6. Poradna

Ani sekce Poradna není ušetřena složitostí, protože stejně jako ostatní nabízí přinejmenším majiteli dotazu nějaké možnosti. Navíc pro neznalé bude asi rozumné vysvětlit i to ostatní.

Základní pravidlo Poradny: Cenzura neregistrovaných vstupů je vždycky přísnější než cenzura registrovaných (ta není prakticky žádná).

Dotazy

Základním prvkem a nosičem struktury poradny jsou dotazy. Dotaz můžou zadávat jak registrovaní, tak i "anonymní" uživatelé (ti jen v omezeném počtu za určité časové období). Dotaz můžete přidat kliknutím na odkaz "Nový dotaz" ve spodní nebo i horní části stránky poradny.

Než zadáte dotaz, ujistěte se, že to co chcete napsat není inzerát, a tudíž to nepatří do Burzy, pokud tomu tak bude, váš dotaz bude bez varování stejně smazán!

Informace, které můžete (nebo musíte - podtržené) zadat jsou následující:

  • Kategorie dotazu - Zvolte kategorii kam dotaz spadá nebo nechte být pokud nikam nespadá nebo nevíte, čím lépe zvolíte kategorii, tím víc se o dotaz budou zajímat zainteresovaní lidé a zároveň bude dotaz lépe lokalizovatelný.
  • Titulek dotazu - Slouží jednak k tomu, aby člověk lépe a s minimem čtení vybral dotaz, který ho zajímá, a zároveň k tomu, aby byl váš dotaz lépe vyhledatelný. Opět čím výstižnější titulek, tím větší šanci na kvalitní odpovědi a zájem veřejnosti váš dotaz má.
  • Text dotazu - Text vašeho dotazu. Pokud je to možné, moc se nerozkecávejte a nevkládejte zbytečně kilometrové nebo nevyzkoušené odkazy. Pokud vkládáte odkaz, udělejte před ním a za ním mezeru, jinak nemá systém jak poznat kde odkaz začíná a končí, a spojí ho s vaším textem, následkem čehož odkaz nebude fungovat.
  • Identifikace autora - Pokud jste přihlášen, není potřeba řešit, dotaz se vloží pod jménem z vašeho profilu, pokud jste neregistrovaný uživatel, musíte zadat aspoň přezdívku, ovšem v to případě nebudete mít možnost do dotazu později v případě potřeby zasahovat. 

Po potvrzení se dotaz přidá do seznamu nezodpovězených dotazů (na stránce poradny dole), kde bude dokud na něj neodpoví první člověk, poté se přesune mezi běžné aktivní dotazy nesnažte se provádět tzv. "šup nahoru" tím, že si přidáte k vlastnímu dotazu příspěvek, zodpovězení vašeho dotazu to spíše uškodí než pomůže. Dotaz je jednoznačně identifikován číslem, pomocí kterého jej můžete později bezpečně najít.

Příspěvky

Příspěvky, neboli odpovědi nebo komentáře k dotazům, mohou opět přidávat jak registrovaní, tak anonymní uživatelé.

Příspěvek můžete přidat na stránce detailu dotazu, na kterou se dostanete pomocí odkazu "Přidat příspěvek ..", který je u každého dotazu. Zadává se:

  • Text příspěvku - Vaše reakce nebo komentář k dotazu
  • Identifikace - Stejně jako u dotazu

Přidaný příspěvek můžete vidět hned na stejné stránce kde jste jej přidávali.

Editace dotazu

Pokud máte práva na nějakou činnost související s dotazem, zobrazí se vám u něj podobně jako v jiných sekcích ikonka pro přepnutí se do editačního módu, v něm se vám zobrazí veškerá rozšíření a prvky, se kterými můžete manipulovat. To, že jste autorem dotazu nebo příspěvku neznamená, že máte práva na všechny záležitosti s dotazem souvisejícími, z důvodů konzistence a kontroly jsou práva autora pouze omezená. Ostatní uživatelé se mohou do editace vašeho dotazu dostat pouze pokud mají přidělena speciální práva pro správu poradny.

Mazání dotazu se provede příslušným tlačítkem, není třeba dále rozebírat.

Mazání příspěvků je stejné, pouze kliknutím na příslušné tlačítko.

Souvislosti

Kvůli lepší orientaci uživatelů byly v poradně zavedeny tzv. "Souvislosti dotazů". Jedná se o možnost propojení mezi jednotlivými dotazy, které se hodí v případě, že chcete někoho odkázat na jiný dotaz, ale také v případě, že někoho zajímají dotazy na stejné téma. Souvislosti se nenastavují automaticky, může je nastavit autor dotazu nebo jiná osoba s příslušnými právy.

Souvislost přidáte v editačním módu tak, že ze seznamu vyberete (najdete) příslušný dotaz, a kliknete na "Přidat souvislost", pokud zaškrtnete pole "Oboustranná souvislost", přidá se daná souvislost i k cílovému dotazu (nemusíte být jeho vlastníkem).

Seznam souvislostí s odkazy na příslušné dotazy se zobrazuje hned pod textem dotazu, pokud jsou nějaké souvislosti definované.

Další možnosti poradny budou implementovány později.