bejt nemělo. N a PE jsou sice spojený, ale v místě, kde jsou zároveň uzemněný (nebo aspoň "blíž" k místu, kde je uzemnění - nevim jak přesně zní normy, ale přijde mi logický, aby tam kde se PE a N rozvětvujou, uzemnění bylo). [Mike 350] (24.5.2010 15:41:11)
mais: nene, to byl prof. Kůs, máme ho na PEM a poslední přednášku nám povídal o EMC a nějak se dostal i k tomuhle. [Mike 350] (24.5.2010 15:30:43)
Deadman: moc s tebou nesouhlasím, jak v tom že všechny kovový přístoje musí mít kolík a že na dvouvodičový soustavě při nadproudu se na koliku objevoval potencial, stat se to muze na nefuknční soustavě při poruše, ale to se muze stát i na 3-vodiči, protože N a PE mas stejne v rozvaděči spojené [krf] (24.5.2010 15:20:08)
Mike 350: že by Doc. Martínek? :o) [mais] (24.5.2010 14:41:03)
tak ale ta přepěťová je hlavně na přepětí v síti, který může citlivej spotřebič taky poškodit, ne? než nějaká ochrana proti zkratu spotřebiče [Něme_c] (24.5.2010 13:14:38)
Podle toho co sem nedávno slyšel na přednášce, tak prodlužovačka s přepěťovou ochranou ze supermarketu sama o sobě nic moc neochrání a spíš přenese riziko na ostatní spotřebiče, který nejsou přes ní připojený. Pokud má bejt přepěťová ochrana účinná, tak musí být několikastupňová, třeba v rozvaděči, v zásuvkách a až jako poslední stupeň prodlužovačka.
K prvním dvěma dotazům bylo už všechno řečeno, u starý elektroinstalace tahaný dvouma drátama se bohužel opravdu stává, že mezi "ochrannýma" kolíkama dvou zásuvek se objeví napětí, což by nemělo a řeší to právě třívodičovej rozvod.
[Mike 350] (24.5.2010 12:40:00)
Kámoš si teď nechal předělat kytarové kombo na tříkolík,protože zrovna u těchto přístrojů je to velmi potřeba,ono stačí hrát někde venku za deště a kytara normálně kope přes struny,takže musí být signálová cesta uzemněna..V 90.letech to dokonce zabilo kytaristu z Argemy,takže pozor na zemnění! [wlken] (24.5.2010 12:36:33)
Obvykly rozdíl je v tom, že přístroje s tříkolíkovou zástrčkou mají plechovou krabici. Na tu se připojuje ten drat z kolíku, aby se z ní odvedlo nebezpečné napětí, ať už se na ní dostalo jakoukoliv závadou. Dvoukolíkovou zástrčku mají většinou plastové přístroje, kde buďto není co uzemnit, nebo jsou vnitřně udělané tak, že se na tu kovovou část napětí nemůže dostat, pokud ten přístroj nerozlámeš na kusy.
V zásuvkách se byl ochraný kolík dřív připojován na společný drát s nulákem, protože se jednak vedení kabelů ve zdi považovalo narozdíl od prodlužek a kabelů k přístrojům za spolehlivé, takže jeho rozpojení ve zdi nehrozilo. A také proto, že dráty byly zejména pro socialistickou ekonomiku nákladné. Bohužel ta spolehlivost taková nebyla. Pokud došlo k nadproudu, díky špatné vodivosti společného vedení se objevilo přes kolíky nebezpečné napětí i na kovových krabicích všech přístrojů připojených do zásuvek na tom okruhu, při jeho přerušení někde ve zdi se dokonce na všech přístrojích objevilo plné napětí a přístroje se stali opravdu životu nebezpečnými. Proto se později přešlo na povinný 3-drát v nových elektroinstalacích. Později se začla využívat další výhoda 3-drátu, že u něj lze požít proudový chránič - něco jako jistič, který ale nesleduje velikost odebíraného proudu, ale sleduje jestli se všechen proud tekoucí do okruhu vrací jeho nulákem zpět. Což je účinnější ochrana před úrazem.
[Deadman] (24.5.2010 12:22:59)
1)kolík tam je proto, aby byla neživá část (tj část kde nesmí být napětí a kde by při poruše být mohlo) spojena se zemí kvuli tomu, aby nastal "zkrat" a vybavila ochrana. Spotřebiče který maj jen jednoduchou vidlici 2)bez kolíku jsou spotřebiče s dvojtou ochranou (mívají označení dva čtverečky v sobě) a tam je konstrukcí dáno, že se při poruše na kryt nemlůže dostat napětí
3) u soustavy TN-C je normální a funkční, že je v zísuvce na levé zdířce fáze a na PEN (zelenožlutý) vede na kolík a na pravou zdířku tj žádný riziko na zničení kompu. Přepětí, např. při bouřce ti bezproblemu stahne kvalitnější prodlužovák s ochranou
[krf] (24.5.2010 6:11:47)
1) to je ochraný kolík. Pokud by byla napřiklad někde porucha a ty se dotkl fáze, tak to vyhodí pojistky.
2) 3 kolik se používá u zařízení, kde by v případě například průrazu se mohlo objevit na krytu životu nebezpečné napětí.
3)neřeš, funkci to má stejnou, tedy podobnou jako při 3 samostatných vodičích. Důvod proč se to dává teďka do 3 vodičů je kvůli větší bezpečnosti. Na přepěťovou ochranu to nemá žádný vliv.
PS: pokud přepěťovou ochranou myslíš takovou tu prodlužku, tak to je tak na dobrý pocit.. Před bleskem tě to stejně neochrání...
[HenryČZ] (24.5.2010 4:32:39)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (6), 0,187 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 18.5.2024 20:40:01