Stáří příspěvků: 1 Hodina : 1 Den : 3 Dny : Starší
Příspěvků: 6, poslední: 16.6.2026 21:07:4674912.Informace
Ve Vídni jsem se do bohaté rodiny narodila,
krásná a všeobecně nadaná jsem byla,
herečkou jsem už od mala být chtěla,
ve filmu exthase jsem hlavní roli hrála.
Provdala jsem se za žárlivého boháče,
on extasi skupoval a film ničil,
já utekla mu do Ameriky bez pláče,
užívala jsem si života volnější styl.
Disnymu ke kreslené sněhurce jsem modelem seděla,
vymyslela jsem jak z krabice papírové kapesníčky tahat,
křidla letadlům, nebo semafory jsem vylepšila,
Generálům jsem vymyslela jak rádio neodposlouchávat.
Napadlo mě jednoduše frekvence měnit,
a to v krátkých intervalech nejlépe,
tenkrát se to nepodařilo prosadit,
ale dnes na tom WiFi, GPS funguje.
zítra to bude Eliška Junková :D
[čondra]
(16.6.2026 21:07:46)
kim cattrall
[k.]
(16.6.2026 20:27:23)
A vůbec, když jste tak chytří. Napište sem všichni tipy, která to bude zejtra.
[Daryth]
(16.6.2026 16:47:38)
čondra: To musíš s pafem odpovídat hned? Já se s tím dělám, vymejšlím co tam dát, jak naohýbat věty aby se to rýmovalo a vy máte za tři minuty odpověď....
[Daryth]
(16.6.2026 14:23:08)
Hedy Lamar
[čondra]
(16.6.2026 13:19:33)
Jak se tato chytrá kráska jmenuje?
[Daryth]
(16.6.2026 13:11:12)
Příspěvků: 3, poslední: 17.6.2026 9:12:5874911.Informace
Tatínka mi okupanti zavraždili,
já se za dva muže postupně provdala,
oba mi je ale okupanti popravili,
však dobře vyzbrojené lodě jsem zdědila,
Pod ochranou Rusů jsem se uchýlila,
dokonce se sultánovou matkou jsem jednala,
po návratu do vlasti jsem odboj porovala,
slavnou korvetu Agamemnon jsem si postavila.
Vedla jsem osobně spoustu bojů a různých útoků,
měla vážené slovo i ve vojenské taktice,
osvobození přineslo jen hádky politických soků,
zklamanou a opuštěnou mě zastřelili v hádce.
paf: a příští kolo bez pomoci AI :-)
[No_-_name]
(17.6.2026 9:12:58)
Laskarina Bouboulina
[paf]
(15.6.2026 22:23:22)
Kdo ji pozná první?
[Daryth]
(15.6.2026 22:10:28)
Příspěvků: 2, poslední: 14.6.2026 21:18:3974908.Informace
Jak na bohatou tak i na chudou byli lidi zlí,
obě povahou nezavislé, divoké a kruté často,
víme že se život, a zvlášt s holkou, nemazlí,
začátkem 18stol. je Karibik pěkně divoké místo.
Jen jako pirát, nebo úředník vysoký,
si člověk mohl žít jak chtěl, co jsme asi vybraly,
tak převlékly jsme se za muže divoký,
na pirátské lodi Calio Jacka jsme se potkaly.
Šli po nás všichni, ale dostali nás Angličané,
těžko se bojuje dvoum holkám i když odhalují prsa,
když zbytek posádky zrovna dojíždí lahve nevychlastané,
Jackovi jsme vzkázaly ať ho pověsí jako psa.
Když soudili nás, nechtěli proces moc táhnout,
ale byly jsme obě zrovna v jiném stavu,
kat tak na nás zatím nemohl ruce vztáhnout,
dokonce se pak jedná z nás ztratila v davu.
Anne Bonny a Mary Read
[paf]
(14.6.2026 21:18:39)
Jak se jmenovaly jedny z nejslavnějších pirátek?
[Daryth]
(14.6.2026 20:41:46)
Příspěvků: 5, poslední: 15.6.2026 12:11:3774907.Informace
Jsem anglická hraběnka která má srdce,
můj muž ždíme poddané a vymyslel daň novou,
všude ke mě chudáci vstahují ruce,
s mužem jsem to chěla probrat a vyřešit rovnou.
Trochu jsme se chytli a vznikla slavná sázka,
když nahá projedu městem tak daň zruší,
jak rozkřiklo se že žadné šaty, žadná maska,
všechn lid se zachoval tak jak se sluší.
Zavřeli se v domech a okenice zajistili,
tím usetřili mě studu a ponížení,
a já sama s koněm celé Coventry projeli,
muž můj zrušil to nové daňové zatížení.
Metýsku neser vem kladivo a dojed autobusem
[kocourluk]
(15.6.2026 12:11:37)
Alena Šilerová
[Mates]
(14.6.2026 12:41:50)
hergot... jsem to nestihnul
[čondra]
(13.6.2026 22:26:48)
Lady Godiva
[paf]
(13.6.2026 22:01:10)
Kdo je to dnes?
[Daryth]
(13.6.2026 21:44:57)
Příspěvků: 2, poslední: 12.6.2026 19:54:5874906.Informace
Příbuzní císaře se v Římě dobře mají,
ale i tak je dobré vdát se za vlivného,
co na tom že příbuzné vztahy mají,
a co na to že mladá si bere starého.
Že já jsem nejkrásnější v Římě,
a on chytrý a schopný, ale kulhající strýc císaře,
že travička a despota je má tchýně,
nevadilo, než se můj manžel dostal k trůnu císaře.
Najednou všude jen pomluvy a tajné záště,
že prý v bordelu makám na plný úvazek,
to ty pomluvy dohnali mě až k sebevraždě,
a mé jméno je synonymum pro nerovný svazek.
Já vím! Valeria Messalina!
[čondra]
(12.6.2026 19:54:58)
Napíšu pár hádanek. O kom to píšu dnes?
[Daryth]
(12.6.2026 17:36:09)
Příspěvků: 7, poslední: 12.6.2026 11:20:3774905.Informace
Sedám na motorku a jedu na jednu benzinku,
štreka je to dlouhá, někam až za Londýn,
přesto cesta i trajekt uběhnou za chvilku,
těšim se na kafe a karbaníků doutníků dým.
Prej tu dřív byl i zvláštní klub přes-tunových kluků,
kteří rádi jukebox pustili, aby hned odjeli,
Angláni jsou prostě blázni kteří jezdí na levou ruku,
ale tenkrát to museli být kluci blázniví a veselí.
Banda smrdutých jawařů je taky taková východní subkultura :-)
[No_-_name]
(12.6.2026 11:20:37)
Hergot teda. Tvá poezie má hloubku
[čondra]
(12.6.2026 9:49:59)
Verdon má pravdu. Up-ton boys se scházeli na benzínové pumpě Ace Kafe London. Ladili a stavěli svoje mašiny mícháním motorek Triumph, Norton a Ariel (tak jak se to tenkrát dělávalo). Svoje jméno získali tak, že si v Jukeboxu pustili písničku a vyrazili na dálniční okruh. Museli se vrátit před tím, než písnička skončila. Teprve pak patřili k Up-ton boys. Jednou bych se na tu benzínku chtěl podívat.
[Daryth]
(12.6.2026 9:37:31)
Taky nevím. Ale doufám, že ty ano :-D
[čondra]
(12.6.2026 8:52:37)
Tyve tohle těžký.
„přes‑tunových“ může odkazovat na „ton-up boys“
to je historický britský slang z 50.–60. let pro motorkáře "kafaře", co jezdili přes 100 mph (≈160 km/h), ale spíš jen střílim.
[Verdom]
(12.6.2026 7:25:54)
Přiznám se že nevím
[maspe]
(11.6.2026 19:25:11)
Kdo ví o čem dnes píšu?
[Daryth]
(11.6.2026 15:48:44)
Příspěvků: 15, poslední: 17.6.2026 8:14:4174904.Nejede nebo nestartuje
Ahoj. Rozhybal jsem 487. Po nekolika km je v haji spojka. Kluci na tom jezdili, naradilo, tak vrtali do sroubu spojky. Nic nepoladili, ze se mam podivat. Tycky jsou svarene v jeden kus ve spoji, kousek od spoje/svaru pretrzene a konce ozvykane
. Zleva i zprava jsem je vytahl ale nekde uprostred zustal kousek odlomeny/ukrouceny. Nejde vyklepnout....budu pulit. Tohle se nekdy deje? Neco spatne slozenyho, serizenyho, ze se to tak hralo ve spoji tycek az se to svarilo??? Serizovaci sroub ma dosedaci plochu rozemletou na misku s dulkem. Tam asi chybela kulicka.
Můžeš ho vyztužit navařením výztuhy.
[longr]
(17.6.2026 8:14:41)
Slozil jsem to na zkousku, pruziny o poznani mekci, montaz pohodova. Jedine co me prekvapuje, jak je ten poloautomat spojky poddajny. Pri vypinani spojky se vlni a prohyba jak had. To mi prijde skoda, cast chodu spojky prijde nazmar.
[bobanito]
(17.6.2026 7:34:28)
Čezetí převodovka není tak háklivá na větší vůli. 1 mm je ještě pohoda. Pokud ji pak vymezíš do půl milimetru, tak to bude zlaté.
[longr]
(15.6.2026 19:28:32)
Uz je tam nova hridelka, pruziny objednany,valeckovy lozismo pod zapalkem...jde to dobre, do patku snad bide vrcet :-).
Bezi kartery bylo tesneni a cerveny silikon, na predloze zadna podlozka a vule 1mm. Radilo to normalne..
[bobanito]
(15.6.2026 7:30:54)
Já to nevyklepl kdysi, můsel jsem měnit tu hřídelku, pak jsem ju rozřízl karboflexou a když jsem viděl jak to byylo svařený, tak mě bylo jasný, že by to nešlo ani vylisovat lisem. Takže doufej že nebudeš muset měnit tu hřídelku.
[HonzaBK]
(15.6.2026 7:25:35)
S takovou pruzinou by to jezdilo i bez obložení
[Mates]
(12.6.2026 21:24:06)
Prizina ma 26mm a je z 3mm dratu. To celkem.dost rozdil. Z ceho to je?
[bobanito]
(12.6.2026 19:26:23)
Tri-4 kulicky?
[Mates]
(12.6.2026 9:11:00)
Pod zapalovani valeckovy. Uz to chapu, staci trosticka premyslet, ze...Jinak v te hrideli je spunt dlouhy asi 2cm, zhruba uprostred...to teda nevim jestli vyklepu nedesteuktivne pro hridleku.
[bobanito]
(11.6.2026 22:50:57)
Kombinacky ani tuk, to bych mel driv diru v brise :-). Pasovina 8mm delka tak 70cm. Paka jako bejk. Podivam se na ty pruzuny suplerou...nevite nekdo delku tycek? Na partdecku maji ruzne...samo jim muzu napsat, ale jestli nekdo nevi. Co se valeckoveho loziska.tyce, tak v tomhle motoru je guferu u kliky, rakze to moc asi nejde.
[bobanito]
(11.6.2026 18:35:51)
Záleží jak silná pásovina, že jo. Já to sundávám kombinačkama zapřenýma přes kouli zmuchlaného hadru do břicha, takhle pokud je to namontované v motorce tak to chce pomocníka co ji přidrží nebo zapřít o zeď jinak bych ji převrátil.
Podložky tam patří, origo jetá pružina (se kterou spojka fungovala) má délku 24,5mm, síla drátu 2,5mm a 5 nebo 6 závitů podle toho jak to počítáš. (Nová pružina z partdecku byla trochu delší, předpokládám rovných 25mm ale přesně už si nepamatuju.)
[Kalasnikov Č175]
(11.6.2026 15:34:32)
Busil jsem do toho na hornim limitu toho co si dovolim. Rana na tvrdo, ani naznak pohybu. Pri sundavani spojky nebyly pod zajistovacimi kolicky podlozky. I tak s pripravkem z dlouhe pasoviny jsem to nemohl zmacknout. Takhle zvireci silu jsem jeste k sundani spojky nepouzil. Je to normalni ? Ja mam jawy s11 az 634, CZ pitvam poprve.
[bobanito]
(11.6.2026 12:55:05)
Pod stavěcím šroubem má být kulička. A hlavně, musí to bejt správně seřízený. Šroub se musí utáhnout jen natolik, aby se zlehka dotýkal přes kuličku vypínací tyčky - zkrátka, aby se vymezila vůle. Pokud byl moc utaženej, tak neustále tlačil na tyčky, ty se tak ve hřídeli neustále protáčely a třením se zahřály tak, až se svařily. A současně prokluzovala spojka, protože se nemohla úplně sepnout...
Jinak půlil bych motor až tehdy, pokud to skutečně nepůjde vyklepnout a budeš muset měnit hřídel. Samozřejmě do toho nesmíš bušit jak hluchej do vrat, abys neposunul hřídel i s ložiskama v karteru - případně hřídel přes nějaký dřevo zapři např. o stěnu.
[Ota]
(11.6.2026 12:44:28)
Na druhou stranu, jestli takhle to vypadá, tak lousknout to, vlastně není vůbec špatný nápad. Nemusí se ani sundavat primární kolo, ani vyndavat klika z levého karteru, na pravou stranu kliky se dá válečkové ložisko, takže to lze skládat za studena, vyměníš hlavní hřídel co stojí 400,- nová původní, a zkontroluješ, že tam nejsou jiná pekla jako napečené vidličky, které by tě za pár kilometrů vypekly. Práce na odpoledne a jistota, že je motor v cajku.
[maspe]
(11.6.2026 9:15:37)
Tak tak ztráta kuličky, málo oleje. To sváření je dost nemila vec a je treba to vyklepnout.... Ted doufej,ze nejakej blbec tam nedal mezi tycky kuličky dvě. To je pak svařenej masakr.
[Mates]
(11.6.2026 6:28:52)
Příspěvků: 1, poslední: 11.6.2026 9:30:5174903.Informace
Silnice to je hladký náhrdelník ze zatáček,
Sluníčko je hřejivej pomocník na cestě,
Mráček to je toulavej parťák a kamarádíček,
Větřík co ochlazuje tě i v rozpáleným městě.
Noha včasným řazením pomáhá motoru růst,
balanc, a klidný ruce harmonicky pracujou,
zapomenut je dlouhý zimní benzínový půst,
a motorka a lidská duše zase jedno jsou.
Příspěvků: 1, poslední: 10.6.2026 9:20:1774902.Tuning a přestavby
Ahoj koupil jsem na Mustanga v podstatě se sériovým válcem karbec je to licencovaná kopie dellorta phbg 17,5 mám k tomu sadu hlavních trysek. Problém je že ho tlačim občas si cinkne na volnoběh jak přidám plyn ani neškytne, svíčka je celá mokrá, dal jsem jehlu ůplně dolu, hlavní trysku tu nejmenší co mám myslim že to je 50 nebo 55, volnoběžná je tam 45, tu chci koupit menší, vzdušník ať úplně povolen či dotáhnut bezezměny, dokonce sem snížil hladinu v plovákovce a taky to nic nedělá pořád je ulitej.. jo a zkoušel jsem to bez filtru.
netušíte někdo co stím může být?
S kopií karburátoru DellOrto máme svoje zkušenosti na závodním stroji:-) Ten karburátor jsme nebyli schopni seřídit, nakonec letěl do kopřiv a koupili jsme origo PWK, ten šel nastavit bez problémů.
[vladab]
(10.6.2026 9:20:17)
Příspěvků: 1, poslední: 11.6.2026 9:29:4274901.Informace
Dlaně se mi potí,
sucho v krku mám,
všechno se jen hrotí,
V klidu nejsem ani sám.
Všude přitomný neklid,
jako před červeným hadrem býk,
jako bych někde měl být,
No jo, vždyď začal odpočet na Krucík.
Příspěvků: 1, poslední: 11.6.2026 9:23:4274900.Informace
Už nějakou dobu u sebe pozoruju neklid,
pozornost těká, v domě nemám stání,
nutkavý pocit, někam pryč, něco v ruce sevřít,
víš, jako mít chuť na chlast co se blbě shání.
Jaro to není, páč mám náladu lehce tesknící,
nechávám se hladit jarním větříkem,
teskně koukám na za obzor mizející silnicí,
na ptáčky poletující si parčíkem.
Ohlížím se za každým zvukem motoru,
pořád mě to trápí a chce se mi klít,
mít na silnici volnost, kus prostoru,
nevíte co by to, sakra, mohlo být?
Příspěvků: 2, poslední: 11.6.2026 0:07:3374899.Nejede nebo nestartuje
Zdravím mám takovou přestavbu jawy 250/353 na cross.
A mám takový menší problémek. Momentálně mi nefunguje zdechadko takže vlastní zdecham motorku tak že si dám třeba 1 nebo 2 a bez plynu pustím spojku aby zdechla potom dám se zmáčklou spojkou neutrál, ale když potom motorku nakopnu a chci dát jedničku tak jenom slyším jak se škrtají zuby. Ale dvojku můžu dát úplně v poho bez jediného škrtání a poté 1 už jde dát úplně v pohodě. Rád bych se zeptal jestli někdo neví čím to je popř.
Jak to vyřešit
Motor je max 50mth po GO
Olej pp-80
Předem děkuji za rady
Můžeš zkusit odlepit spojku před startovanim
[Mates]
(11.6.2026 0:07:33)
Blbe vystavuje spojka, bud dej spojku z panelky, nebo poradne opiluj kos, mas u lamel drážky
[Mates]
(8.6.2026 22:38:49)
Příspěvků: 20, poslední: 10.6.2026 12:00:5274897.Informace
Zdravím jen tak pro zajímavost existuje nějaký e-shop, kde se nachází nějaké tuningové díly na jawu 250? (Upravené válce, 5 kvaltova převodovka, spojky...)
čondra: No, prošel...prošel...jenže ještě za mne byly ceny srovnatelný západní motorky v násobcích. Taky sem v šestnácti tunil ČZ 476. 125ccm Varan stál tehdy snad přes 50 tisíc, za ČZtu sem dal 5.
[Borderer]
(10.6.2026 12:00:52)
Ja to restartuju po cca 60 000 a průběžně je upgrade hardwaru. No s tim co vyjelo z fabriky uz to moc spolecnyho nemá.
[Mates]
(9.6.2026 22:40:31)
Mates - Jawu som reštartoval po 10 tisíc km po GO. Rozpadla sa klietka na ložisku kľuky
[Milos634]
(9.6.2026 22:37:18)
Milos634, kolikrat si to restartoval?
[Mates]
(9.6.2026 18:48:45)
čondra - ale ladenie, renovácia, dokončenie Jawy doma, zasa strašne veľa naučí. Mňa naučila toľko vecí že keď som sa dostal ku Ducati, nebál som sa rozobrať, nastaviť a zasa poskladať desmodromické ovládanie ventilov :D A to som vyučený elektro/IT technik
[Milos634]
(9.6.2026 17:54:30)
Na druhou stranu...kdo si tím neprošel? Mě se to lehce drží dodnes, ikdyž už né u Jaw :)
[čondra]
(9.6.2026 10:19:16)
70CB750: Amen. Utopí desítky tisíc a stejně mu naklepe běžná 125ccm, kdykoliv si vzpomene.
[Borderer]
(9.6.2026 8:27:35)
právě jsem tomu věnoval půl roku práce a laborování a poměrně dost peněz. Jen takové, ne moc motor zničující upravování výkonu. myšleno ne příliš velkých zásahů .. upravoval jsem 559 na píst z MZ 250. plus výměna karburátoru za čínský nibbi.
výsledek je takový - soudruzi na vývoji pracovali poměrně dlouho na to aby udělali ten stroj tak aby byl chod kultivovaný a dlouhodobě provozovatelný.
A to je oč tu běží.
valec jsem sundal a dal zpět origo. karbec docela dobrej, ten zůstal.
[LubošPardubice]
(8.6.2026 21:45:55)
Záleží, co od toho chceš. Bez peněz zázraky nečekej. Jde trochu upravit kanály, pohrát si s karbecem, snížit o malinko hlavu apod. To je pořád v cenové hladině relativně lowcost. Ruce ti to neutrhne, ale pojede to o blechu líp.
Pokud máš peníze a nevíš, co roupama, tak se mrkni na youtube, myslím, že to bylo i tady. Siegfried von Stern. Ten to vzal zgruntu, ale je to blázen. Na píst z MZ bych se vyprd, pokud hodně chceš a nevíš, co s prachama, sežeň si radši švéda nebo libeň.
[longr]
(8.6.2026 17:52:45)
Najdi si motchoejorku na ježdění- jako třeba Hondu z sedmdesátých nebo osmdesátých let a jawu si chovej jako rarytu. Fakt to nestojiá za to sraní. Hondě kopnu do pneumatik a vim,že mne vezme přes americký kontinent a zpátky bez nejmenších problémů.
[70CB750]
(8.6.2026 16:53:38)
Ota: úpravy výkonu a následného nestíhání brzd bych se nebál. Vždyť stejný komponenty se používaly i na 350 panelkách s výkonem 18k a 634 s výkonem 22 koní. Dostat z 250 takový výkon asi nebude plug-and-play :)
[pračlověk]
(8.6.2026 12:52:16)
Ono hlavně, pokud se jedná o 250 - a i kdyby šlo o dvouválcovej bizon - tak to už jsou v dnešní době opravdu veterány, nevhodný do dnešního hustýho provozu. Ideální na víkendové kochací projížďky po okreskách. A na to je nejlepší stroj v sériovém stavu. Pokud zvýšíš výkon, tak nebudou stíhat brzdy nebo podvozek - je to zkrátka začarovanej kruh. Pokud budeš hrabat do kanálů, tak je třeba počítat s tím, že třeba sice výkon zvýšíš, ale zároveň nejspíš přijdeš o spodek.
Pokud máš panelku, tak zajímavá úprava je převrtat jí na píst z MZty, jak to zmiňuje níže Luboš z Pardubic. Má to pak objem cca. 290 ccm, a dle zkušeností uživatelů, kteří tu úpravu provedli, se sice výkon moc nezvedne, maximálka zůstane zhruba stejná, ale zvýší se krouťák, motor má větší sílu. Ale už s tím byly i negativní zkušenosti, že je motor náchylnější na zadírání, přehřívání,...
U dvouválcový 250 šly válce převrtat na písty z 350. Musely se použít i 350 hlavy a vzniknul tak prý docela zajímavý čtvercový motor s objemem cca. 300 ccm. Ale opět, bizony jsou v dnešní době dost raritní stroje, takže mít 250 bizona, tak ho určitě ponechám bez úprav...
[Ota]
(8.6.2026 11:20:45)
Trochu zneužiju dotaz - kdysi před pár lety jsem v nějakém cestopisu četl, že někdo místní (myšleno v ČR) upravil zahraničnímu návštěvníkovi jeho kulatou jednoválcovou ČZ 250 na dva výfukové svody. Nemůžu to už najít, bohužel. Nevíte, kdo to provádí a zda to má nějaký význam?
[JirD]
(7.6.2026 21:56:49)
právě jsem tomu věnoval půl roku práce a laborování a poměrně dost peněz. Jen takové, ne moc motor zničující upravování výkonu. myšleno ne příliš velkých zásahů .. upravoval jsem 559 na píst z MZ 250. plus výměna karburátoru za čínský nibbi.
výsledek je takový - soudruzi na vývoji pracovali poměrně dlouho na to aby udělali ten stroj tak aby byl chod kultivovaný a dlouhodobě provozovatelný.
A to je oč tu běží.
valec jsem sundal a dal zpět origo. karbec docela dobrej, ten zůstal.
[LubošPardubice]
(7.6.2026 19:41:32)
Než vtážet prachy do starý, koupil bych kejvu novou. Je to za mě nejhezčí akuálně vyráběná Jawa. Nedávno jsem ji testoval na MotoTestCampu a přijít s tím Jawa o 30.let dřív je to bomba. Je to stále dle tradice těžký Do-Do. Pravý zrcátko nepoužitelný, levý do 90km/h. Budík jde z prava do leva a jak je vodorovně, není na něm pořádně vidět kolik jedeš ani co svítí za kontrolky. Ale to stejně moc nepotrebuješ. Jede to slušně, brzdy i tlumiče stíhaj. Celkového dojem z jízdy nakonec byl, že to vlastně bylo dobrý a všechno tomu odpustíš.
[Daryth]
(6.6.2026 22:27:53)
Protoze je to vylagrovany a neni to sestelovany, jen tunning dily to spasí
[Mates]
(6.6.2026 20:39:33)
a ještě se tu nabízí otázka... Proč?
[čondra]
(6.6.2026 20:19:56)
Doporucuju dobovou literaturu. Pokud mas 353, tak jde upravit celkem snadno, zacni novejsi hlavou, pak uprav kanaly a pokud je to stale malo, muzes to osadit valcem a hlavou z libenaka. Spojku můžeš pouzit z 634...
No a teď realita, pokud nemáš vybaveni tak to do motoru nedostanes.
U vlastní zkusenosti, kdo se snazil kupoval tunning díly neuměl ani nastavit kladívka. Stavel sem nekolik zavodnich motorů a když to lidi neumej pak naladit za chodu,tak to jen znicej.
[Mates]
(6.6.2026 17:33:04)
O ničem takovým nevím. Hlavně pětikvaltová převodovka je nesmysl. Ano, prokazatelně existovaly prototypový motory 638 s pětikvaltem, ale měly upravený odlitky karterů - používala se tam bubínková kulisa řazení. Takže na tuhle úpravu můžeš zapomenout. A nejlepší tuning je uvedení motoru do co nejlepšího stavu, slícování kanálů, apod. Úpravý výkonu jsou sice možné, ale je to na úkor životnosti nebo spotřeby. Záleží na tom, k čemu chceš motorku používat.
[Ota]
(6.6.2026 14:12:06)
Příspěvků: 10, poslední: 11.6.2026 23:28:0074896.Informace
Mám prosbu. Nemá někdo originální samolepky na kufry Pneumant? Potřeboval bych si oměřit velikost, rozteč písmen atd. Vím, že šance je malá, ale třeba je někdo má. Pokud by to nebylo daleko, udělal bych si výlet.
Originál byly minimálně ty žluté a černostříbrné.
[dadajan]
(11.6.2026 23:28:00)
V Praze mám kufry a vypadá že maji origo samolepky
[maspe]
(8.6.2026 10:14:17)
Asi tu stříbrnou objednám. Díky za odkaz.
[Roman Bazi]
(8.6.2026 6:39:27)
I kdyż ta stříbrná by mohla být originálu podobná.
[Roman Bazi]
(8.6.2026 5:36:55)
Odkazy máš, ale zeptám se, připadá Ti některý jako originál? Možná žlutý, ale podle toho, co jsem dohledal, má k originálu daleko. Proto hledam originál, abych si to oměřil.
[Roman Bazi]
(7.6.2026 20:52:58)
Region Morava. Ale jezdím i do čech. Vše záleží na domluvě.
Hledal jsem i na německých stránkách, ale aktuálně nemá nikdo v prodeji.
[Roman Bazi]
(7.6.2026 19:08:13)
Musíš pohledat na německých webech, tam je to k sehnání za slušnou cenu. Heslo "Pneumant Koffer Aufkleber".
[ladis]
(6.6.2026 18:57:09)
Daleko odkud? Tato informace schází.
[maspe]
(6.6.2026 9:40:14)
Koupit v tuto chvíli nikde nejdou.
[Roman Bazi]
(5.6.2026 20:45:12)
Příspěvků: 20, poslední: 17.6.2026 8:20:5274894.Veteráni
Jak kdo odrezujete nádrž?
Po 4 letech jsem se pustil do zpojízdnění veterána, chytl po napumpování benzínu hned, ale pustil jsem se pro jistotu do čištění nádrže (po 35 letech od GO a 30 letech ježdění).
Po vymontování jsem zjistil, že je skoro jedno kam sahala hladina benzinu. Nad hladinou je nádrž rezává více, pod hladinou o trošu méně. Benzin je kalnej, ale bez problému to na něj jede. (cca 1 km jsem ujel z garáže do dílny).
Jaké máte způsoby čištění nádrže? štěrk do nádrže, zabalit do kobercu a dát do míchačky, nebo jen rukama třepat? Nekdo radí Coca Colu. Jaké máte zkušenosti vy?
Díky.
Ahoj. Mě kdysi dávno, už tehdy starý a dnes nežijící fachman, co se v těch našich pekelných strojích odjakživa hrabal, doporučil nastříhat olovo, dát do nádrže a chrastit (nebo cokoliv podobného). Orve to rez a udělá jakýsi povlak, který ale nevím, jak dlouho vydrží.
[larry]
(17.6.2026 8:20:52)
stačí KORKOVÝ ŠPUNT
[monty]
(6.6.2026 17:26:20)
Stačí tam nechat kohout, nebo jen jeho horní část a diru utesnit sroubem.
[Mates]
(6.6.2026 10:30:50)
Jde tam použít i zátka na nalevani oleje do motoru
[maspe]
(6.6.2026 9:41:28)
svíčka tam jde na první závit, protože nesedí stoupání
elektrolýzu jsem normálně vygůglil - koncentrace, zapojení a tak
roztok sody - prodává se normálně do pračky
trafonabíječka
a obětovaná elektroda - v mém případě kus plechu nebo sešlápnutá plechovka od piva
osobně se mi osvědčilo, na začátku zapojit obráceně - pozor max. tak 5min
tzn., že nádrž je obětovanou elektrodou
dobře to naruší vazbu koroze na materiálu
je třeba odebírat bordel z povrchu elektrody, poznáte na poklesu proudu
po akci roztok sleju do petek, a klidně použiji znovu
míchal jsem to v normální vodě z kohoutku
[Michal]
(4.6.2026 17:24:58)
rikša, mne tam svíčka teda nepasovala. Proto sem kupoval šroub.
[Borderer]
(4.6.2026 12:21:34)
Michal, dalo by se ta elektrolýza trochu popsat, jaky elektrolyt, velikost elektrody a jaký napětí a proudy. Mě se zatim osvědčilo odrezování mechanicky pomocí míchačky a abraziva v nádrži, ovšem je to náročné na čas a hluk, pokud se tomu ale dopřeje čas tak výsledek je kovově čistá nádrž. Zatka místo kohoutku je nejjednodušší stará svíčka to má doma snad každý.
[rikša]
(4.6.2026 12:17:57)
místo kohoutu pasuje taky šroub z kola Octavie, nebo 1203. (Octavie jako auta, ne toho ocumlanýho bonbonu na kolečkách od VW :)
[Davy_]
(4.6.2026 11:58:03)
Závit M 14x1,25 má svíčka ;-)
[Lazák]
(4.6.2026 9:54:03)
Minimálně u Jawy 634 a 638 má podle mě výpustný šroub oleje hrubší závit, ale ono je to jedno. Pokud nemá člověk motorku rozebranou a potřebuje vyčistit nádrž, tak kvůli tomu ještě nebude vypouštět olej:-)
Každopádně by to měl být závit M14x1,25, jak píše Borderer. Před rokem jsem ho taky kupoval.
[Ota]
(4.6.2026 9:12:28)
[Michal]: Ano, zátka pro nalití oleje převodovky má stejný závit.
[Čezet-rider]
(3.6.2026 22:52:58)
někdo tu kdysi radil, že snad napouštěcí nebo vypouštěcí šroub převodovky má stejný závit jako kohout
já tedy jedu elektrolýzou a pak Hostagrund
do benzínu VIF a překvapivě žádné sraženiny atak
[Michal]
(3.6.2026 22:12:03)
Zrovna dva týdny zpět sem to absolvoval u ČZ 487. Místo kohoutku jsem koupil šroub tuším M14x1,25?
Vylejt zbylou srajdu.
Aplikovat technický benzín na odmaštění.
Vysušit.
12l horké vody (asi 70°C) + 1kg citrónovky a nechal sem to 24 hodin působit.
Pasivace jedlou sodou, asi 300gramů a 5 litrů horké vody.
Vypláchnutí čistou vodou.
Důkladné vysušení horkovzduškou.
Nalití litru směsi v poměru 1:2 a důklané protřepání.
Než sem motorku zprovoznil celkově, ani náznak koroze a před jízdou sem jen dolil čitej benzín.
[Borderer]
(3.6.2026 13:42:08)
Odrezovače mají různá složení, ale často je v nich obsažena kyselina fosforečná, která přeměňuje rez na stabilnější fosfát železa a tanin který reaguje se rzí a vytváří povrch, který by měl zpomalit další rezivění. Pokud je nádrž hodně vyrezlá, tak to může při horším proplachu pak pouštět bordel, protože ten tanin je organická sloučenina a vytvořený železitý tanát v benzínu se asi chová jinak než někde pod barvou, ale pokud se to odrezí víckrát, vesměs to dost požere a pokud se to vypláchne, tak nebývá až tak problém. Já nakonec u všeho nádrže vylil dvousložkovým epolexem a je roky pokoj.
[Verdom]
(3.6.2026 12:17:38)
Ja kdysi pouzil odrezovac na ne uplne dokonale vycistenou a nadrz a dobry 2 roky mi nadrz poustela takovy jemny cerny bordylek do plovakovky u karburatoru. Vzdy jednou za mesic jsem plovakovku musel vycistit. Bylo tam takovy blaticko. Pouzil jsem nejaky taninovy odrezovac.
[Bakoun]
(3.6.2026 9:33:55)
Dost se liší provozní odrezení lakované nádrže a odrezení nádrže před vylitím epoxidem a lakováním. To provozní odrezení nevyžaduje až takovou čistotu povrchu a štěrchání viz Ota je v pohodě. Používám šrouby, matky, ale určitě ne kamení, může zanechat písek a to v nádrži nechceš. Citronovka je taky OK, není tak agresivní jako fosforečná, která "jede" mnohem rychleji. Je dobré povrch potom zpasivovat nějakým odrezovačem s taninem. Třeba tímhle: https://www.naradijanousek.cz/odrezovac-forte-500g-kittfort
Pořádně vypláchnout, netankovat benzín s lihem (jen Vervu nebo cokoli s ETBE místo lihu) a chvíli to vydrží.
[Verdom]
(3.6.2026 8:11:05)
Na rez v nádrži můžu doporučit jednoznačně kyselinu citrónovou.
Nejdřív je třeba se zbavit hrubých nečistot (třeba broky a pořádně třást), pak vypláchnout.
Nalít po okraj teplý roztok kyseliny citrónové (cca 100g na 1l vody) a pár hodin nechat působit (ideálně při 80°C v nějaké troubě).
Potom vylít kyselinu, vypláchnout a pro jistotu ještě vypláchnou roztokem jedlé sody a vody.
[vladab]
(2.6.2026 13:15:18)
Podle toho, co píšeš, je nádrž narezlá od starýho degradovanýho benzínu. Stalo se mi to loni u motorky, co dlouho nejela (v řádu let). Zjistil jsem, že ač nádrž vypadala, že je rezavá jako liška, tak je to spíš takový tenký film, který se snadno odstraní. Já jsem postupoval tak, že jsem místo palivovýho kohoutku našrouboval šroub, nalil tam trochu technickýho benzínu a nasypal tam hrst nějakých podložek a nasadil víčko. Pak jsem nádrží ručně štěrchal v různých polohách, pak vylil benzín, vysypal podložky a bylo čistou. Samozřejmě bylo ještě asi 2 x nutno nádrž propláchnout trochou čistýho benzínu, ale šlo to odstranit překvapivě snadno.
Na Coca-colu bych se vykašlal, ale více lidí zde s úspěchem odrezovalo nádrž kyselinou citrónovou. Takže pokud to máš rezatý víc a hlavně to není jen povrchová koroze, doporučil bych tuto metodu, byť s ní osobní zkušenosti nemám.
[Ota]
(2.6.2026 12:47:06)
Příspěvků: 9, poslední: 2.6.2026 7:22:4974893.všechno ostatní
https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/tragicka-nehoda-zelezny-brod-smrt-motorkar-stret-auto-pickup.A260527_164913_liberec-zpravy_jape
Nedávno jsem měl podobný případ v místě, kde běžně dosahují 200 km/h. Kdybych neučinil velmi rychlý odpich, dopadlo by to stejně...
Buďte rádi, že se Venca ozval, dlouho tu nebyl :-) A příspěvek tohoto typu tu byl kdysi naprosto běžně, není to žádná nabídka půjček - já nevidím problém. Prohlédl jsem si video, prohlédl jsem si panoramu na místě střetu, jen tak pro vlastní poučení. Koho to nezajímá, nemusí to číst.
[Banjokid]
(2.6.2026 7:22:49)
Ja som sa pozeral na google mapy a vidím že je tam vopred značka križovatky, takže nemal tak letieť, jeho chyba... O to tu ale nejde, Venca potrebuje zaujať
[Milos634]
(1.6.2026 20:21:36)
Racer: Nezlob se na mne, ale v těch zatáčkách lítaj zmrzlináři jak hovada. Sám sem tam kvůli takovým kokotům pár krizovek zažil, takže o závisti bych v tomhle případě pomlčel.
[Borderer]
(1.6.2026 6:54:36)
Racer: ne závist, ale nenávist...
[pračlověk]
(30.5.2026 21:17:22)
Venca_n je miestna atrakcia takže na takéto príspevky nereagovať. Založíme zbierku a poskladáme sa mu na silnú motorku, lebo je to iba závisť.
[Racer]
(30.5.2026 20:23:38)
Venco_n: Proč mi to vysvětluješ ve vzkazech? Tak se zabyl motorkář z vlastní hlouposti, rozhodně bych ho nenazýval zmetkem a šmejdem. Tvuj problém je že by jsi mněl hledat pomoc na psychiatrické poradně a né tady.
Repektuju tě jako znalce přes padesátky, ale musim litovat lidi v tvém okolí.
[PB]
(30.5.2026 16:01:05)
Jaarda: Protože nevim jestli Venca_n nepotřebuje s něčim poradit?
[PB]
(30.5.2026 14:58:55)
PB - Tak proč jsi to poslal nahoru, kdybys nereagoval, tak se nespamovalo.
[Jaarda]
(30.5.2026 11:33:10)
A s čím chceš poradit? Nebo jaký máš důvod to tady spamovat?
[PB]
(30.5.2026 9:27:46)
Příspěvků: 17, poslední: 17.6.2026 8:27:2874892.Informace
Nazdar lidi,
před tím, než začne odpočet přemýšlím nad důležitou otázkou. Je to víc než 20 let (ntvl) co jezdím na Krucík. Za tu dobu se hodně změnilo. Nebojte se nezmoudřel jsem, ale člověk pamatující si Windows 3.11 a 5,25" disketu patří už spíš do muzea, aby v klidu stál a držel se za větev v pavilonu neandrtálců. Těch dvacet let jsem smysluplně naplnil metalem, chlastem a sexem (v tomto pořadí). Teď už spíš hudbu rozlišuju na líbí/nelíbí než abych řval, že metal je best (ale stejně je). Občas si nedám pivo a víno si dám ze skleničky a ne z půllitru. A co se týče sexu, mám doma dva důkazy, své činnosti (nechte si ty kecy). A o to právě jde. Vozíme děti na motorkách, v sajdách, ukazujeme jim náš svět. A tak bych jen chtěl udělat hlasování, jestli považujete za normální vzít sebou děti na Krucík. Stačí napsat jen ano, či ne.
Za mě asi v pohodě, pokud jsou stejně pošahané, jako vy :-D Jinak Matesi, a je to motosraz nebo setkání Jaw? Spíše mě to přijde už jako sraz přátel Jaw :-p
[larry]
(17.6.2026 8:27:28)
smradi na Krucíku určitě nevadí, jen rodiče musí počítat s tím, že jim na ně někdo pod vlivem může omylem šlápnout, sednout nebo je přejet...taková přirozená selekce pomalých kusů, co nestačí uhnout 🙂
[jaw250]
(4.6.2026 18:20:08)
elevator> Mladá generace nebude, přesněji bude o řád menší. Polovina lidí je bezdětná a většinu mladých tyhle staré krámy nezajímají. Ostatně většina z nás začínala na Jawách, protože na nic jiného nebylo.
Mimochodem, z toho lze také předvídat cenu Jaw za 20 let. Polovina dnešních sběratelů Jaw tu už nebude, druhá polovina budou důchodci a vše co chtěli už dávno budou mít. Za dalších 20 let to dopadne jako s klavírama a houslema po pradědovi. Nikdo na to už nehraje a běžné kousky nejdou udat ani za odvoz. Jsme poslední Jawí generace, po nás už bude jen hrstka nadšenců.
[Deadman]
(4.6.2026 10:16:26)
Já bych tam děti klidně vzal, holce je přes třicet a mladýmu pětadvacet, ale zbytečně by mě moralizovali a tak budou doma. ;-)
Matesovi se nedivim a že by se to klidnilo asi není úplně pravda, když vidím ty štamgasty a servírku na videu z loňska, jsme pokaždé místní atrakcí a to asi ne pokaždý vítanou. :-)
https://www.rajce.idnes.cz/verdom/album/krucemburk-2025/1680198665
[Verdom]
(3.6.2026 6:37:12)
Jelikož jsem neutrální a neřadím se ani k jedné sorte — rozdělující se na „prašivkáře" a ten zbytek. Je třeba si uvědomit, že tam se vždy někdo ozral a dělal bordel, a to mířím na celek. Já se tu nikoho nezastávám ani netvrdím, že bylo v pořádku, když se kutálela hořící guma směrem dolů nebo hrabající motorka skrz oheň. Je třeba si uvědomit, že existuje akce a následná reakce. Kde jeden druhému podtrhne nohu, logicky může očekávat, že ten dotyčný nějak zareaguje. Jeden ročník tam bylo tak dusno, až jsem viděl babu, ač klidné povahy,tak byla nadmíru nasraná. Je velká sranda se ožrat a dělat naschvály — viz ztrácející se jehly z karburátorů.Priste zřejmě bude bude cukr v nádržích.Jinak když někdo křičel :děti tam nemají co dělat ! Vždy z člověka buď litá nasranost nebo nalitost,takže ne vždy vše lze brát vážně.A pokud vím,tak vždy když tekla krev tak dospelym a to se pak mění přezdívka na nadmíru poučený kreten
[gepin]
(2.6.2026 19:14:59)
Já to za normální považuji, jen je tam prostě zvýšené riziko výskytu a pohybu občanů pod vlivem, tak je potřeba s tím počítat. Akce se dělí na dvě půlky lidi, ti kteří jsou v pohodě a chtějí si poklidně užít víkend, bez nějakých excesu a druhá část která se prostě chce vyventilovat. Kazdej je jinej a aby ta akce proběhla tak nějak ke spokojenosti, tak by spolu měli všichni tak nějak vyjít a domluvit se, brát ohledy. Vím na co se narazí a nebudu specifikovat ani jmenovat, jo občas se nějaká kokotina hold stane, občas tam přijedou úplně cizí lidi a jen tam dělají bordel, jindy je to naprosto klidný.. Ale ve finále je to vše o lidech a komunikaci. Řekl bych že ta stala parta lidí co se tam schází je úplně na pohodu, jen se občas přihodí incidentík no.
[Klouzek]
(1.6.2026 12:15:09)
Čondra: JJ, už to nechám bejt. Jen je mi to líto, Matesovic family mi tam chybí.
Mates: Právě si odhlasováváme, že můzeme brát na Krucík děti. A co se týče té dalsí věci mrzí mě co se tenkrát všechno stalo a myslím, že už se nic takového opakovat NEBUDE. Obecně: V životě člověk potká různé lidi a nejlepší je lidi se kterými se neshodne prostě ignorovat. Zkuste přijet aspoň na zkoušku-na otočku.
[Daryth]
(29.5.2026 21:57:02)
už třetí rok a furt to samý :)
[čondra]
(29.5.2026 21:35:49)
Na prašivým kopečku sem dostal zjeb, ze sem idiot brat deti na motosraz... Tak protože nemam deti kam dat a taky proto ze tam jezdej kokoti, tam ja jezdit nebudu.
[Mates]
(29.5.2026 14:44:14)
Jasně. I já ho tam občas beru (teď co už je trochu větší, má svoje zájmy, tak jezdí míň, ale občas přece...) Třeba mě na oplátku bude jednou on brát s sebou.
[charlie.vlcak]
(29.5.2026 14:22:26)
Ano, děti je nutné přivykat k jawám, jawařům a děním okolo již od útlého věku, jinak jawy za pár let skončí v muzeu.
[Ota]
(29.5.2026 14:18:35)
Jasně že ano, někde se ty děti přece musí ožrat poprvé.
[Deadman]
(29.5.2026 13:23:13)
Ano, vždyť se tam prd děje. Moje by jeli, ale Dněpr už tam nedojede a na Harleje eště nesměj.
[Davy_]
(29.5.2026 8:40:14)
Jo, klidně ji vezmi :D
[čondra]
(29.5.2026 7:20:13)
Za mě ANO. (omlouvám se, nemohl jsem si pomoct :o) )
[Daryth]
(28.5.2026 23:30:37)
Příspěvků: 20, poslední: 10.6.2026 15:08:2674890.Nejede nebo nestartuje
Ahoj, není to Jawa, ale má také nějaké své vrtochy... :)
Kdyby vás něco napadlo, díky za inspiraci. Ještě jednou všechno proměřím, projdu uzemnění, ale podle dosavadního měření čerpadlo běží, killSW ok, relé cvaká...ale nic. A když náhodou, jede jak z praku. Takže vkládám co jsem napsal už na motor..
Díky moc.
----
Ahoj, potřeboval bych trochu nasměrovat s řešením mého problému.
Na výše uvedené motorce jsem řešil vodní pumpu, spojku dole, nový řetěz na čerpadlo oleje..tyhle mechanické věci.
Po montáži motorka nechtěla nastartovat a jak jsem zjistil, nejde benzinové čerpadlo.
Dejme tomu, že z 50. pokusů se třikrát spustilo, pak motorka jede úplně bez problémů, ale jakmile se chcípne, zase neběží.
Postupným měřením jsem zjistil:
- čerpadlo je OK
- spínací relé je OK
- spínače (killsw, stojan,...) jsou OK
- poškozenou kabeláž, špatný konektor jsem nikde nenašel
Výsledek je, že ECU nepošle signál, aby se čerpadlo spustilo, nepřijde napětí na spínací relé. Ale proč? Do rozebrání bylo všechno OK, do elektrické části jsem nezasahoval, odpojen byl jen konektor lambdy, zadní brzdy. Když čerpadlo náhodně spustí, tak to běží OK. Žádné cukání, vynechávání, prostě jede. Ještě studuji manuál, ale raději se i ptám - co je tam za logiku, že ECU nechce z nějakého důvodu spustit čerpadlo?
A není to spíš signál z imobilizéru, ten zmiňovaný drát ze spínacky?
[M.L.]
(10.6.2026 15:08:26)
jj i u aut jsem je skoro vždy bez problémů povolil důlčíkem akledívkem pokud je k nim přístup. Nějak jsem nepochopil proč tam ty trhací šrouby dávají, když jdou krásně povolit.
[HonzaBK]
(10.6.2026 7:01:41)
Na nové Hondě šly trhací šrouby spínačky také odstranit snadno.
Já jsem je měnil za imbusy preventivně při přiležitosti údržby (mazání a utažení ložiska krku). Pokud bych někde na cestě ztratil klíč při zamčených řidítkách, abych to mohl na místě vyřešit nebo motorku alespoň odtlačit/odtáhnout.
Honda má stejné řešení proti krádeži prostým propojením drátů od spínačky - 3V zenerku ve spínačce mezi +12V a jedním drátem ECU. A samozřejmě se už pár lidem stalo, že se ta zenerka po letech provozu přepálila nebo rozpadla. Zatím jsem nezjistil, jestli to jde odstranit softwarově v řídící jednotce podobně jako emisní příslušenství.
[Deadman]
(30.5.2026 17:53:10)
Zkušenost z Yamahy - trhací šrouby jsou z bláta, šly lehce odvrtat a nahradit imbusy. Upadl mi drát přímo ve spínačce...
[jc3]
(30.5.2026 13:13:49)
Jen pro informaci - vyřešeno.
Úplná pakárna, bohužel servisní manuál o tom vůbec nemluví a nikdo mě na to také neupozornil...těch hodin ztracených....
Kawasaki má jednoduchou ochranu proti krádeži - startování spojováním drátů.
Při zapnutí spínačky se pustí do systému 12V a pak je tam jeden drát, po kterém jde přes 100ohm odpor cca 9v do ECU. Tím je mu řečeno, že je spínačka aktivní, a ECU pustí zapalovací systémy. Pokud nemá těch kontrolních 9V, sice se tváří že OK, ale nestartuje, nejede pumpa.
Asi jak se sundávala kapotáž se zahýbalo dráty od spínačky a tento načatý drát odešel a náhodně měl dotyk - proto to šlo nastartovat, po posledním tesu upadl definitivně. Spínačka nejde dolů, jsou tam trhací šrouby, ale jde se dostat na kontaktnici - takže nový vodič, hezky naletovat, zajistit a je hotovo. Jeden blbej, náhodou upadnutej drát o kterém žádný manuál nepíše.... ach jo. :)
[JohnyR]
(30.5.2026 13:00:35)
Jo sorry, už asi i vidím, že cerpadlo má relé a ovládá jej ŘJ...
[agent]
(28.5.2026 21:12:00)
JohnyR: a máš k tomu stroji schéma? Díval jsem se možná na podobnou kawu (stejnou jsem nenašel) a kostra čerpadla i snímače hladiny je ve svazku jak na několik výstupů ŘJ a většinu spotřebičů, tak i na hmotu rámu.
[agent]
(28.5.2026 20:54:11)
Stříkačka to je, ale čerpadlo není řízené nějakou další elektronikou - regulátor tlaku je součástí čerpadla, na něj vede jen plus, minus a kontrolka rezervy.
Spíše spekuluju nad tím, co by se stalo, kdybych čerpadlo nekostřil přes ECU, ale dal ho přímo na kostru...?
[JohnyR]
(28.5.2026 8:18:05)
Ještě taková blbost, je to stříkačka, že? Na hornetu, když zapnu zapalování, tak čerpadlo zavrčí a pokud nenastartuješ, tak za chvilku vypne. Asi je tam kromě omezovače tlaku i senzor, který to čerpadlo vypíná. Pokud by byl senzor vadný, mohl by trvale hlásit nízký tlak, čili čerpadlo stále čerpá, motorka startuje a jede. Nebo by hlásil vysoký tlak a čerpadlo by bylo stále vypnuté.
[spec]
(28.5.2026 7:19:40)
Tak nové měření - pádový senzor je ok. Všechna kabeláž kolem čerpadla ok. Napětí je tam, kde má být. Relé funguje.
Jednotka okruh neukostri, všechny kostry ECU nás minus průchozí. Když si relé ukostrim sám, jede.
Takže všechno to ukazuje na ECU. Vadná, nebo ještě něco jí říká aby nepustila čerpadlo?
[JohnyR]
(27.5.2026 19:19:10)
Díky moc, máš pravdu, jsem blbej - měl jsem vytištěnou jen jednu stránku z manuálu téhle kapitoly, měřil jsem blbě - jen vstupní napětí. Bože... dneska změřím co z něj leze. Hlavně nespěchat... :)
[JohnyR]
(27.5.2026 13:27:15)
Kde jsi těch 5V naměřil? Na výstupu ze snímače? Jestli jo, tak je to špatně. Napětí na výstupu musí být menší, než napájecí napětí snímače.
[vladab]
(27.5.2026 8:39:32)
Tak snímač je OK - naměřeno 5V.
Podle měření jsou všechny cesty kolem čerpadla OK, ale ECU nesepne kostru na spínací cívce relé.
[JohnyR]
(26.5.2026 21:58:54)
Ano, snímač pádu tam je. Také jsem nad ním uvažoval, ale je u zadního kola, tam jsem vůbec nebyl...zkusím ho proměřit. Díky.
[JohnyR]
(26.5.2026 13:51:45)
Hele a nemá tahle motorka snímač pádu? Napadlo mě, jestli jsi při servisování o tenhle snímač nezavadil a nenaklonil ho z původní polohy. Pak by si ECU mohla myslet, že motorka leží a proto nestartuje.
[vladab]
(26.5.2026 13:45:22)
Taky jsem si to myslel, ale tahle moto ho nemá, v manuálu ani zmínka, takže tím to nebude.
Právě mě mate, že jak to sepne, tak to jede bez problémů. Kdyby to šlo/nešlo, tak vadný spoj, kontakt, ale takhle...
[JohnyR]
(26.5.2026 12:59:42)
A není v tom klíčku třeba imobilizér? Pokud jednou sepne a drží, tak to asi špatný kontakt nebude, tipuju to na něco, co se kontroluje po zapnutí zapalování.
[spec]
(26.5.2026 10:40:06)
Ahoj a díky. Já na tom nejezdím, jen servisuji. Postup vyp/zap je tady klasický, tzn. jen klíček a jede to.
Vyblikávání jsem zkoušel, ale nic to nehlásí - buď tam chyba není, nebo jsem to dělal blbě, ale jel jsem klasicky, podle návodů... a nic.
Projedu znova měření na konektorech a i vodivost drátů, snad tam něco najdu.
[JohnyR]
(26.5.2026 9:08:33)
Zkoušel jsi vyblikat, zda tam nejsou nějaké chyby? Japonci většinou mívají seznam závad, které když se projeví za chodu motoru, tak si ECU jen nastaví default hodnotu a jede se dál, ale když totéž nastane před startem (třeba chybí nějaký senzor) tak ani nenastartuje.
[maspe]
(25.5.2026 20:26:37)
Jaký máš postup vypínání a startování motoru. U mně na Hondě například musíš nejdřív vypnout motor kolébkovým vypínačem na řídítkách a pak vypnout klíček. Při startování nejdřív zapnout klíček, pak přepnout kolébkový přepínač do normální střední polohy, čerpadlo krátce zabzučí, natlačí tlak a pak můžu kolébkovým přepínačem startovat. Jinak mi to čerpadlo nezapne.
[-]
(25.5.2026 18:07:41)
Příspěvků: 6, poslední: 24.5.2026 23:22:3274889.všechno ostatní
Ahoj pratele. Mam jeden rychlo dotaz. Jak nedestruktivne sundat lakovane kryty z prednich vidli u prvni verze s pruzinou uvnitr? Potrebuju pretesnit peevlecne matice na kluzacich a trubky musi dolu. Pripadne nemel by nekdo prebytecny neolamany brzdovy stit na kejvu? Kdyby ano at se mi ozve a nejak se domluvime. Diky
Vylisovat pod lisem, kdyz to udelas s citem, povoli bez zniceni cehokoli.
[Krizon]
(24.5.2026 22:37:18)
monty: to vím, už jsem to kdysi na vnější pružiny předělával, ale vidle byly v o dost horším stavu než ty co mám teď a tam to jinak než flexou sundat nešlo
[Marlboro]
(24.5.2026 19:59:23)
Na vnější pružiny musí být jiný kryty. Zvonky uvnitř by pružině vadily.
[monty]
(24.5.2026 19:31:36)
Matýsku moc díky. Stejně jí nejspíš předělám na vnější pružinu, ale nechci kryty ničit flexou, pokud to nebude nutný :-)
[Marlboro]
(24.5.2026 6:43:59)
Věčnej problém. Nezahnilou sem v životě videl jen jednu. Uvnitr ke ten samej zvonek co v masce, a ten je zahnilej. Varianta je vyndat vidlici a pružinu, pak doklepnout kluzak nahoru tim teoreticky popojede "zvonek" i s krytem nahoru, pak sjedes zase dolu s kluzakem a mel by ses dostat na matici, tu sundas, tim i celej spodek a pouzdara, nakonec lesenovou trubku a celej kryt sesunout dolů, nahoru to diky tomu zvonku nejde.
[Mates]
(23.5.2026 14:07:12)
Příspěvků: 12, poslední: 2.6.2026 12:39:1174888.Elektro
Zdravím. Dostalo se ke mně torzo kejvačkové "želvy" z nádrže s ampérmetrem – v podstatě jenom vyřezaný přístroj s kusem původního plechu okolo. Špekuluju nad tím, udělat z něho přídavný budík. Držák si udělám, strojní vybavení na to mám, buď hliník nebo nerez pouzdro, nejspíš něco ve stylu hodinek na řídítka. Jak to zapojit správně u kejvy s Vape 12V? Do série mezi regler a baterku? Stačí přehodit kabely - polaritu, aby to ukazovalo správně nebo musím otočit magnet? Nebo to píchnout jinam a sledovat odběr? Bude to fachat i s 12V a stačit rozsah? Jasně, že to je s Vape spíš jenom pro okrasu, ale když už to jednou mám... Díky předem za vaše ctěné názory.
JJ: U ampérmetru jsou oba vývody zapojené na cívku. Podle toho, v jakém směru se cívka zapojí, v takovém směru bude ampérmetr s nulou uprostřed ukazovat - tedy buď správně, nebo s opačným vychýlením ručky. Samozřejmě, pokud by se klasický ampérmetr s nulou na kraji stupnice přepóloval, tak nebude ukazovat žádnou výchylku, nebo by se mohl i poškodit převodní mechanismus na ručku.
[Ota]
(2.6.2026 12:39:11)
Vyzkouším, dám vědět. Díky, pánové!
[ladis]
(2.6.2026 12:35:37)
No ani o tom nejsu přesvědčen, vždy je zapojen plus na cívku, takže bych to spíš viděl že bude ukazovat opačně, doleva dobíjení, doprava spotřebu. Kdyý ho zapojíš opačně tak myslím že i tento nebude ukozovat nic.
[JJ]
(2.6.2026 6:59:11)
JJ: Ampérmetr s nulou uprostřed ano. Při prohození vývodů bude ručka ukazovat na opačnou stranu.
[Ota]
(1.6.2026 11:09:03)
Ampermetr se naopak zapojit nedá! pokud zapojíš opačně nebude ukazovat!
[JJ]
(1.6.2026 7:33:12)
Magnet otáčet netřeba. Pokud ampérmetr dáváš do jiného pouzdra a nepoužíváš ve spínačce, zapojíš si vývody jak chceš, aby ti ukazoval jak potřebuješ.
[-]
(24.5.2026 8:38:56)
aby ti ampermetr ukazoval spravne s ukostrenym - polem, musi se v ampermetru otocit magnet
[Marlboro]
(23.5.2026 9:15:45)
Jasný, teď rozumím, díky. Ještě k té polaritě a rozsahu - ten je +/- 8A. To by, předpokládám, mělo v tomhle zapojení stačit, pokud platí, že u 12V jsou proudy poloviční, že? A polaritu lze měnit pouhým přehozením fousu, ne? Předpokládám, že stávající vývody odvrtám a vlepím tam místo nich kontaktní kolíky s jištěním vodiče na šroubek červíka, ať to drží. Co jsem koukal na fotky, mělo by to jít a kabely pak mohu přehazovat podle libosti.
[ladis]
(21.5.2026 16:50:08)
Ty + kabely na baterce jsou vlastně 2. Jeden je vývod do sítě motorky a druhý je od regulátoru. Oba dva zapoj na jeden pól ampérmetru a druhý pól ampérmetru na + baterky.
[vladab]
(21.5.2026 13:25:03)
Aby ti ampérmetr ukazoval jak proud DO baterky, tak Z baterky, musíš mít jeden pól ampérmetru přímo na + pólu baterky a druhý na vývodu do sítě motorky. V podstatě vyndat + kabel na baterce, ten zapojit na jeden pól ampérmetru a druhý pól ampérmetru na + pól baterky.
Když to uděláš tak, jak píšeš ty, tak na ampérmetru uvidíš jen proud, který teče do palubní sítě.
[vladab]
(21.5.2026 13:19:43)
vladab: ta druhá varianta asi bude vypovídat víc o stavu proudového hospodářství. Chápu to dobře, že to je zapojení mezi + na baterce a 30 na spínačce? Pak by ale neměl být regulátor ohrožen, ne? Když dojde k přerušení na téhle trase, pořád bude propojen oběma póly s baterkou.
[ladis]
(21.5.2026 12:12:14)
Otázkou je, co chceš, aby ti ampérmetr ukazoval. Pokud ho zapojíš pouze do série mezi regulátor a akumulátor, tak ti bude měřit proud, který teče do akumulátoru. Pokud ho zapojíš ale přímo na +pól aku a vývod do sítě motorky (kam je zapojen pak i výstup z regulátoru), tak bude měřit oba směry proudu z akumulátoru.
Dej si pozor, aby byly kontakty na ampérmetru dostatečně pevné, protože když dojde za jízdy k odpojení regulátoru, tak může dojít k jeho destrukci.
A použil bych větší průřez vodičů (klidně 4mm2), protože na trase aku-ampermetr-aku bude vznikat solidní úbytek napětí.
[vladab]
(21.5.2026 10:17:09)