Nastaveni karburatoru Jawa 350/638-640

Není na tom nic složitýho, to zvládneš sám. Pokud to má na volnoběh moc vysoký točky, tak buď ti to někde saje falešný vzduch - patrně kolem příruby karbu, nebo máš moc zkrácený plynový lanko štelovákem na víčku karbu, takže šoupátko nedosedne až na doraz a nebo máš moc zašroubovanej dorazovej šroubek šoupátka (ten šikmej). Postupuj následovně:
1) Odmontuj karbec a zkontroluj, jestli máš dobře upevněnou jeho přírubu (pomocí takový silný kuželový gumy). Jestli je ta guma nějaká rozpraskaná nebo vyčochtaná, tak jí vyměň.
2) Odmontuj rozdvojku sání mezi karburátorem a válci a kup nový těsnění na obou stranách rozdvojky. Těsnění mezi karbem a rozdvojkou - tzv. clonku sání prořízni na plný průměr otvoru v rozdvojce (hlavní tryska v karburátoru pak musí být 92 nebo 95) nebo clonku neprořezávej (HT pak musí mít velikost 100, ale tím si o něco seškrtíš motor).
3)Povol matky na hlavách válců a nejdříve přišroubuj tu rozdvojku sání (těsnění mezi válci a rozdvojkou nejdříve z obou stran potři olejem) a pak znovu křížem dotáhni matky na hlavách - ne moc silně, předepsaný utahovací moment je cca. 20 Nm, je to na ráčně až překvapivě malá síla. Tímhle úkonem zajistíš, že válce nebudou vůči sobě natočené, čímž pak na ně rozdvojka dobře nesedí.
4) Potři olejem clonku mezi karbem a rozdvojkou a namontuj karburátor.
5) Namontuj dobře gumovou přechodku mezi airboxem a karbem.
6) Seřiď vůli lanka na víčku šoupátka tak, aby šoupátko při zavření plynu slyšitelně dosedlo až na dno - můžeš úplně vyšroubovat šroub dorazu šoupátka (ten šikmej), abys měl jistotu. Lanko by mělo mít posprávném seřízení na plynové rukojeti malou vůli - cca. 1 mm.
7) Vodorovnej šroubek bohatosti směsi povol od úplného dotažení o 1 otáčku.
8) Po zahřátí motoru na provozní teplotu seřiď šroubem dorazu šoupátka volnoběžné otáčky na cca. 1000 - 1200 ot/min. Pak můžeš ještě zkusit doladit bohatost směsi. Šroubek bohatosti vždy povol tak o čtvrt otáčky a počkej na reakci motoru. Otáčky by se měly mírně zvýšit. Pokračuj v postupném povolování šroubku, dokud se otáčky opět nezačnou snižovat a nastav šroubek tak, aby byly poslechově co možná nejvyšší. Pak šroubek bohatosti směsi ještě o čtvrt otáčky dotáhni a znovu seřiď dorazem šoupátka volnoběžné otáčky na správnou hodnotu. Tohle seřizování je nutno provádět na motoru zahřátém na provozní teplotu. Zároveň je třeba mít čistý filtr sání a nemít sání přicpaný třeba lékárničkou nebo molitanovým obložením přerušovače blinkrů, který jsou pod sedlem blízko nasávacího otvoru.