Stáří příspěvků: 1 Hodina : 1 Den : 3 Dny : Starší
Příspěvků: 5, poslední: 25.3.2026 10:13:3774842.Automobily a jiné vehikly
Hoj všichni, jeden rychlo opravárenský dotaz. Měním spojku na jedničkové Fabií a po sundání převodovky na mě na přítlačáku koukají šroubky s dvanacihranou hlavou. Neví někdo jaký bit na ně pasuje. Ve výbavě ho nemám a zítra musím koupit. Tak ať nejedu x krát. Šroub dle autodílů M7 x 14. Dík.
Díky za rychlé reakce, blbě jsem to napsal. Byl potřeba ořech, dvanacihranou, velikost 9.
[bubeník]
(25.3.2026 10:13:37)
Pokud myslíš hvězdičku se 12- výstupky, může to být XZN hlava, většinou je šroub samice a ořech samec. Sada se dá samozřejmě koupit, ale fez fotky hlavy je to hádání...
[sam559]
(25.3.2026 9:21:28)
Tak hlavu šroubu oměř šuplerou a podle toho kup vhodný ořech - jestli se takové běžně prodávají a nejedná se o speciální klíč ze sady dílenského nářadí Škoda...
Jen tak mimochodem - klasický stranový klíč ani očko nelze použít?
[Ota]
(25.3.2026 8:45:40)
Běžný ořech na Golu s dvanáctihrannou dírou?
[tof]
(25.3.2026 7:47:20)
Nechci kecat, ale myslím, že to byla 11.
[-]
(24.3.2026 20:54:50)
Příspěvků: 5, poslední: 1.4.2026 13:46:0174841.Veteráni
Ahoj, řeším problém s prasklou SPZ na motorce.
Je to ten starý zkosený typ, říká se tomu Okresní SPZ.
Teoreticky by to šlo opravit, ale muselo by se to svařit, podlepit kusem plechu a opravit barvu.
Můžete mi prosím doporučit, kde si nechat vyrobit přesnou repliku?
Předpokládám, že u těchto starých značek to není na STK problém, je to tak?
Některé značky na motorkách mám originál z té doby malované ručně.
Chlupe a poslal si nejakej divnej odkaz do nejaky skupiny. Je dulezity tam pak vyhledat "SPZ"
[Mates]
(1.4.2026 13:46:01)
Ten font si pan vycucal z prstu....
[Mates]
(1.4.2026 11:15:19)
Repliky dělám podle originálů, ale nerazim na stary formaty EU. Malovaný na fichtla obcas vyhazujou z STK, ale nemaj na to právo a i malovany spz formátu fichtl platej.
[Mates]
(24.3.2026 14:40:01)
Příspěvků: 38, poslední: 4.4.2026 7:31:2874840.Informace
Ahoj, jezdím už 2 roky s Jawou 250 Panelka a do benzínu leju obyčejný M2T olej, občas musím čistit svíčku a hodně kouří a kamarád mi radí lej tam MOTUL 510 (2T - syntetický) a já se toho pořád bojím abych nezadřel když tyhle starý stroje jsou zvyklý na obyčejný M2T. Jezdíte někdo na Motul, udělá to něco motoru když teď přejdu na tento, co si o tom myslíte? Předem Děkuji.
Stíví, máš to hezky udělaný, ani to nepůsobí nějak esteticky rušivě.
[Ota]
(4.4.2026 7:31:28)
Foto u mne v datech. Konec infa.
[Stíví]
(3.4.2026 7:48:22)
Ota: ta černá je výhoda aj nevýhoda. Jen co jsme Páva pořídil, každej pak: "Jé, ty máš Páva, ukaž!" A jak na to dotyčný šáhl, měl černou mastnou ruku :)
Nakonec jsem to to vyřešil svedením laufů pod Páva. Na konce laufů je přidělán gumovej nástavec (snad z Š 100, z hadice termostatu? Průměrově to do pokliček sedí přesně) a do jejich boků je zaústěna prachobyčejná výtoková hadice od pračky. Vyvedené je to pod Pávem, ještě k tomu do strany, ať není zbytečně poblité kolečko. Esteticky je to hnus... ale funguje to :)
[Stíví]
(3.4.2026 7:47:12)
No každopádně černej PAv má tu výhodu, že na něm ten bordel z výfuků není tolik vidět. A je to zároveň třeba brát jako aktivní antikorozní ochranu při jízdě za deště, protože co je mastný, nerezne:-)
[Ota]
(31.3.2026 11:07:40)
Truck komíny jsou cool :-D Já zase viděl řešení, že maník si natáhl takové chromované hadice od výfuků až za PAVa, to by také mohlo fungovat. Ale nevím, kolik to sebere motoru veverek
[Banjokid]
(31.3.2026 10:08:55)
Milos634: Pěkná fotka. To by mě zajímalo, jak na tom zatáčí při pomalé jízdě městem. Po pěti minutách by mě bolely ruce. Ale alespoň si protáhne záda a kdyby ho zadržela policie, tak ani nemusí vydat povel "ruce vzhůru":-)
[Ota]
(31.3.2026 9:53:05)
Chce to ty kolínka nahoru a na ně metr a půl dlouhé trubky. Výfuky jako u amerických náklaďáků. :-)
[Deadman]
(30.3.2026 13:52:00)
ladis: Něco takového jsem taky viděl, ale už to bylo provedený civilizovaněji, dokonce v chromu. Otázka je, do jaké míry by to pomohlo, protože o když je kouř nasměrovaný k zemi, okamžitě po opuštění výfuku ho vezme vítr...
[Ota]
(30.3.2026 13:26:37)
Jawa_forewer: kdysi jsem viděl do vyústění doutníků naimplantovaná 90° kolínka z topenářské mědi, otočená k vozovce. Asi funkční, ale vypadalo to - slušně řečeno - velmi prapodivně...
[ladis]
(28.3.2026 23:33:54)
No jasně že asi je to málo široký, ale na tomhle principu by něco vymyslet šlo.
[Jawa_forewer]
(28.3.2026 14:58:20)
Jawa_forewer: podľa šírky to je zásterka aby od kolesa nenietali kamene. Aby zakryla výfuky tak by musela mať šírku pol metra :D
[Milos634]
(28.3.2026 13:13:40)
Jezdím Motul 100 Motomix a je to Minerál samozřejmě předepsanej poměr.
Je zelenej takže je vidět že je namixováno a zatím bez problémů.
Kouřivost moc neřeším,
[Cholerix]
(28.3.2026 9:27:48)
Jawa_forewer: nič som s tým nespravil, je to vlastnosť. Skúšal som rôzne oleje. Menej oleja prskajú tie čo furt dymia. Takže buď jazdiť furt ako dymovnica, alebo vozík od oleja :)
[Milos634]
(27.3.2026 22:07:53)
pračlověk: to nie, vozík som mal čerstvo spravený a dobre tesnilo veko. Cestou domov som išiel v búrke po dialnici a ani vodu som nemal vo vozíku
[Milos634]
(27.3.2026 22:04:01)
Miloš: a co věci v Pavu, nenačichly? Po 17 dnech a 4 tisících kilometrech mi ty věci dost smrděly spalinami, i když jsem je měl zabalený v igelitech...
[pračlověk]
(27.3.2026 20:10:53)
No já to myslel jinak, co s tím? Nedá se udělat nějaká zástěrka před PAV?
[Jawa_forewer]
(27.3.2026 17:30:43)
Lewis: čierny, fotku mam v profile
[Milos634]
(27.3.2026 16:36:29)
Milos634: Ten Pav je jinak červenej?
[Lewis]
(27.3.2026 16:19:09)
Příspěvků: 6, poslední: 16.4.2026 13:12:3674839.Tento web
Přemýšlím o pořízení této Jawy. Je to ještě si myslím poctivá jawácká konstrukce i když s cizím motorem. Nechci ty poslední typy čínské a indické produkce. Máte někdo s tímto strojem zkušenosti, můžete jej doporučit, nebo od něj odradit? Na starých kývačkách a panelkách jsem vyučený a vyježděný dost, menší technické problémy mi nevadí. Předem děkuji za názory.
...poctiva jawacka konstrukce je v moderni historii tehle chciple znacky oxymoron. Evidentne si chces koupit spis problem, nez neco pro zabavu. Naprosto naopak - ta indicka produkce je asi nejbliz tem jawam, ktere znas (podle toho co pises) a takova 42jka se treba me libi docela hodne (moderni retro). Mno a pokud chces za rozumne penize klasiku klasik a vetsi motor, tak Royal Enfield...
[Bubak]
(16.4.2026 13:12:36)
ladis: Já na 650 teď jezdím už málo, jen na občasný výlet, na srazy, na cestování mám běžnější stroje, tak uvidím jestli si ji ještě nechám, ale s díly je to takto:
Motor, přední tlumiče, provozní náplně, filtry, brzdy... tohle není velký problém, protože to jsou věci, které se někde používají. Takže seženeš skoro všechno, i když to je někdy velké shánění po všech čertech - typicky gumová příruba karburátory, membrána,... Něco BMW, něco CanAm, něco Aliexpress,... ale seženeš skoro všechno.
Nedá se skoro sehnat CDI - sice na internetu je mrtě nabídek, ale co jsem měl v ruce, to nic nefungovalo, i když podle popisu by mělo. Tak nevím... Ale od Ignitechu by neměl být problém.
Přední tluniče Yamaha, to je v pohodě.
Problém jsou zadní tlumiče - ty snad nikdo zatím neřešil, mluvil jsem s HP Sporting, ty je snad dělali, ale s Jawou byla mizerná spolupráce, tak dál nepokračovali. Opravit umí ale skoro vše, takže v případě potřeby... a nebo koupit cokoliv, co tam bude sedět.
Brzy dělá GoldFren, rozeta se dá koupit, jinak vyrobit není problém.
Elektriku si nutně člověk musí předělat, aspoň dobíjení, regulátor VAPE - někomu odchozí často, já mám orig a bez problémů. Jinak se dá jakýkoliv.
Problém jsou díly made in Jawa - plasty, nádrž, budík, výfuk, kolena... To je skoro nesehnatelné, občas se něco dá, ale rozhodně bych to shánět nechtěl - nesmíš to položit.
Má to menší nádrž, větší spotřebu, takže dojezd není extra dlouhý, ale to někomu vadit nemusí. Jezdí se na ní pohodlně, dobře se ovládá, dobře zvládá i špatné cesty a motor je super, když se s ním člověk naučí. Není těžká, nízko těžiště, tak obratnost a manipulovatelnost super.
[JohnyR]
(13.4.2026 10:00:02)
JohnyR: jak je to s dostupností dílů? Už o ní dost dlouho přemejšlím, o chybách vím, ale tohle mi zatím nikdo nedokázal říct, jenom, že prý kromě motoru prakticky žádné dostupné nejsou.
[ladis]
(10.4.2026 11:46:18)
Příspěvků: 6, poslední: 20.3.2026 5:33:1874837.Informace
Ahoj, prosím Vás, chci si objednat brusku, se kterou obrous8m lodičku Velorexu 560. Jakou objednat brusku? Excentrickou, vibrační nebo multi brusku (delta brusku) ? A proč?😊 Díky moc
Musíš s citem. Moc netlačit a dělat krouživý pohyby.
[vladab]
(20.3.2026 5:33:18)
To je pravda, ale zase na těch zaoblených částech nenechá ta multibruska plošky?
[Prohorovka]
(19.3.2026 13:07:49)
Tak vezmi tu multibrusku. Její tvar je právě dobrý na rohy a zlomy na loďce. Šlo to s ní fakt dobře, jen to chvíli dá. A dělej to někde venku, nadělá to hroznýho bordelu:-)
[vladab]
(19.3.2026 11:59:50)
Já si právě chci brusku z Lidlu objednat, jen tam jsou za stejnou cenu na výběr tyhle 3, které se ve způsobu broušení liší:
- Excentrická
- Vibrační
- Multi bruska (delta bruska), kterou máš v odkaze co jsi mi poslal
Jen jsem se chtěl poradit, jakou z těch tří variant vzít?
[Prohorovka]
(19.3.2026 10:59:29)
excentrickou se daji brat i zakrivene povrchy to se na lodku hodi bral na bych tu
[Uhlíř]
(17.3.2026 16:59:46)
Příspěvků: 13, poslední: 20.3.2026 14:17:0174836.Elektro
Ahoj,
Mam kyvacku 350/354 s VAPE 12V a ukostrenym -. Motorka jede, zapalovani funguje. Problem je s ampermetrem. Kdyz zapnu svetla, vidim krasne odber. Ale pri jizde nevidim dobijeni. Jinymi slovy, jsem porad v minusu, i kdyuz si myslim, ze VAPE musi dobijet.
Je chyba v zapojeni nebo je to vlastnost VAPE a spinaci skrinky?
Diky.
Ten ampermetr je několik smyček z drátu cca 1,5mm mezi vinutim je na osicce ručička, tum ze upadne rucicka at vlivem vibraci, nebo zkratu,nikdy nezničí pruchodnost ampermetru.
[Mates]
(20.3.2026 14:17:01)
Asi jsem nepochopil spravne "spis tam upadne ta rucicka". Mates asi myslel to, ze driv upadne rucicka nez aby prestal vnitrek ampermetru fachcit...
[Zdeny]
(19.3.2026 20:56:05)
proč by mlátila ručička o doraz?????? Hlavně u 12V soustavy je proud POLOVIČNÍ. Pokud jede VAPE totálně naplno, tedy 150W, tak při 12voltech (reálně 13,4) je to proud něco přes 10amper. A to musí být TOTÁLNĚ VYBITÁ baterie........Protože proud z VAPE do světel se v ampermetru neprojeví.
[monty]
(19.3.2026 20:06:24)
Upadne, protoze to bude mlatit na maximum na + strane?
[Zdeny]
(19.3.2026 17:42:54)
Konstrukce toho ampermetru je dost odolná, jeho zavady na pruchodnost bych se nebál.spis tam upadne ta rucicka,ale at s stane cokoliv bude ten ampermetr pořád průchozí.
[Mates]
(19.3.2026 16:19:58)
Za mě zapojovat ampermetr do soustavy s VAPE se může dost vymstít. Pokud pominu to, že VAPE baterii v podstatě nepotřebuje a její dobíjení teda není nutné ampermetrem nějak extra hlídat (rozpínací relé lze doplnit do serie přepínačem), tak hlavně si dejte bacha na to, aby se izolace drátu od reglu k ampérmetru a zase zpátky k baterce někde neprovrzala na kostru, bo to odpálí regler a doježděno. A nestojí zrovna málo. Takže za mě z reglu rovnou na baterku přes pojistku a neřešit ampérmetr, bo kdo chce echt veterán, ten má mít klasiku, kladívka. ;-)
[Verdom]
(19.3.2026 8:55:19)
dal bych jí tam, kam normálně u verze bez ampérmetru patří - na jednoduchej držák k tachometru, odizolovaný od kostry, žárovka bude prosvěcovat slídu v tachometru
[Marlboro]
(18.3.2026 11:46:38)
Ja ten amptermetr upravil (jak pises, prehodil jsem kotvu/magnet; byla to piplacka, ale povedlo se). Takze ten ukazuje spravne +/-.
Jako dalsimu indikatoru bych se asi nebranil (i kdyz nevim, kde bych to vyvedl; mozna nekde pod sedlo jako jednoduchou LEDku nekam). Ale nejvic me jde o to, aby se rucicka ampermetru dostala do + kdyz to nabiji.
[Zdeny]
(18.3.2026 7:14:47)
Taky se obávám, že ampérmetr ve spínačce je koncipovanej na ukostřený +, tzn aby ukazoval správně (do - při odběru v klidu, do + při dobíjení) je třeba v ampérmetru otočit magnet. Jelikož máš 12V a tudíž má regler i výstup na kontrolku dobíjení, klidně bych jí i dodělal
[Marlboro]
(18.3.2026 6:27:44)
Uz to vidim. Mam to zapojene presne jak pises a prepojim to dle obrazku. Uz me to dava smysl. Moc diky.
[Zdeny]
(16.3.2026 14:07:45)
Ciste nahodou nekde nemas schema toho noveho zapojeni? :-) Jde mi o to na ktery kolik to ma jit ve spinacce a pak od jakeho koliku zpet k baterce.
[Zdeny]
(16.3.2026 12:32:16)
záleží na zapojení. Standardně jde červený z reglu vape přímo na baterku bez pojistky a následně jde z baterky přes pojistku do spotřeby. Musel by ti tenhle drát jít přes spínačku, aby ti ukazoval ampérmetr dobíjení.
[maspe]
(16.3.2026 12:20:04)
Příspěvků: 5, poslední: 30.3.2026 15:29:5374835.Informace
Dal jsem nový palivový kohout na Jawu Betku. Po namontování a odzkoušení mi celá nádrž vyteče v poloze ON a nezůstane mi nic na rezervu. Totéž se stane i když je kohout v poloze rezerva. Přitom když jsem zkoušel kohout profukovat pusou tak vzduch proudí kudy má. Koupil jsem už druhý kohout ale chová se úplně stejně. Nesetkal se někdo s podobným problémem. Díky za odpověď.
Franta: Tím to nebude. Ta trubička v kohoutu je jen proto, aby fungovala funkce rezervy paliva. I kdybys s plnou nádrží přepnul rovnou na rezervu, tak plovák musí spolehlivě zavírat. Pokud tak nečiní, tak je někde chyba:
a) špatně těsnící jehlový ventil - nutno zabrousit;
b) špatně seřízený plovák - nutno seřídit
c) děravý plovák - nutno zaletovat/ zalepit/ vyměnit;
d) drhnoucí plovák - nutno zjistit příčinu a odstranit.
[Ota]
(30.3.2026 15:29:53)
řeím problém že mi plovák neudrží palivo v karubrátoru a asi je to tím, že jsem tam nedal tu trubičku, protože pak nádrž vyvine velký tlak na lovák a ten to neudrží.
[Franta]
(29.3.2026 20:45:01)
Ahoj, setkal, špatně vyfrézovaná drážka. Úplné zavření kohoutku bylo v poloze úhlopříčné.Jde pak už jen o zvyk...
[tt]
(29.3.2026 0:43:33)
Co se stalo me bylo to, ze jsem koupil novy kohout a bylo tam spatne tesneni. Tim myslim to kulate co je uvnitr kohoutku. Po vymene vse ok.
[Zdeny]
(16.3.2026 14:09:34)
Tam je klasický trojcestný kohout? Tzn., že v normální poloze teče palivo přes dlouhou trubičku a v poloze pro rezervu bez trubičky přímo do kohoutu ode dna nádrže? Kohout rozeber a podívej se, jestli je dobře sestavený, jestli je ta dlouhá přívodní trubička správně nasazená.
[Ota]
(16.3.2026 13:53:56)
Příspěvků: 13, poslední: 19.3.2026 10:10:0374834.Veteráni
Ahoj, nikdy se mi nepovedlo spoj mezi kolenem a válcem utěsnit, zkoušel jsem dávat dvě těsnění, utahovat horké... Vydrželo to vždycky jenom chvíli.
Teď dělám větší generálku a měním výfuky za Hadrávka, tak bych to rád utěsnil, abych zase nebyl za jízdy celej od oleje. Můžete mi prosím poradit? Rád bych tam třeba použil nějaký tmel, ale aby to pak šlo zase rozebrat. Díky
Ty měděné kroužky jsou fajn, ale v pohodě těsní i ty hliníkové. Akorát se musí matice pořádně utáhnout. To znamená né tím klíčem z Jawího nářadí, nebo sikovkama, ale do výřezu matice zapřít železnou tyčku a poklepat kladivem. Po zahřátí a zchladnutí třeba ještě jednou - dvakrát a už z toho spoje ani nekápne. Takhle to dělám přes 25 let a nikdy nebylo třeba žádné šňůry, nebo tmelu.
[Jad]
(19.3.2026 10:10:03)
Azbestová kamnářská šňůra - rozplést na jednotlivé provázky, po aplikaci a zahřátí párkrát dotáhnout a je klid. Samozřejmostí je, že se koleno s vejfukem volně nejebe pod motorkou na utrhaných a povolených šroubech.
[pavelEC300]
(17.3.2026 7:57:58)
Já se zrovna dnes schválně díval na svá kolena u 634. Od sestavení najezdeno asi 10tisic km, a nikde ani kapka. Dál jsem tam kdysi těsnící kroužek z Jawa dílů - měď nebo hliník - to už si nepamatuju, lehce jsem ten kroužek máznul červeným silikonem, mírně utahnul a po době na zaschnutí ještě finální dotažení. Určitě jsem se snažil dát kolena na válce rovně a k tomu dopasoval držáky na tlumič a celkem to sedlo.
[agent]
(16.3.2026 20:55:19)
JEdnoznačně utahnout kolena (ne úplně nadoraz), aby šlo s nimi ještě trochu pootočit. Pak nasadit tlumič výfuku. Musí sedět na úchyty. Jakmile se musí páčit, aby sedl výfuk = problém. Zkoušel jsem šňurku, ale netesnilo. Pomohla výměna kolen. Rozdíl v tvaru byl fakt malý. Teší to teď parádně.
[bobanito]
(16.3.2026 19:40:44)
Napakovat spoj kamnářskou šňůrou, z baubau za pár kaček v metráži. Raději tenčí a víc závitů než naopak.
[ladis]
(16.3.2026 19:15:38)
Azbestová šnůra či něco podobného.30 let to tak dělám a max spokojenost.Šnůra patří mezi přírubu kolena a matici.Namotáš pár závitů,dotáhneš matkou.A ještě jednou.Pozor na závit ve válci,lehce se může poškodit.
[rider634]
(16.3.2026 18:51:45)
Nějaké tekuté těsnění bych tam na originál těsnění v rozumné míře rád dal, ale ten motorový tmel to asi neudrží kvůli teplotě, nebo ano? Taky se mi u předchozích výfuků povolovaly matky, ale to mohlo souviset s tím, že koleno nesedělo na válci.
[Jawa_forever]
(16.3.2026 16:29:30)
Takže správný systém bude nejdříve bez těsnění namontovat kolena a potom k tomu zkusit tlumiče výfuku. A upravit držáky tak, aby tlumiče seděly bez násilí.
To bude ten problém, který jsem měl na současné motorce, protože držáky i výfuky byly zohýbané.
[Jawa_forever]
(16.3.2026 16:25:40)
Problém bývá hlavně ve špatném úhlu kolene. Jakmile se utáhne tak, aby sedělo do válce, často nesedí doutník na úchyty. Pokud to na sebe sedí hezky, udrží to i originál těsnění. Pro sichr se dá máznout motorovým "silikonem" a přitáhnout. Pokud to nesedí, bude potřeba to dohnat třeba tou šňůrou. Hlavně nepoužívat těsnící pasty na výfuky, většinou to stejně začne sáknout a navíc jako bonus to zatvrdne a nejde rozdělat.
[longr]
(16.3.2026 14:38:48)
Patří tam takovej dutej hliníkovej kroužek, kterej se po dotažení rozmáčkne a utěsní mezery. Obvykle to ale netěsní důkladně, takže je třeba pod matici kolem kolena namotat pár závitů azbestový šňůry. Ta už se sice dnes neprodává, ale určitě bude ne trhu obdobný výrobek (nějaké kamnářské šňůry).
[Ota]
(16.3.2026 13:41:18)
Ahoj, já řešil to stejné. Neustále poblité bloky motoru od prolínajícího sajrajtu ze spoje koleno - válec. Ukázalo se, že koleno má špatný tvar, nepatrně víc směřující nahoru. Rozdíl nepatrný ale zásadní. Ted mám koleno co pasuje a nikde zatím nic neprolíná. Původní kolena byla dle prodejce na typ 634 ale asi jsou snad na 632. Řešeno s PARTDeck, a max. spokojenost. Těsnění do toho spoje od PARTdeck, kombinace plech a něco jako fíbr.
[bobanito]
(16.3.2026 13:34:41)
Tohle neporadím, ale mezi koleno a tlumič se dává o-kroužek z materiálu Viton, označovaného také jako FPM80. Originální těsnění je 40x4, ale dá se tam nacpat větší, například 40x5. První číslo označuje vnitřní průměr o-kroužku, druhé průměr materiálu. Čím tam dostaneš větší, tím lépe.
[Ferda]
(16.3.2026 12:57:16)
Příspěvků: 4, poslední: 16.3.2026 13:00:3074833.Informace
Zdravím, mám dotaz jak sundat pojistný kroužek futer přední vidlice u kývačky. Je na to nějaký přípravek, nářadí? Není někde na netu video? Díky
malý šroubováček, případně zahnutá jehla (preparační) apod.
[longr]
(16.3.2026 13:00:30)
Já používám 2 mini šroubováky.S nimi to jde ale je potřeba kroužek sundavat velice opatrně.Jinak řečeno,je to práce pro vraha.
[rider634]
(16.3.2026 8:44:35)
Obcas je dobry ty futra sklepnout dal na vidlici, muzes je napred ohrat jde to posunout i rukou, pred koisek duralu do nich klepni a poskocej,pak se krouzek sundavá lip.
[Mates]
(15.3.2026 23:49:42)
Příspěvků: 2, poslední: 17.3.2026 18:54:1274832.Veteráni
nemáte někdo k dispozici nebo nevíte kde sehnat planžetu do spodního ventilku tlumiče pérování ?
myslím ten klasický, např. kývačka vzadu
jestli přijdu na to, jak vložit fotky, tak doplním
děkuji
díky
zkusím
zatím jsem vyndal z jednoho, co se mi povaloval ve sklepě
asi kdysi tekl...
[Michal]
(17.3.2026 18:54:12)
Příspěvků: 3, poslední: 17.3.2026 7:24:4674831.Elektro
Chtěl bych se zeptat jak je táhnutý svazek kabelů elektroinstalace na jawě panelce, kaliforianovi, kývačce...aj..
Pod horním jeklem rámu v místě zadního uchycení nádrže je ohlý držák, chtěl bych se zeptat jak je táhnutý kabelový svazek jestli jde mezi tímto držákem a horním jeklem rámu(je tam trochu místa pro svazek) nebo jestli jde pod tímto držákem??
Samozřejmě spodem a přichycením páskou, v tom držáku není moc místa. Mně spíš vadí, jak je řešeno uchycení vepředu. V místě vyústění pro indučku to zapáskuju, to je v pohodě. Ale pak je smyčka a svazek ústí do masky světlometu a tam se to při otáčení řídítek tře v mezeře mezi rámem a nádrží. Taky tam bužírka většinou po čase praskne, když ztvrdne. Jo a ještě jsem měl problém u 350 s držákem indukčních cívek a jejich usazením na rám, aby nevadily při nasazení nádrže. Je tam dost natěsno a s konektory jsem laboroval, aby nechytaly o kostru.
[Jantus]
(17.3.2026 7:24:46)
Pod držákem. U ČZ to jde kolikrát i bokem (i u originál elektroinstalace) a v pohodě, kabeláž je v bužírce.
[Čezet-rider]
(15.3.2026 21:10:15)
Davam pod v buzirce, Před a za davam drcpasku. Vzdycky mi bylo lito hoblovat ten svazek šroubem nádrže. U califa je tam trubka na silentbloky,tam to asi potahnes jedine spodem.
[Mates]
(15.3.2026 11:37:46)
Příspěvků: 17, poslední: 29.3.2026 9:29:3074829.Veteráni
Ahoj,
koukal jsem, že se nedá koupit originální airbox na Jawa 350/634, ale dělá se jiný typ, který má psáno, že je na 640.
https://www.partdeck.cz/index.php?route=product/product&path=110_111_115&product_id=4408
Můj dotaz je, zda používá stejnou vložku filtru a zda je jeho použití v pohodě. Guma na připojení se používá ta, co je na fotce i pro 634?
Schránka se dělá tahle, je tam nějaký rozdíl proti originálu?
https://www.partdeck.cz/index.php?route=product/product&product_id=5194&search=schr%C3%A1n&category_id=115
Dík moc
Udelat kopyto z MDF a vylisovat z ABS .... Forem musi byt nekolik a nakonec to slepit. Cena bude nesmysl, oproti puvodnimu vstrikolisu.
[Mates]
(29.3.2026 9:29:30)
budu rád, když to někdo zkusí. Můj odhad - bude to fungovat, schránka vyjde tak na 1000-1500, na první pohled to bude vidět, že to není originál, prodá se jich tak 5 (protože 638 schránka bude stát třetinu a na ortodoxní renovaci kde musí být schránka 634 to taky není). Bude to "stát" tak 10-30 hodin práce a tak 2kg filamentu - na to se dopracovat k něčemu co funguje. Takže jako volnočasový projekt pro někoho kdo se nudí - super.
[maspe]
(22.3.2026 21:09:26)
Nešlo by udělat bateriovou schránku svařovanou z více vytištěných částí? To by mohlo zvýšit pevnost. Nebo tisknout PA, případně PA-CF nebo ASA/ABS? Tyhle matroše i z tiskárny vydrží fakt dost.
[longr]
(20.3.2026 12:44:06)
monty: uvažovat možná. Realizovat spíš ne.
[maspe]
(14.3.2026 21:25:45)
Už to skoro dvacet let nedělám, ale tahle forma by zhruba milion stála už tehdy.
[Jawa]
(14.3.2026 16:46:54)
MASPE - a co uvažovat o formě vstřikolisové? To nebude za milion.....
[monty]
(14.3.2026 15:29:22)
Zásadní věc u tisku je mechanická odolnost. Airbox je v pohodě. Akorát u schránky pod sedlo se musí počítat s tím, že to drží baterku, která není úplně lehká, a tisknout tak, aby nemohlo dojít k prasknutí mezi vrstvami.
[maspe]
(14.3.2026 12:03:59)
Třeba jitrnice a hrnce na kývačky už se dělají, filtry na pincka nebo jawettu taky, tak je jen otázka času, než se toho někdo ujme.
[longr]
(13.3.2026 19:54:54)
Tohle udělat není problém - stačí kutilská edice nějakého cadu (solid edge, autodesk fusion), nějaká měřítka, úhloměr. Půl dne zábavy a je reverzní nativní model hotov, potom nějaká běžná 3D tiskárna (případně promyslet, jak rozložit) PETG a hotovo.
Dohromady potom složit svářečkou na plasty (např z autokelly - je to za hubičku) dát dohromady a hotovo. Dělat 3D scan a ten převádět, opravovat atd. bude možná i časově náročnější.
[mais]
(13.3.2026 18:30:39)
Dolin: Pro specializovanou firmu disponující 2D scannerem a tiskárnou jistě nikoliv. Otázku je pak ovšem cena...
[Ota]
(13.3.2026 14:08:45)
A 3D tisk??? Je složité to naskenovat a nechat vytisknout???
[Dolin]
(13.3.2026 11:28:00)
Když jsem před 14 lety sháněl podsedlovou schránku na 634, nabídli mi v obchodě u Vorla tu na 640. Že je sice jiná, ale lidi to berou a musí se uříznout celej ten otevřenej bok napravo a pak to pasuje. Nakonec se mi podařilo koupit použitou, jeden kluk rozprodával 634 a tak za 2 stovky byla moje.
[pračlověk]
(11.3.2026 20:59:25)
Ahoj, diky za dotaz, chtel jsem se zeptat na to same. Ja mam na 634 filtbox opravovany-svarovanim plastu dotvoreno olamane hrdlo sani. Poohlizim se po novem, pokud by praskl. Prave ten 640 by mohl byt alternativa, tak snad nekdo napise.
[bobanito]
(9.3.2026 20:03:22)
Ahoj, s těmi odřezy žeber opatrně. Narval jsem do 640tky 12Ah baterku, a ruply mi všechny strany držáku, a musel jsem ho vyhodit.V práci jsem vyrobil držák na baterku nerezovej.Dalo to práci, ale baterku může dát jakoukoliv.ta šířka 151 mm mi přijde jak naschvál. Viz Ota, vložka je stejná, 640tka má zadní trubky trochu zvedlý ale rozteč bude stejná, takže budeš muset upravit nějaký ten otvor pro uchycení
[Michi]
(9.3.2026 19:22:36)
Díly nechej svařit v opravě plastů. Je to mnohem kvalitnější oprava, než lepení.
[longr]
(9.3.2026 19:01:38)
Díky Oto za reakci. Můžu zkusit ty staré díly opravit slepit, ale je to dost zoufalý. Nezkoušel jste na 350/634 tyhle díly někdo použít?
[Jawa_forever]
(9.3.2026 10:45:01)
Když už ti to s tou půjčkou odstřelili, tak jediné co mohu potvrdit, že vložka filtru je u obou motocyklů stejná. Ovšem jak samotný airbox, tak i podsedlová schránka jsou jiné. Jestli jsou vzájemně záměnné, to netuším. Rozměrově by to tam asi mělo jít nějak napasovat - základní rozměry rámů jsou stejné, mohou být ale jiné úchyty. Dále pak kastlík na baterku u 634 má větší rozměry, aby se tam vešla baterie 6V/14 Ah, která je o dost větší, než 12V/5 Ah, kterou má 640. Nicméně po odstranění žeber v přihrádce na baterii u 640 tam lze nacpat mnohem větší baterku 9 Ah a po lehké úpravě dorazů sedla jsem do 640 nacpal i 12 Ah baterku. Takže pokud nemáš původní díly, tak ti asi nezbyde než koupit ty z 640 a pokusit se je tam nějak naroubovat, i za cenů úprav.
[Ota]
(9.3.2026 10:01:14)
Příspěvků: 3, poslední: 13.4.2026 20:45:4274828.Informace
4. června to bude deset let, co se zabil Kudrna:
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-na-nymbursku-se-zritilo-male-letadlo-dva-mrtvi-354014
..jojo, na zivo nebyl tak "vostrej" .. :D ... s jeho letadlem jsem se taky sklouzl...
[Bubak]
(13.4.2026 20:45:42)
Hrozně to utíká. To bych neřekl, že je to tak už dlouho. Jstefajn sice na jawamanii prudil, ale když byl jednou na Krucemburku, jak byl opravdu docela fajn...
[Ota]
(25.3.2026 8:53:36)
To byl blbej rok. Na jaře CErin a Soptík, jstefajn v červnu...
[charlie.vlcak]
(24.3.2026 14:42:00)
Příspěvků: 3, poslední: 29.3.2026 16:50:1074827.Tuning a přestavby
Zdarec, dokážete někdo z fotek zjistit, proč mi pořád nesedí přední blatník kejvy na úchytech? Když ho chytnu na prostřední 2 matky na kluzáku, pak jakoby ty postranní vzpěry byly kratší skoro o 1 cm na každé straně, musí se to dorvat hodně velkou silou, až se plech nahoře vybouluje do stran. Na první pohled je rozdíl mezi roztečí vzpěr a roztečí na úchytu - cca 70 mm na vzpěrách už v hodně naohýbaném stavu vs 57 mm na úchytu. Na výšku jsou také krátké, to není z fotek tolik poznat. Prostě tam ten blatník musím dorvat. Je možné, že by se to kdysi při pískování na lak tak šíleně zkroutilo? Díky předem.
edit: fotky jsou v datech.
edit2: délka vzpěr je od kraje lemu na střed díry cca 195 přední a 205 zadní.
Nejjednodušší bys měl, kdyby sis mohl půjčit nějaký jiný blatník na zkoušku. Hned bys měl jasno. Což o to, dopasovat jde leccos, ale pokud bys věděl, že problém je v tom tvém blatníku a jiný tam sedí, tak je snazší sehnat jiný origo a dát do laku.
[longr]
(29.3.2026 16:50:10)
Monty: jo, může být, nevím, byl už tam při koupi. Takže zahodit a dát origo, to asi žádný klempíra dopasovat nedokáže. Nebo jo?
[ladis]
(27.3.2026 14:40:37)
Typuju, že to je turecký blatník.......
[monty]
(25.3.2026 20:55:42)
Příspěvků: 3, poslední: 8.3.2026 18:16:4074826.Tuning a přestavby
Ahoj mám motorku Jawu 555 ale v ní mám motor 21, výfuk mám přitom takový jako má být na 555, asi předpokládám že mi to o dost snižuje výkon co? A jěště ty dosedací plochy výfuku a válce nejsou ani stejný takže mi z toho stříká směs a nejde mi motor do otáček i když ho mám teďka po GO, a můj dotaz tedy zní jestli tam můžu dát koleno a výfuk který je normálně na 21 a jestli mi nebude vadit ty podlahy a revma plechy co na tom mám, uchopení bych si potom nějak udělal ale jak to mam udělat abych tam mohl dát origo výfuk na 21 aby mi to o nic nevadilo? Díky všem za odpovědi
jestli to ze spoje stříká, tak bych tipl, že je ten výfuk jen přicpanej
počkat na čarodějnice, hodit to táboráku a bude
jestli na něm tedy není nějaký luxusní chrom...
[Michal]
(8.3.2026 18:16:40)
ten kříž bych si navařil, mohl bych použíz koleno výfuku J20 a výfuk taky. Přece jenom je to stejný motor
[pionýrek]
(8.3.2026 12:30:00)
Jawa 21 nemá revma plechy a podlahy.
Máš bastl.
Pokud chceš řešit výfuk na J555 z J21, musíš tam míst kříž z 21, abys jej měl kam uchytit.
[Venca_n]
(8.3.2026 11:55:33)
Příspěvků: 9, poslední: 9.3.2026 10:05:0274825.Nejede nebo nestartuje
Ahoj. Dnes jsem po důkladném pročištění karbu a nabití baterky po delší době nastartoval svoji panelku. Chvíli i jela, ale nic moc za plynem. Motor prděl, jako tarokování. Ujel jsem tak 100 m, pak se najednou chování úplně změnilo. Na plný plyn otáček jak na volnoběh, při ubrání plynu chcípla. Nakoupnout šla jen s plným plynem, ale otáčky držela tak tak, aby nechcípla. Takhle držela i desítky sekund. Změna nastala, když jsem za tohohle bídného chodu motoru zastavil přívod paliva. Jakmile klesla hladina v karburátoru, otáčky vystřelily nahoru. Reakce na plyn parádní. Tož a čím to je, a co s tím? Že benzín nedotíká, to je celkem běžná závada, ale že je ho moc? S otevřeným kohoutkem benzín nikde neprotíká. Hladina ve filtříku stojí. Jakmile zmáčknu cupák, tak je vidět, že benzín přitíká. Z toho usuzuji, že jehlový ventil funguje.
No vida, tak to byl stejnej problém, jako u mě:-)
[Ota]
(9.3.2026 10:05:02)
Tak zda se ze za to mohla povolena VT. Zrejme nepozornoat pri skladani karbu.
[bobanito]
(8.3.2026 11:50:02)
Praclovek: to by bylo vysvetleni, ja ale hlavni trysku nevyndaval. Ze by se v ultrazvuku povolila a ....
...
[bobanito]
(8.3.2026 11:48:50)
Me kdysi tohle delal potah na sedlo. Koukal z nej dole cíp a zaviral mi vstup pro vzduch airboxu. Po sundani sedla bylo vsechno v pořádku... No trvalo to nez sem na to přišel.
[Mates]
(8.3.2026 9:02:33)
Praclovek: to by bylo vysvetleni, ja ale hlavni trysku nevyndaval. Ze by se v ultrazvuku povolila a ....
...
[bobanito]
(8.3.2026 7:35:57)
To jsem tak kdysi dávno před 30 lety čistil karburátor a nevrátil jsem zpátky hlavní trysku, vytřepal jsem ji z hadru a nikdy jsem ji už nenašel. Chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jaka velikost tam má být.
[pračlověk]
(7.3.2026 23:57:28)
Ještě mě napadá, nemohlo by to dělat přicpaný sání? Do toho jsem nehrabal, ale jeden nikdy neví.
[bobanito]
(7.3.2026 19:50:49)
ok, rozmontím znova ten karb a zkusim znova pročistit/profoukat. Něco dalšího? Mě nic moc nenapadá. Jako že superchudá směs, to si představit umím, ale tohle?
[bobanito]
(7.3.2026 19:48:44)
Je to brutálně bohatý. Musíš přijít na to, proč. Když jsem kdysi skládal karbec na 634 po vyčištění, tak do závitu na volnoběžkou trysku se dostala nějaká špona a tryska nešla dotáhnout. Motorka šla nastartovat jen s obtížemi, motor se udržel v chodu jen pod plynem a z výfuku šel černej kouř, jak z dieselu. Tak možná se ti přihodilo něco podobnýho.
[Ota]
(7.3.2026 19:44:37)
Příspěvků: 22, poslední: 16.3.2026 10:58:0874824.Informace
Nazdar lidi, už jsem to prolítl.
Je tu k vidění zajímavá stavba novýho Kalifa (Někteří víte).
Nová 750 se mi na živo nelíbí ještě víc než na fotkách. V sedě mi trochu vadilo, že jsem se kolenama opíral o trubkovej rám pod nádrží.
Co mě překvapilo byl novej litr. Mě se to líbilo, fakt mě to přijde pěkný. I ten tubus reflektoru tady vypadá líp. Trošku si nejsem jistej, jak dobře se budou odečítat údaje z těch pidi budíků na nádrži. Fotky hýr:
https://www.rajce.idnes.cz/daryth/album/2026-03-06-motosalon-jawa
V Jawě snad probíhala i výroba pro jiné podniky. Výfuky pro letecké Rotaxy apod. Jestli to ale ještě funguje, to nevím.
[longr]
(16.3.2026 10:58:08)
Ještě jsem si tak všiml jedné věci. Kdysi v roce 2024 měla být ukončena výroba dvoutaktních 350. Dokonce i sám pan Kraft říkal že výroba je ukončena a už nikdy se dělat nebudou. Zároveň ale bylo výročí 40 let motoru 638 tak na tu počest udělaly těch 40 výročních motorek které pokud jsem dobře pochopil měly být i poslední vyrobené. Postupně tady tyto dvoutaktní 350 zmizely z nabídek všech obchodů na internetu. Na oficiálních stránkách Jawy taky 350 2T zmizela z nabídky. Celý rok 2025 byla po těch 350 2T slehlá zem a ted najednou si všímám že na ofiko stránkách opět jawu 350 2T nabízejí, dokonce tam i píšou že výroba zůstala zachovaná a jsou připraveni dodávat jak díly tak kompletní motocykly. V internetových obchodech už jsou ty 350 2T opět nabízeny. Nemáte někdo bližší info? Celkem by mě o tom i něco zajímalo :D
[BooCheer]
(16.3.2026 10:11:57)
Deadman- a copak v tejnici něco VYRÁBÍ?
Indický motorky jen vybalujou z beden, na čínský Shineray dělají nádrže a stojánky, zbytek je taky hotovej. JEDI a GEENY taky jen vybalí z bedny.
Zbývá 50 dvoutaktů 350, a ty nahradí 50 novejma 730Twin. Takže rukama tam bude odhadem dělat 17 lidí, copak by to uživilo víc?
[monty]
(16.3.2026 8:03:42)
Nechápu proč se to nejmenuje Californian......
[Mira]
(15.3.2026 20:45:41)
sam> To video z továrny je brutál "Tohle je celá naše výrobní technologie". Jedno staré NC, malá svařovna na plechy, stanoviště kde týpek sváří ručně na koleni COčkem, lakovací box a prášková lakovna. To vypadá jako SRO se 7 zaměstnanci, "továrna na motorcykly" to není ani z dálky.
Pokud je jedno patro výroba, zajímalo by mě, co je v těch zbylých. Muzeum socialismu?
[Deadman]
(15.3.2026 16:05:27)
Ten Kalif se mi neskutečně líbí. Kluci vytvořili něco, co dávno měla vytvořit samotná Jawa. To je přesně to o čem pořád mluvím. Proč Jawa nevyužije svoje modely 640 v provedení style, retro, případně okořenit nabídku provedením californian, tramp atd.... a nedá do nich nějaký normální motor aby se tyto motorky mohly legálně provozovat i v zemích EU? Ten indický motor by na to byl ideální, navíc v tom i dobře vypadá, vyloženě do toho pasuje. Tady tohle co dokázali kluci z Partdecku bych spíše očekával od Jawy. Jenže to by pro ně byla práce, lepší je lepit nálepky a přeprodávat čínský balast.
Z té tisícovky moc nadšený nejsem. Zezačátku jsem tomu fandil a ta motorka se mi i líbila do té doby začly pomalu vyplouvat na povrch jisté věci a stále vyplouvají, jako pro příklad že to co vidíte jako motor tak neni motor ale plastový celokryt vypadající jako motor. A to co se nachází pod touto maketou motoru to nikdo neví. To co je na té motorce nejvíc důležité, nejvíc očekávané, nejvíc zajímavé, spolklo to desítky milionů dotací a skoro 20 let se o tom mluví a čeká se na to, to je právě ten motor. A oni ho naprosto dokonale zakrytují aby nešel vidět a vytvoří na něm jakousi kulisu naprosto fiktivního motoru. Takže buď tam je zas nějaký čínský zázrak a nebo tam ani žádný motor neni :D Myslim si že tohle je od Jawy sprosté plivnutí do xichtu všem, kteří tu značku mají rádi a doposud ji jakkoliv podporovali. A o té ceně milion a půl se ani nebavím. Nedivil bych se kdyby ta motorka byla narychlo zplácaný nefunkční fejk a ta informace o tom že už jsou dopředu vyprodané pouze jen lživá pohádka. Kdyby náhodou někomu jeblo a chtěl si to za tyto prachy koupit tak aby to bylo pojištěné výmyslem že všechny už jsou vyprodané
[BooCheer]
(15.3.2026 13:23:25)
Jo, i ty detaily to trochu srážely. Černý přední blatník a plast na nádrži vypadaly, jako by někdo nezvládl práci s plničem. Plastové víčko na brejlích je normálně z 640. A ta snaha připodobnit to od kývačky po 634 je taky ve výsledku takový kočkopes. Maska podivná a dokulata, nádrž s hranami a krovka za sedlem zas oblá.
Ale když pominu detaily, které to naživo kazí, tak to vypadá v reálu líp, než z fotek.
[longr]
(12.3.2026 14:48:32)
Jawa 1000 - nejsem cílovka, ale za ty prachy bych čekal větší důraz na detail, notabene na něčem, co uvidí desítky tisíc lidí. Plastové víčko s nápisem Jawa na brejlích, omotaná spodní hadice k chladiči textilní páskou a nedokázali ani objednat zadní třmen Brembo ve stejné barvě jako přední třmen.
[jc3]
(12.3.2026 13:46:27)
Zde je moje krátké video co sem natočil u litru.
https://www.youtube.com/watch?v=KMd-4CDTyCE
Za mě je to celkem hezké a bral bych to, I když je jich údajně již asi 6 prodaných, je cena extrémně vysoká. A na litru Jawa dle mého tratí, protože i výroba bude plánovaná jen v malých sériích. Obecně na tom Jawa i tak asi prodělává. Ale líbí se mě to. Proč? Protože to je úplně jiné než cokoliv uniformního na tom Motosalonu. U většiny motorek strhnete nálepku s logem a nepoznáte jestli Čína nebo jiná Čína, Ind nebo Japonec (obecně, nebrat mě za slovo - retro Kawa 900 je nádherná!).... nicméně uniformita těch transformers hmyzích xichtů je divná....
[Dolin]
(12.3.2026 9:58:39)
Nový litr, je asi to nejzajímavější co z Jawy za posledních 50 let vyjelo, ta cena to ale asi bohužel zabíjí.
[Sukin]
(11.3.2026 9:37:50)
Jad: vstrekovanie, lambdy, senzory všetko dokopy okolo riadenia motora predáva napríklad Bosch ako hotové riešenie. Odladiť mapu pre hotový funkčný motor nebude zložité.
Myslím si že borci čo jazdia do vrchu s upravenými autami, ladia väčšie šialenosti s univerzálnymi RJ motora
[Milos634]
(10.3.2026 22:53:15)
Jad: EU homologaci asi ne, pro individuální schválení mohou být mirnější podmínky. Podobně, jako někteří dovozci kusově schvalovali UAZy, kterých se prodalo řádově více než se kdy prodá těhle staveb od Jawy.
Tu cenu nastavili snad schválně, aby se jich celkem prodalo do 3 kusů a vystačili jim na to díly odkoupené ze zkrachovalé MZ.
[Deadman]
(10.3.2026 9:05:51)
Ano, ty diskuze poukazující na nápadnou podobnost s MZ jsem zaznamenal už před lety, když se o tom motoru začalo mluvit. Ale nečekal jsem, že by v Jawě zvládli takový letitý motor poladit, aby splňoval současné emisní normy a mohli ho v roce 2026 namontovat do motorky...
[Jad]
(9.3.2026 21:25:35)
Má to toľko spoločného s MZ 1000, že radšej na to prišrobovali dekle. Keby mali svoj motor, načo by ho schovávali, alebo prečo by ho samostatne nepredstavili, neukázali
[Milos634]
(9.3.2026 19:51:36)
Čína to není, ale otázkou je, jak moc to má společného s MZ 1000.
[longr]
(9.3.2026 19:02:48)
A má ten litr aspoň motor, co v Jawě dlouhá léta za dotace vyvíjeli, nebo je to koupená čína?
[Jad]
(9.3.2026 8:45:33)
Litr nehodnotím, to je mimo. 730 by ušla, pár změn a úprav a mohla by to být hezká motorka. Ta snaha všechno někde zaoblit a aspoň něčím násilně připodobnit kývačce je spíš na škodu.
Kalif je dobrý počin. Kluci navíc mají myšlenky, co kde posunout, vylepšit a upravit, takže cokoli mě napadlo, už mají rozmyšlené.
[longr]
(8.3.2026 9:26:56)
Monty: ale ten BMW rozebranej 1300 motor byl pěknej.
[70CB750]
(8.3.2026 9:00:01)
Byl jsem ve čtvrtek.
Kalifka jen pochvala, ještě spoustu práce máte před sebou,ale nápad skvělý.
Nová 730 zblízka lepší než na fotkách, 1000 prostě nocoment.
O BMW a dalších značkách sem přece psát nemůžu, ne?
[monty]
(7.3.2026 20:37:21)
Příspěvků: 18, poslední: 7.3.2026 23:46:5874822.Informace
Hezký den, prosím, co používáte za pomůcky, aby vám při demontáži a montáží řadícího hřídele nevyskočili čertíci s pružinami do převodovky? V katalogu přípravků jsou tam dvě ocelové planžety, které kdysi míval i Etovar (bohužel jsem si je nestihl koupit), v galerii Panelka z Titanicu tam zase Verdom použil kus plechu. Co používáte vy a hlavně z jakého materiálu? Stačí obyčejný 1mm silný plech? Díky moc
nic a nebo vhodnou špachtli. Poslouží i ustřižená petka nebo plechovka od piva
[Marlboro]
(7.3.2026 23:46:58)
kus plechu
[monty]
(7.3.2026 20:37:56)
[Čezet-rider] No jo máš pravdu,omluva.
[rider634]
(7.3.2026 12:42:24)
[rider634]: Když už tak Dočkal. :)
[Čezet-rider]
(7.3.2026 12:14:56)
Dočekal,Dočekal,Dočekal.Pořid si tuhle knížku ,nastuduj ji a nemusíš se na nic ptát.Je v ní totiž úplně vše.
[rider634]
(7.3.2026 10:43:43)
Neřeším hodím jakýkoliv plech co je po ruce
[kocourluk]
(6.3.2026 13:20:09)
Běžně jsou špachtle i nerezové a tloušťka plechu kolem 0,3 mm. Použij, co seženeš. Já zatím vždycky použil pouze prsty nebo šroubovák a měl jsm štěstí, že když už čertík někdy vyletěl, tak ven a někam, kde jsem jej snadno našel :)
[longr]
(6.3.2026 11:03:46)
Plechovka od piva má asi desetinu, tak ji přehni. Bohatě stačí.
[ladis]
(5.3.2026 22:41:44)
A jaká konkrétní špachtle to má být? Na karosářský tmel? Jak je to silný plech? Koukal jsem do katalogu servisního nářadí a ta planžeta je silná 0,2 mm a má 100 na 75 mm. Nevíte, kde sehnat planžetový plech síly 0,2mm?
[Prohorovka]
(5.3.2026 21:31:47)
Stačí špachtle.
[Mates]
(5.3.2026 19:57:49)
Pri použití mäkkého plechu sa čertíky "zadierali" do plechu, čo spôsobilo zadrhávanie. Preto už roky používam širšiu špachtlu, ktorú si trochu naolejujem, aby sa čertíky ľahko kĺzali po plechu. Špachtla má tvrdší plech oproti plechu z piva a pod.
[MV]
(5.3.2026 19:21:35)
Mám originální přípravek - ocelovou planžetu. Je dost tenká, 1 mm plech bys tam ani nenarval. Myslím, že by tam šla strčit vhodná špachtle.
[Ota]
(5.3.2026 15:17:44)
Dva šroubováky, v případě přípravku - kus plechu
[Čezet-rider]
(5.3.2026 11:02:41)
Nepoužívám většinou nic, vždycky zapomenu.
Jinak se dá použít plech z plechovky, slabý plast a podobné věci.
[PB]
(5.3.2026 10:15:57)
Kus plechovky nebo PETky.
[vladab]
(5.3.2026 9:49:21)
Příspěvků: 18, poslední: 15.3.2026 19:17:2874821.Veteráni
Ahoj, před nedávnou dobou jsem tady psal, že mi neřadí motorka.
Závada je rozlomené kolečko převodovky které řadí 1 a 2.
A také v háji spojka včetně lamel.
Můžete mi prosím poradit, kde tyto díly v co nejlepší kvalitě koupit?
Dík.
To kolečko má 16 zubů.
A před ohříváním ještě vyndat pouzdra brzdové hřídele.
[dave-lister]
(15.3.2026 19:17:28)
Ten čep kyvné vidlice má na jedné straně delší závit. U mně to bylo vpravo pod brzdovým pedálem. Levou matici jsem zcela vytočil ven a pravou maticí jsem točil doprava, abych zarezlý čep povytáhl ven. Pak šlo na čep namontovat dvě kontra matice. Kyvku jsem ohříval horkovzduškou a současně točil zarezlým čepem pomocí kontra matek. Po nějaké době trápení jsem čep dostal ven bez poškození. Byl zarezlý zejména v rozpěrce, ale jinak byl v dobrém stavu. Vyměnil jsem pouze dvě pouzdra a metaloplastické vložky.
[dave-lister]
(15.3.2026 19:16:08)
Kromě metaloplastových kluzných pouzder je tam vše kovový. Plastový jsou ještě ty pouzdra brzdového hřídele, ale ty budou v pořádku. Pokud to nebude zarezlý, tak stačí vyměnit jen metaloplasty a těsnící o-kroužky - většinou i s miska, protože budou okyslý.
[Ota]
(6.3.2026 7:01:26)
Souhlasím, ale nedokážu najít ani všechny ty díly... třeba ty rozpěrky nikde nevidím, a jestli jsou z plastu, tak je budu muset vyměnit.
[Jawa_forever]
(5.3.2026 15:48:06)
Nejlepší je, když to rozebereš - pak poznáš, jak je to složený. Není na tom nic složitýho.
[Ota]
(5.3.2026 15:21:58)
Jsou to taková tenká plastová pouzdra, zajišťující vystředění a "kluzné" uložení brzdového hřídele v čepu kyvky.
[Ota]
(5.3.2026 15:21:05)
Díky za rozkres. Ty válečky číslo 4 jsou co? V prostředku je přece brzdová páka.
[Jawa_forever]
(5.3.2026 15:02:27)
Teď už se mi do toho rozebírání moc nechce. Je to minimálně 30 let nerozebírané.
Nebo to mám fakt rozebrat? Není někde dostupné foto nebo video, jak je to tam poskládané?
[Jawa_forever]
(5.3.2026 9:50:52)
Pokud budeš tu kyvku rozebírat, tak to nejdřív rozeber a pak teprve kupuj díly, co je potřeba vyměnit. Určitě vyměň metaloplasty, ale pouzdra a čep většinou není třeba měnit, pokud byly řádně namazané. Pokud tam máš díru po maznicí, tak jí tam dej, ať se tam nedostává voda. Pokud díru nemáš, tak jí tam nevrtej. Důležité je hlavně všechno pořádně namazat při montáži. Já na to používám grafitovou vazelínu, protože i když se schne, ten grafit má stále kluzné vlastnosti.
[Ota]
(5.3.2026 9:40:57)
A nemáš nejlepší to rači nekupovat z druhovýroby, ale pořídit si druhý motor nebo celou jawau na ND?
Já nejsem sice Jawista, ale měl jsem MZetu a nejen já jsem si všiml, že s těmi druhovýrobními díly je vždycky nějaký problém.
[Jura17]
(5.3.2026 7:04:30)
Matky mají kuželový tvar směrem k rámu. Kužely na matkách čep ustaví/vystředí v otvorech v rámu. Jestli jsi ty matky měl povolené, tak se asi mlel čep v rámu a ne čep v kyvce. Tj. jestli po dotažení kyvka už nemá nežádoucí vůli, tak je to OK.
Ale jak píše maspe, jednou za čas by se to mělo rozebrat a promazat, aby čep v kyvce nezarezl, pak to nejde rozebrat...
[Peterson]
(5.3.2026 0:05:34)
Ještě jsem zkusil přitáhnout na obou stranách kyvky matky, trochu to rukou klíčem šlo a vidlice se přestala mlet ze strany na stranu. Nikdy jsem to nerozebíral takže úplně nerozumím tomu, jak to funguje. Asi jsem to nevyřešil, nebo ano? Ptám se proto, abych zbytečně nesundaval kolo a nerozebíral to. Mám vyndaný motor, motorku na zvedacím stole s připevněným předním kolem a zadní kolo v luftě, takže ten pohyb do stran byl poměrně patrný. Dík.
[Jawa_forever]
(4.3.2026 23:34:27)
u kyvky kromě výměny metaloplastů je nejdůležitější ji jednou za čas rozebrat. Protože zahnívá čep ve válečkách a hlavně v rozpěrce. Byly kyvky s mazničkou, a i bez. Maznička může pomoci, že namažeš kluzné plochy, takže možná déle vydrží metaloplasty, ale nezabrání tomu, aby čep zahnil, takže pak nepůjde rozebrat vůbec.
[maspe]
(4.3.2026 22:38:37)
Jo, už jsem koupil českou výrobu jak kolečko tak spojku, tak to snad bude dobré.
Teď jsem ještě zjistil, že je volná kyvná vidlice. Mám koupit opravnou sadu od Partdecku, nebo je lepší řešení?
[Jawa_forever]
(4.3.2026 19:29:49)
Fotku sem dát neumím, ale ze strany je ulomený jeden čudlík ze čtyř.
[Jawa_forever]
(4.3.2026 19:15:39)
Rozlomené kolečko? Nafoť to, to mě zajímá. Našel jsem ho např. na fichtlkrámku - je to ovšem Thaiwanská replika...
[Ota]
(4.3.2026 18:26:14)
Příspěvků: 14, poslední: 20.3.2026 20:25:0274820.Informace
Ahoj, jsem majitelem Jawky 175 která byla kdysi po renovaci a teď jsem si dokoupil nosič který je z poloviny ve starém laku a z poloviny zrezlý a chci si ho doma nalakovat sám, ale nejsem nijak technicky zručný. Jaký na to bude nejlepší postup? Nejdříve stáhnout zbytky staré barvy, koupit barvožrout nebo ocelový kartáč do vrtačky? Pak odrezovač a po zaschnutí základovou barvu nebo plnič nebo obojí? A vrchní lak chci dělat Jawa barvou ve spreji s tužidlem.
No, ja googlil, ale netusim, ktera je z nich "ta prava". Me to vyplivlo asi deset ruznych cihlovych/hnedo cervenych/... tak jsem zkusil, jestli uz nekdo nema osvedcenou variantu.
[Zdeny]
(20.3.2026 20:25:02)
Krok trochu stranou. Ma nekdo po ruce odkaz na koupi cihlove zakladovky ve spreji? Potrebuju prestriknout vnitrek kastliku.
[Zdeny]
(20.3.2026 12:18:20)
I komaxit se dá nanést na pasivovaný povrch, případně existují komaxitové epoxidové nebo zinkové základovky, jenže to nikdo nezaplatí.
[longr]
(10.3.2026 15:07:02)
Komaxit je mor, dobrý tak do interiéru. Je to plastová šlupka bez antikorozní funkce. Navíc se nedá nanést přes barvu, která by antikorozní funkci poskytla. Pokud se někde poškodí, vlhkost případně i se solí vniká a drží se mezi komaxitem a kovem. Takže z vrchu to sice vypadá jako lak, ale pod ním to brutálně hnije. Pak najednou sloupnete komaxit i s milimetr tlustou rzí.
Komaxit se dá buďto rozmočit ředidlem C6000 a sloupat, nebo spálit hořákem a okartáčovat.
Mechanicky odolnější a hlavně antikorozní je dvousložková epoxydová základovka. Na vrch se dá použít třeba dvousložkový polyuretan. Vrchni epoxydovka je odolná také, ale na slunci matní.
[Deadman]
(7.3.2026 19:03:14)
Komaxit se podle mě moc nehodí na kapotážové díly, vypadá to plastově a nezdá se mi, že to má tu tvrdost akrylátové barvy.
Možná že u rámu je situace jiná, ten vidět není.
Jednou jsem měl komaxit na kole od výrobce RB a od té doby moc tu barvu nemusím. Ikdyž existují barvy, kde je komaxit pěkný i na kolo - např. oranžová mi přišla, že i v komaxitu vypadala dobře.
[Jura17]
(7.3.2026 8:26:53)
Tak pokud se komaxit na nosiči odře, tak ho lehce přetřu barvou - vždyť je to jen kus trubky...
[Ota]
(6.3.2026 7:04:04)
komaxit se sice neodírá, ale jakmile ho škrábneš a dostane se pod to voda, tak jednoho dne to pod tím shnije a pak to upadne celé
ano, jsem nepřítel komaxitu, kdysi jsem si tím nechal udělat disky na osobák a pak následovalo výše uvedené
+ to, že sundat dolů komaxit není pískováním, ale pěkně ocelovou drtí
to se pak plniče spotřebují kila a na šmirglu nechá člověk ruce
ale je to určitě nejlevnější řešení
2 jura17:
stejný je to PUR provedení, taky jednovrstvá barva, co se nemusí "polejt" bezbarvým
[Michal]
(5.3.2026 20:33:25)
Blbý automatický opravy v mobilu: ... do komaxitu aneb práškového laku...
[Ota]
(5.3.2026 9:44:29)
Já dávám nosiče vždy do komoditu. Je poměrně odolný, takže se moc neodírá od gumicuků a přepravovaných zavazadel.
[Ota]
(5.3.2026 9:43:09)
Nejdriv odlakovat, potom dukladne odmastit acetonem, pak primer, zaschnout, ošmirglovat jemný smirkem, znovu odmastit, znovu plnič pórů - podle výsledku by mohly stačit např. 2 vrestvy primeru, jestli ne, přidá další.
Pak naneseš barvu, mě se osvědčil akrylát tzv. "přímolesk", který už nepotřebuje lak.
Ja to stříkáš, nesmí se ti nikde prášit. Každé smítečko prachu ti udělá na laku malou bublinku kterou nedáš pryč.
[Jura17]
(5.3.2026 7:25:16)
plnič se používá tam, kde potřebuješ zarovnat malé dírky
tedy především po pískování
na velké prohlubně je tmel
obecně doporučím to pískování, když není v dosahu, tak dráťák do flexy
vrtačka je pomalá a blbě se drží
s lakem nespěchat, základ nechat klidně týden, aby nezvedl vrchní lak
vrchní - vzít kaslík nebo něco a nechat si namíchat stejný odstín
je-li ta možnost, tak v PUR laku, nemusí se polít bezbarvým a bývá odolnější na odřeniny, což by se u nosiče mohlo hodit
[Michal]
(4.3.2026 21:00:13)
Tady to me taky zajima. Prakticky resim stejny problem, potrebuji prestriknout nahon, blinkry, par mensich dilu a nosic. Nebyl jsem si jisty plnicem, ale vypada to, ze potreba neni.
Odstraneni stare barvy jsem chtel udelat brousenim, ale ta chemicka cesta se zda byt setrnejsi. Jen se musim podivat, jestli je nejaka firma pobliz.
[Zdeny]
(4.3.2026 19:14:30)
Drobný díly dělám takto:
1) Chemicky odstranit barvu, mám výhodu, že mám blízko firmu, která se tím zabývá.
2) Základovka ve spreji.
3) Přebrousit.
4) Do spreje si nechám namíchat přesný odstín, jaký potřebuji a fouknu to tím.
Takto jsem udělal různé drobné díly (madlo spolujezdce, kryt náhonu, stupačky) a vše OK.
[vladab]
(4.3.2026 13:50:31)