Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 42, poslední: 27.4.2023 15:25:4170650.všechno ostatní
Ahoj,
vím, že je to ještě neaktuální, daleko a nakonec to bude 5x jinak a jindy.
Ale Evropa plánuje zákaz prodeje spalovacích motorů po roce 35 s výjimkou motorů na e-paliva. tak si myslím, že asi pak natural 95 časem nebude, a bude jen ten e-benzin. co na to naše dvojtakty? asi v době vzniku dizajnovaný na benzin typu normál budou v pohodě??? co vy nato?
A už je to tady, EU zvedne daně...jak jsem psal níže...zatím jen o 3 Kč/l, ale nikde není vyloučeno, že klidně o 300...
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-povolenky-eu-nejvic-zdrazi-uhli-az-o-40-procent-benzin-skoci-o-tri-koruny-40429791
[jaw250] (27.4.2023 15:25:41)
sam559: Polsko bylo natolik v klidu, že od roku 2009 vybírá místa a teď plánuje postavit první jaderný blok mezi lety 2026 až 2033 a chce pokračovat dál. S uhlím mají taky problémy, třeba propíraný Turów. Těžba fosilních paliv není žádný med a extrémně to ničí krajinu. Jádro ji sice ničí taky, ale poměrem získané energie z vytěženého množství je to stále nesrovnatelně lepší. Navíc pokud se podaří zpracovávat ještě i odpadní palivo, bude zase zdroj energie na dlouhou dobu. [longr] (7.4.2023 7:52:52)
Deadman:Končím debatu, protože netušíš rozdíl mezi GW a TWh, tj. rozdíl mezi výkonem a spotřebou, resp. výrobou. Měl by jsi ty nesmysly psát třeba na Novinky, tam je sledujících tvé úrovně dost a dost. O ČEPSu jsi se dozvěděl patrně prvně z tohoto vlákna...Longr: Pošukům na hranicích se věnovalo chvíli pár médií, pravda je taková, že je to jen naše neschopnost a za 25 let se tady nevybudoval ani 1 další reaktor. Za to si můžem sami, my nejsme kolonie ani německa ani rakouska.Ale třeba takový Poláci, národ skoro 38 mil obyvatel, nemá ani 1 jaderku, samý uhlí, plyn, ropa a jsou v klidu. Tak kde je chyba? Asi nelezou nikomu do řiti.zdar sam559 [sam559] (6.4.2023 21:37:27)
Pokud totiž nepřijde nějaké nekomfortní nařízení, tak nikoho v podstatě nenutí snažit se investovat do podniku, který není potřeba, když je dost fosilů. Člověk ve své podstatě nechce změny něčeho, co nějak funguje. Nařízení to může změnit. Ta nařízení bývají bohužel dost blbě vymyšlená, ale úplně to bez nich nejde.
I když si Deadman dělá trochu prdel, tak těmi čísly, si myslím, moc mimo není. Jaderky se měly rozšířit už dávno, času bylo dost. To se ale nelíbilo aktivistům. Teď je dost pádný argument na to, se v tomhle případě třeba na ty rakouské aktivisty vysrat, v rámci ekologie :)
[longr] (6.4.2023 18:31:08)
Dělám si z něj prdel, jinak to nejde.:-) Nicméně na základě reálných čísel. Za těmi 9 GW si stojím, dal jsem si tu práci dohledat národní spotřebu elektřiny a plynu a propočítal to.
Spotřeba elektřiny v ČR by měla být asi 9,5 GW. Instalovaného výkonu je sice více, ale ne vše furt běží a navíc elektřinu i vyvážíme. Z toho 4 GW pokrejou atomovky, 0,5 vodní. Na FVE a vítr můžeme zapomenout, ani jedno z toho nefunguje v prosinci a lednu. Takže zbývá 5 GW, kde uhlí potřebujeme nahradit stabilním zdrojem. A to je v naších podmínkách jen jádro.
Dle oficiálních statistik spotřeby plynu za leden 2021 to vycházelo na 18 GW plynu za hodinu bez plynové elektrárny. Z toho asi 70% je požito na vytápění. Ne všude se hodí tepelná čerpadla, ale dejme tomu polovina by šla tepelnými čerpadly nahradit. Dle zkušenosti uživatelů vychází průměrný topný faktor TČ asi 2,5 (tedy výrazně méně než uvádějí výrobci) takže na pokrytí 9 GW plynu tepelnými čerpadly je potřeba 3,5 až 4 GW elektrického výkonu (počítejme 4 pro rezervu na ještě horší účinnost). Takže výsledek je 9 GW nových reaktorů, co potřebujeme postavit. Pokud je tu někdo z ČEPSu, prosím ať moje čísla opraví.
Přidejme 1 GW na náhradu dosluhujících Dukovan, ať to máme hezkých kulatých 10 GW.
Tolik nových atomovek za těch 10 let přece snadno postavíme, o tom snad nikdo nepochybuje. :-)
[Deadman] (6.4.2023 14:19:09)
longr:Jo, vím že plácá pátý přes devátý. :-)Radši jsem ale odpověděl "věcně", pro sebe i pro všechny, co si to přečtou a třeba to tak nesledujou, tak aby věděli..
K věci:Myslíš, že pokud máme k dispozici levný zdroje energie, máme je ze dne na den zahodit a věnovat se superdrahým, nevyzkoušeným a zatím totálně nedostatkovým technologiím?
Uhlí máme vlastní nebo kupujeme z Polska za dobrý peníze, TE jsou odsířený a z jejich komínů jde víceméně jen pára. Ta ekologizace stála dost peněz, ale ve výsledku máme levný zdroj elektřiny (kolik lidi platí za el. dneska, to je na jinou debatu-TE za to nemohou)
Postup EU: Dost blbou cestou je velice, velice slabé přirovnání. Zmatek a zmatek, co platí 1 rok, druhý neplatí. Vem si tlačenku u zdrojů vytápění-nejdřív dotace na automaty na uhlí+plyn, dotace na kotle na peletky, dřevo a dneska už se tlačí jen tepelka a biomasa. Uhlí je totálně off, dřevo to čeká taky, plyn nikdo nezaplatí a tepelka s dobrou účinností budou také vypnuta, protože maj nebezpečný plyny...o ceně el. en. ani nemluvím.Navíc díky dotacím jsou ceny kamen a kotlů astronomické a čekací lhůty dlouhé (sleduji např. Viaflames, za 2 roky 2x vyšší cena kotle). Jinak máš pravdu, paliva nemaj na poli co dělat.Pokud jde o e-paliva, tak tam je potřeba moře času, aby výsledná cena pro lidi byla nízká, jinak tady budou jezdit jen Porsche a Ferrari a obyč. lidi nebudou mít co žrát.zdar
[sam559] (6.4.2023 11:48:23)
sam559: Deadman si z tebe dělá jen prdel :) Ne, zatím se neobejdeme bez fosilních paliv, ale něco se s tím dělat musí. A když budeme jen čumět, jak se dělají větší a větší lochny do země nebo vrtají další a další vrty a budeme se uklidňovat, že pro nás je ještě dost a ti po nás ať se s tím poperou, tak svět taky lepší nebude. Oceňuju snahu o diverzifikaci zdrojů, i když na to zrovna Evropa jde dost blbou cestou. Rozhodně mi ale přijde rozumnější spalovat syntetické palivo, než pěstovat palivo na poli místo jídla. [longr] (6.4.2023 10:11:45)
My se teď obejdeme bez uhlí? To myslíš vážně? Spotřeba plynu a tep. čerpadla, cože? ..
Nějaká fakta ohledně elektřiny:
50% spotřeby ČR vyrábí 26 uhelných - tepelných elektráren, (vysoká stabilita)
33% vyrábí JE Temelín a Dukovany, (velmi vysoká stabilita)
3% ze zemního plynu + 8%tepla jako bonus (stabilita)
8% z OZE= voda, vítr, slunce (vysoká nestabilita)
6% ostatní=přečerpávačky aj. (stabilita až nestabilita)
V západní Evropě je uhlí dávno slovo, co se neříká. EU navrhla, abychom ukončili těžbu a spalování uhlí do roku 38, ale fijalová vláda je ještě zelenější a potvrdila konec uhlí v roce 33. To je za 10 let. Bude tedy nutné nahradit výkon tep. el, což je teď cca 12 MW, což odpovídá šesti - ANO ŠESTI! Temelínům (ten má 2x1125MWe)! Připomínám, že náš průmysl nemá dneska dostatek kvalitních lidí, vláda nemá prachy, stavba JE obrovský a veledrahý projekt na roky.Už jednou vláda vybírala dodavatele, trvalo to 2 roky, výsledek 0.Na větrný turbíny nemáme podmínky, řeky jsou VE už zastavěný a soláry se budou taky omezovat, zejména jejich stavba na orné půdě. Dali by se montovat na všechny ty nové skladovací haly, ale tady chybí politické koule. Jakýkoliv velký stavební projekt může skončit jako horkovod Temelín - ČB: 3 roky zpoždění a korupce https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/horkovod-temelin-firma-podvody-odsouzena-soud.A220328_090339_budejovice-zpravy_khr
Pokud dojde k vypnutí stabilních zdrojů, staneme se závislými na dovozu (především cenově), před čímž varuje ČEPS. S rozvojem elektromobility a dalším zvyšováním spotřeby bude docházet k přetěžování sítě=k výpadkům.
Přeji pozitivní den! sam559
[sam559] (6.4.2023 9:37:35)
Same, buď v klidu, dal jsem si tu práci dohledat statistiky a vypočítat, že se v naší zemi obejdeme i bez uhlí a většiny plynu. K náhradě fosilních elektráren a poloviny spotřeby plynu (tepelnými čerpadly) v ČR "stačí" postavit zhruba 9 reaktorů po 1 GW (nebo méně větších). To jistě nebude problém. :-) [Deadman] (5.4.2023 18:19:44)
Nenaznačuji, že by to bylo dobře. Naznačuji, že benzín za kilo ani za 200 by nebyl konec světa. Narozdíl třeba od úplného zákazu provozu spalovacích motorů, což by byl návrat o 100 let do doby, kdy individuální doprava téměř neexistovala. [Deadman] (5.4.2023 18:04:27)
Až začne docházet ropa, tak o tom budeme s jistotou dobře informováni, protože ropa rozhodně nejsou jenom paliva, ale taky hnojiva, barvy, oleje, plasty, pneumatiky, léčiva atd...Rusák, Saud nebo Američan mají plynu a ropy plný sklepy. Tohle násilný přeorientování Evropanů na Zelený úděl a Fit for 55 je čistej politickej byznys pro vybraný elity a planetu rozhodně od uhlíku a dusíku neočistí. Klimatická neutralita EU = chudý Čech bez auta a s elektřinou na příděl přežívající v nájemní špeluňce.
Ale souhlasím s tebou v 1 věci. rok 35 je sakra daleko a všechno bude doufám jinak. Do tý doby se vymění ještě hodně lidí v ev. komisi i parlamentu a pokud bude mít naše vláda ještě trochu pravomocí na svém území a pokud se tam dostanou zkušený a inteligentní lidi hájící národní zájmy, zájmy lidí...a sakra, jsme v p.deli..:-)zdar sam559
[sam559] (5.4.2023 13:13:27)
je snadné tvářit se, že fosilní paliva tu budou na věky pro všechny, problém neexistuje a že jakákoli snaha o ušetření fosilních zdrojů je omezováním svobody. Netvrdím, že je to příjemné a rozumně provedené, ale nějak jsme si zvykli na větší a větší komfort, kterého se nám pochopitelně dobrovolně vzdát nechce. Dnes si můžeme z průměrné mzdy koupit dvakrát tolik paliva, než v roce 1989. Ojetou fábku r. v. 2002 jsem si v r. 2015 koupil za necelé dva platy a slouží. Přítelkyně loni koupila fábku r. v. 2007 zas v přepočtu na moje prachy za dva platy a taky jezdí. Když jsme řešili, kdo bude mít auto a kam pojede, vyřešili jsme to prostě druhým autem. Nemáme superby, ale fábie, ale i tak to přece je sakra pohodlí. Spousta věcí je i dnes stále o desítky procent levnější, než tehdy. Poměrově nejvíce od té doby zdražily energie (nečekaně právě kvůli fosilní složce), voda, služby.
Já jsem zvědav, jak žhavé to s tím rokem 2035 skutečně bude.
[longr] (5.4.2023 10:58:02)
Deadman: Nevím, jak ty, ale já 95% km najedu do a z práce a tam se jaksi nelze rozhodovat pojedu x nepojedu.Prostě musíš za jakoukoliv cenu paliva. Jo, zbytek jsou výlety s dětma, dovolená a práce kolem baráku a lesa a tam můžu říct, je to zbytnost. Místo výletu na hrad budem doma a dřevo si z lesa můžu odnést na zádech nebo kolečkem...Omezování svobodné mobility cenami a dostupností aut, cenami paliv, ekovýpalným, zakazováním vjezdu, provozu starých aut atd. je omezováním osobní svobody a šikanou z nesmyslných politicko-ideologických důvodů! Aneb vzhůru do minulosti! pěkný den, sam559 [sam559] (5.4.2023 8:50:00)
Benzín stojí už 20 let nominálně zhruba stejně, až na krátkodobé odchylky. Zatímco platy vzrostly na asi trojnásobek. Proto dnes jezdí autem každý všude. Benzín by dnes musel stát kilo, aby byl stejně drahý jako tehdy. A kdyby tolik stál, jezdilo se furt, hustota dopravy by klesla jen mírně.
Při benzínu za 240 by člověk už musel počítat, kolik toho najezdí a přemýšlet jestli někam pojede autem. Ale jezdilo by se také.
[Deadman] (4.4.2023 21:03:22)
poněvadž maj ty ekologický benzínový :-)
já s 3literm, ovšem v naftě, jsem levý pruh stále neopustil...
ale to jsme tu OT
[Michal] (4.4.2023 20:52:23)
Michal: Tady je důležitý, aby v tomhle ohledu byla nějaká jistota a pak do toho začnou firmy reálně investovat. Jak do výroby, tak do výzkumu. Stačí se podívat, co to udělalo s vývojem baterií. Za posledních 10-15 let Xnásobně klesla cena, zatímco se Xnásobně zvedla kapacita. A jak nedávná realita ukázala, tak 60kč/litr mělo za výsledek jediný - SUV lítající po dálnici 160kmh+ jeli najednou v proudu s ostatními 120. [Borderer] (4.4.2023 9:10:58)
Avgas se bude dělat ještě hodně dlouho. Jen se pak k němu dostat. Určitě to budou chtít zakázat. [-] (4.4.2023 8:00:49)
vyšel SM Technika
v článku Budoucnost spalovacích motorů, se za redakčním mezititulkem "Energetická sebevražda" skrývá číslo o produkci e-paliva v továrně Porsche v jižním Chile
cituji " momentálně vychází asi na 240,-Kč/litr a o mnoho levnější nejsou ani jiná podobná paliva" konec citace
[Michal] (3.4.2023 20:37:42)
Prakticky by to nemělo dělat nic. Budou to stejné řetězce uhlíku a vodíku, jen vyrobené opačným postupem. Tedy místo zkracování uhlovodíkových řetězců z ropy se budou řetězce skládat z čistých surovin. Vzhledem k tomu, že uhlík budou získávat z CO2, má to být "uhlíkově neutrální". Nevím tedy, kde mají započítánu energii na výrobu vodíku, ale ono zpracování ropy a čištění produktů od síry apod. žere obrovské množství energie, tak uvidíme. [longr] (3.4.2023 12:00:05)
Ale to jsem nechtěl, aby se to zvrtlo v politiku a řeči kolem.
mně šlo fakt o to co se starou jawou udělá nový palivo, technicky.
jestli to bude rozpouštět gumový díly, nebo přidírat, nebo jestli nebude mít výkon ...
jinak díky.
M
[Marek2003] (3.4.2023 11:15:34)
Lidi nechtějí svobodu, ale nové auto, iphone, plnou ledničku, v létě jet k moři a v zimě na hory. Kdyby tohle uměli zařídit komunisti, pořád vládnou. Stejné je to s EU. Až kvůli jejich experimentům začnou lidi pociťovat nedostatek něčeho, co jinde ve světě mají, tak to skončí. [Jad] (2.4.2023 11:20:25)
pračlověku, pokud budou sahat na osobní vlastnictví přímo nebo nepřímo, např. formou šílenýho zdanění, tak je třeba činit více, než jen pokojně demonstrovat. Jednotlivec nezmůže nic.Je třeba si sakra uvědomit, že můj dům, můj hrad! Ano, od podzimu máme informace, že ani 100-tisícová manifestace nestačí, je ignorována, nikdo z řečníků odborníků nedostane v hlavních mediích ani minutu času, aby vysvětlil, co jeho a lidi skutečně trápí. Aby nastínil, jak situaci by odborně a nepoliticky řešil on sám, tak, jak je to správné. Opoziční politik dostane prostor ve veřejnoprávním mediu od 22h noční..to je ta vyváženost. Neschopnost řešit problémy celonárodní je schovávána za marginální problém s jakýmsi děkanem u muzea..Miloši634: určitě ne, to by někdo další chtěl odejít a to nenastane. politici vládnou světu, máme tu EU parlament, komisi, neziskovky, a další instituce, kde se mohou naši nezákonně zvolení lemplové po vypršení mandátu uplatnit, takže je třeba zapracovat na správných místech. Co udělali během našeho předsednictví - pro lidi nic, jen si zajistili teplý místa po dalších volbách, hlavně udělali dobrý dojem na německého pána, zmrdi.zdar sam559 [sam559] (1.4.2023 21:27:55)
Ja to neriešim, lebo do toho roku sa EU rozpadne [Milos634] (1.4.2023 14:51:21)
Celý to bude nastavený tak, že lidi budou ještě rádi, když se zbaví nesprávnýho auta a nemovitosti. Není to tak dávno, kdy testovali, co by udělala z ekologicky nesprávnýho auta. Takže až dají daň z auta ze spalovacím motorem takových 50 tisíc a 2% daň z aktuální hodnoty nemovitosti, tak hodně lidí rebelii rozmyslí, nebo ne? [pračlověk] (1.4.2023 13:57:07)
Spousta lidí již nyní jezdí např. pro cigarety za správné hranice. Tak se pravděpodobně rozšíří sortiment.... [OREL] (1.4.2023 0:35:32)
Američani mají Amishe, což je komunita lidí zříkající se moderní techniky a žijící způsobem jako před 200 lety. Jezdí s koňskými povozy v normálním silničním provozu. Takže pro Američany nic nového, jen my budeme Amishové světa. [Deadman] (31.3.2023 20:07:14)
Lidi v Americe si musí myslet, že jsme my evropani úplní čůráci. Sami si sem nataháme čmoudy z Afriky. Sami si zlikvidujeme automobilový průmysl a sami si zakážeme jezdit na ropu. [Kubas] (31.3.2023 12:16:18)
Až v 75 letech přijdu unavenej domu z práce, stejně nebudu mít náladu už nikam jezdit. [Jad] (31.3.2023 8:12:13)
Vtip je v tom, že nikdo spalovací motory nezakázal, ale "jen" se od roku 35 budou platit takové poplatky za emise CO2, že nebude mít smysl ty motory dále nabízet...takže abychom se ještě nedivili, budeme vyvařovat, držet při životě ty naše staré šunky, ale pokud bude benzín pro fyzickou osobu za 200 Kč/l, tak bude stejně konec...ona je to totiž EU, kdo určuje min. spotřební daň na paliva https://www.cappo.cz/cisla-a-fakta/zdaneni-phm-v-cesku-a-dalsich-zemich-eu

V roce 26 to snad mají ještě přezkoumat, ale obávám se, že se moc nezmění, autotomobilky mohutně investují do elektra a vzhledem k tomu, kolik už v tom utopily peněz si nemyslím, že by o ně chtěly přijít...nicméně rád bych se pletl 🙂

Takže v roce 2040 do Ždáru vlakem a zbytek na Krucík do kempu na elektrokole 😁

A k tématu: jak už psal Kalasnikov: https://www.iploty.cz/palivo/palivo-aspen-2t-pro-dvoutaktni-motory-5l/?gclid=CjwKCAjw5pShBhB_EiwAvmnNV5fiiJXWpm1oy4qNKZ6so2Rlabp73U06sTQBCiLhlJ32uMDfenh3LxoC1mUQAvD_BwE je to už naředěno, nechce to někdo vyzkoušet? 🙂
[jaw250] (30.3.2023 21:29:57)
Zajímalo by mně, jak bude "ekologická" výroba e-benzínu a kolik ta výroba spotřebuje elektřiny a energií, ale to asi nikoho nezajímá. [Street Punk] (30.3.2023 20:08:45)
Zbytečný řešit - se starýma werkama nás zajímá jen, aby to nezlikvidovalo gumový díly. V podstatě z toho bude zase opičárna ala lihobenzín [mais] (30.3.2023 17:47:17)
Řekl bych ,že vše bude jinak ,než si dokážeme představit. [Pierre] (30.3.2023 17:33:08)
Jasně. Nějaká hořlavina se sežene vždy. Technický benzin, lakový benzin, aceton, na zvýšení OČ toluen nebo benzen. A aby to mělo grády tak 10% nitrometanu. [Tomáš S.] (30.3.2023 17:06:14)
Dvoutakt jede na cokoliv co hori. V tom bych problem nevidel. Spis bych rek ze nebude kde jezdit. Lidi si budou udrzovat stary vergly, takze bude nutny utahnout srouby a stejne jako se ted zakazuje vjezd do mest, tak se zakaze vjezd na silnice 1. tridy, pak 2. tridy ... Mozna by byl zajimavej podnikatelskej zamer konverzni kit pro stary kejvacky na elektriku :) [Davy_] (30.3.2023 15:53:16)
ED250: Popsal současnou situaci velice dobře a jednoduše, dělá v tom, takže ví. Je mi z toho naprosto jasný, že pokud EU vydává několikatisícové dokumenty, kuchařky pro výrobce tak často, nejde v žádném případě o ekologii, nýbrž o to, utrápit evropské automobilky k smrti a přitom maximálně ztížit přístup k autům jako další bonus.. Odstranit auta se spalovákama, vyhnat je přímo nebo nepřímo ze silnic, aby hrstka vyvolených mohla jezdit ve vyhrazeném pruhu svými elektroauty a plebs bude jezdit na kole nebo pěšky, protože na svobodný pohyb v autě zkrátka nebudou mít prachy.
Jinak se p. Hrdličky na e-paliva nikdo nezeptal, škoda. Rok 35 je tak daleko, že zkrátka musí dojít ke změně. Nové vlády nesmí tenhle nesmysl u nás připustit. Myslím, že to tak chápou i výrobci (velký odpor není slyšet, situace a požadavky se mění každý půlrok), kteří doufají, že to někdo v budoucnu shodí jako nereálný nesmysl. Proto bych ani teď neřešil, co E-p udělají, neudělají s našimi stroji, starýma autama atd. Přichází jaro, pak léto, chovejme se slušně, zdravme se na silnici, pracujme a veselme se. O tom je život.sam559
[sam559] (30.3.2023 12:28:23)
To už tady naštěstí nebudu!! Tak mě to netrápí. [HonzaBK] (30.3.2023 7:11:27)
Je to trochu mimo dotaz, ale doporučuji shlédnout. Vše krásně polopaticky vysvětleno. https://www.youtube.com/watch?v=NM52_0PgO_k [ED250] (30.3.2023 6:48:04)
no nevím
píšeš to správně
firemní se mění, tak firemní bude "EKO"
a zbytek dvoukoláky, elektrokoloběžky...
nafta a benzín samo bude, barvenej ( znali naši piloti v Anglii, naši dědové tady )
čili podnikatelská nafta za 70-80,- /litr
lidovej benzín těch 100-150,- za litr
a k tomu nějaká ta ekodaň na každý auto s emisemi nad 20g CO

jediný, co mě trochu utěšuje, že bolševik tu byl 40let a za těch 10-15 let budem v unii podobně dlouho :-)
[Michal] (29.3.2023 19:49:58)
Benzín bude ještě hodně let poté.
Průměrné stáří aut v ČR je kolik? 16 let? Nových tu moc nejezdí, a když jo, tak většinou levné sráče typu Fábie, Dáčie nebo Hnůjdaj, jejichž výroba skončí bez náhrady. Elektromobily budou i nadále stát od mega vejš a nabíjet půjdou jen o slunečných dnech. Takže obměna se mimo firemní vozidla zastaví, průměrné stáří poroste a budou se opravovat a vyvařovat i auta, co se dnes vyhazují do šrotu. Pro všechno tohle bude potřeba i nadále benzín, jinak by se doprava a ekonomika zastavila. Takže benzín bude určitě ještě do poloviny století, kdy opravdu skončí udržitelná životnost většiny aut a ostatně i praktická životnost spousty z nás.
[Deadman] (29.3.2023 19:10:33)
Kuba z Neve: Mísitelnost bude v pohodě, syntetický benzín předmíchaný s olejem Stihl nebo Aspen se už pár let prodává. Akorát cena je 3-4x klasiky. [Kalasnikov Č175] (29.3.2023 18:02:55)
Vidím to podobně jak Kuba. On benzín bude alespoň dalsich 10-15 let, jen třeba bude drahý. Stejně nejvyšší stupeň ekologie bude jízda na drevoplyn [maspe] (29.3.2023 17:49:44)
Tak ono to nějak pojede, upravíš kompresi, předstih.. Víc bych se asi bál, aby se to mísilo s olejem. Každopádně mě to nechává naprosto chladným, kdo ví co bude za 10 a více let... [Kuba z Neve] (29.3.2023 17:18:12)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,109 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 17.6.2024 7:48:22